سال 2013با سه هزار کشته مرگبارترین سال برای کراچی

پاکستان,تروریستی,کراچی

اسلام آباد - ایرنا - کمیسیون حقوق بشر پاکستان اعلام کرد: سال 2013 میلادی مرگبارترین سال برای مردم کراچی بوده است. در این سال سه هزار و 251 پاکستانی طی خشونت های سیاسی و قتل های هدفمند تروریستی کشته شدند.

به گزارش ایرنا، رسانه های پاکستانی روز یکشنبه به نقل از گزارش کمیسیون حقوق بشر در این کشور نوشتند: شهر کراچی از 11 دیماه 1388 تا 1391 (2010 تا 2012) شاهد ترور و قتل هفت هزار و 468 نفر از شهروندان این کشور بوده است.

در این گزارش آمده است حدود یکهزار نفر از قربانیان سال 2013 در حوادث تروریستی شهر کراچی هیچ وابستگی با گروهها و احزاب سیاسی نداشته و تحت حملات تروریستی و یا اقدامات هدفمند بمنظور قتل رجال سیاسی کشته شدند.

در این سال، 268 نفر از فعالان حزبی با انگیزه های خشونت های سیاسی و 108 نفر به دلیل خشونت فرقه ای توسط مهاجمان ناشناس و عناصر گروههای افراط گرا ترور شدند.

گزارش کمیسیون حقوق بشر پاکستان حاکی از کشته شدن 189 نفر در تبادل آتش مستقیم میان مهاجمان و نیروهای امنیتی پاکستان و یا شکنجه در بازداشتگاه و بازجویی است.

پلیس پاکستان نیز در جریان خشونت های سال گذشته میلادی، 169 نفر از نیروهای خود را در کراچی از دست داد، همچنین 22 نفر از نیروهای تکاور (رنجرز) نیز توسط تروریست ها کشته شدند.

از این تعداد، نیروهای امنیتی پاکستان 22 نفر از مظنونان به اقدامات تروریستی را که عضو گروههای غیرقانونی بودند، به هلاکت رساندند.

درگیری نیروهای امنیتی با گروه مافیایی و جنایتکار ˈلیاریˈ در کراچی جان یکصد نفر را گرفت. شهریور امسال (اوت 2013) خونین ترین ماه برای این شهر محسوب شده که نزدیک به 334 نفر در این ماه کشته شدند.

خانم ˈزهره یوسفˈ رییس کمیسیون حقوق بشر پاکستان سال 2013 را برای کراچی مرگبارترین سال دانست و ضمن اشاره به افزایش قربانیان در این سال نسبت به سالهای گذشته افزود: عملیات برنامه ریزی شده نیروهای امنیتی پاکستان علیه عناصر تروریستی و گروههای غیرقانونی در شهر کراچی بهبودی اوضاع در این شهر را بهمراه داشته ولی تاکنون نتیجه کاملی از این روند بدست نیامده است.

وی خاطر نشان کرد: عناصر تروریستی گروه غیرقانونی تحریک طالبان پاکستان بزرگترین چالش برای نهادهای امنیتی و سازمان های مجری قانون در شهر کراچی در سال جاری خواهد بود.

یوسف زهره تاکید کرد: نیروهای تکاور باید عملیات گسترده ای علیه شبه نظامیان طالبان برای خنثی کردن توطئه های آنان و از بین بردن تحرکات شبه نظامیان این گروه در شهر کراچی انجام دهند.

آساق ** 1095 **1575
کد N67697