ترکیه مدعی عدم مداخله در مناقشه دولت بغداد با اقلیم کردستان عراق شد

ترکیه,عراق

آنکارا - ایرنا - ترکیه مدعی عدم دخالت در مناقشه دولت بغداد و اقلیم کردستان عراق در خصوص انتقال نفت این اقلیم از طریق ترکیه شد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا ، منابع دیپلماتیک در آنکارا عنوان کردند که ˈ احمد داوداوغلو ˈ وزیر امور خارجه ترکیه در دیدار با ˈ هوشیار زیباری ˈ همتای عراقی خود در خلال برگزاری نشست وزرای امور خارجه کشورهای همسایه سوریه در شهر شانلی عرفای این کشور این مطلب را عنوان کرد.

به گفته این منابع دیپلماتیک ، وزیر امور خارجه ترکیه در این دیدار خواستار مذاکره بین مقامات بغداد و اربیل برای رفع این مشکل شده است.

اقلیم کردستان عراق پیش از این عنوان کرده بود که از اوایل ماه آینده میلادی صادرات نفت شمال عراق از طریق ترکیه آغاز خواهد شد که این امر با واکنش تند دولت بغداد روبرو شد.

وزیر نفت عراق پیش از این از روند همکاری نفتی ترکیه با اقلیم کردستان عراق انتقاد کرده و گفته بود: بغداد تصمیمات قانونی و برخی مجازات های دیگر علیه ترکیه، اقلیم کردستان عراق و نیز شرکت های نفتی خارجی به سبب مشارکت در صادرات غیرقانونی نفت از مناطق شمال عراق اتخاذ خواهد کرد .

وی افزود: همکاری ترکیه و شرکت های نفتی خارجی با اقلیم کردستان عراق برای خرید و صادرات نفت از این منطقه باید با همکاری و موافقت کامل دولت مرکزی عراق باشد .

او تاکید کرد که همکاری آنکارا و شمال عراق در زمینه پمپاژ نفت از طریق خط لوله ها به ترکیه با هدف صادرات آن به خارج اقدامی کاملا غیرقانونی و نقض آشکار توافقنامه ای بوده که میان بغداد و آنکارا به امضا رسیده است.

خاورم ** 230 **1575
کد N67694