اعلام حالت فوق العاده در لیبی

ليبي

در پی درگیری‌های جنوب لیبی و انتشار شایعاتی مبنی بر دست داشتن نظام سابق در خشونت‌های اخیر این کشور، کنگره ملی لیبی در برخی مناطق این کشور حالت فوق العاده اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، کنگره ملی لیبی، بالاترین نهاد تصمیم گیرنده در این کشور، روز شنبه در مناطق جنوبی و شرقی لیبی حالت فوق العاده اعلام کرد.

این تصمیم کنگره پس از درگیری‌های خشونت آمیز اخیر در جنوب لیبی و انتشار شایعاتی مبنی بر دست داشتن نظام سابق این کشور در خشونت‌ها اتخاذ شد.

علی زیدان، نخست وزیر لیبی اعلام کرد که کنگره این تصمیم را در نشستی فوق العاده که به وضعیت شهر "سبها" در جنوب لیبی اختصاص داده شده بود، اتخاذ کرد.

شهر سبها روز شنبه و در پی سلطه شبه نظامیان مسلح بر یک پایگاه نظامی پس از چند روز آرامش نسبی شاهد درگیری‌های خشونت آمیز بود. هفته گذشته نیز درگیری‌ها میان قبایل محلی لیبی به کشته شدن دستکم 30 تن انجامید.

عبدالرزاق الشباهی، سخنگوی رسمی وزارت دفاع لیبی اعلام کرد که ارتش موفق شده پایگاهی را که شبه نظامیان مسلح گرفته بودند،‌ به کنترل خود درآورد.

وی افزود: هواپیماهای ارتش صبح روز شنبه توانستند پایگاه هوایی شهر سبها در 77 کیلومتری جنوب طرابلس را به کنترل خود درآورند و نیروهای نظامی به این شهر اعزام شدند.

در همین حال در لیبی شایعاتی منتشر شده مبنی براینکه طرفداران نظام سابق لیبی در تلاشند تا از اوضاع امنیتی نابسامان در این کشور سوء استفاده کنند.

علی زیدان نیز به نوبه خود از انتشار چنین شایعاتی که به بحرانی شدن اوضاع لیبی می‌انجامد هشدار داد.

وی گفت:‌ اوضاع در شهر سبها تحت کنترل کامل است.

انتهای پیام

کد N67282