آصفری: تا پایان فروردین، چهار میلیارد دلار از درآمدهای فروش نفت به کشور بازگردانده می‌شود

سیاسی

دبیر کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی گفت: از فردا 30 دی‌ماه اجرای گام اول توافقات ژنو آغاز می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه مرکزی، محمدحسن آصفری در نشستی با اهالی رسانه با اشاره به توافقات انجام شده در مذاکرات ژنو گفت: تا پایان فروردین‌ماه طبق تعهدات 1+5 چهار میلیارد دلار از درآمدهای مربوط به فروش نفت به کشور بازگردانده می‌شود و عمل غربی‌ها به این تعهدات مایه امیدواری جهت ادامه مذاکرات خواهد بود.

وی افزود: مقرر شده است چهار درصد از درآمدهای حاصل از فروش نفت معادل چهار میلیارد دلار که حق ایران است و آمریکا آن را بلوکه کرده به ایران بازگردانده شود، اگر این اتفاق بیفتد گام مثبتی در جهت توفیق مذاکرات خواهد بود.

وی اضافه کرد: بنا بر تعهد 1+5 با ادامه این روند و با شروع فروش نفت در 20 ژانویه و شروع روند جدید مذاکرات، اجرای توافقات ژنو نیز آغاز شود.

وی با ابراز امیدواری از اینکه طرف غربی به تعهدات خود در این رابطه عمل کند عنوان کرد: طی مذاکرات با روس‌ها مقرر شد مبادلات اقتصادی با شرق آغاز شود.

وی افزود: در این راستا غربی‌ها از این مذاکرات ناراحت شده و صدای اعتراض جان کری شنیده می‌شود؛ اما قرار نیست همینطور منتظر بمانیم تا غرب هر کاری می‌خواهد انجام دهد.

وی با بیان اینکه تفاهم‌نامه ایران و روس پیامی برای غرب به همراه خواهد داشت گفت: اگر غرب به تحریم‌ها ادامه دهد به طور قطع ایران راهکارهایی برای جایگزین کردن بازار غرب در کشور خواهد داشت.

سفر ابتکار به استان مرکزی خروجی نداشت

به گزارش ایسنا، آصفری همچنین درخصوص روند پیگیری مسئله آلودگی هوای اراک با اشاره به مصوبه‌ای در خصوص ایجاد مترو و صنایع ریلی در هشت شهر آلوده کشور اظهار کرد: 47 درصد آلایندگی در اراک توسط خودروهای داخل شهری ایجاد می‌شود و اگر بخشی از این آلودگی برطرف شود گام مؤثری جهت رفع آلایندگی برداشته خواهد شد.

وی با بیان اینکه صنایع پتروشیمی، پالایشگاه و نیروگاه از صنایع آلاینده استان هستند گفت: ادعای برخی صنایع مبنی بر داشتن ایزوهای مختلف غیرواقعی است و پشت اکثر این ایزوها رانت خوابیده است.

وی ضمن تأکید بر خصوصی بودن اکثر واحدهایی که گواهینامه ایزو دریافت می‌کنند بیان داشت: بخش اعظم ایزوها از نظر ما استاندارد و مورد تأیید نیست.

انتهای پیام

کد N67654