یک نماینده سابق مجلس :هیچ کس اجازه توهین به دیگران در قالب آزادی و دموکراسی را ندارد

سیاسی

یک نماینده سابق مجلس شورای اسلامی گفت: هرگونه برخورد سلبی با نقد و نظر دلسوزان نظام به معنای مخالفت با امر به معروف و نهی از منکر است، البته رفتارهای سلبی به عامران به معروف و ناهیان از منکر هیچگاه باعث نخواهد شد که آنها عملیات زیرزمینی انجام دهند.

فاطمه آجرلو در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این‌که نقد و انتقاد منصفانه و ارائه راهکار از صفات خودپالایندگی نظام است، اظهار کرد: باید نقدها شنیده شود و نظرات پذیرفته شود یعنی باید نقد کسانی که صاحب نظر و اندیشه هستند و مسائل را رصد کرده و دلسوزانه تذکرات لازم را می‌دهند، بپذیریم.

این فعال سیاسی خاطرنشان کرد: در جامعه‌ای که انتقاد نباشد و همه چشم‌شان را به روی نقاط ضعف ببندند و فقط تعریف و تمجید کنند از یک طرف تملق‌گویی رشد پیدا می‌کند و از طرف دیگر جامعه راکد می‌شود و هر جامعه‌ای راکد و ایستا باشد و حرکت نداشته باشد حتما در آن شاهد گندیدگی خواهیم بود.

آجرلو با بیان این‌که نظام جمهوری اسلامی ایران فی‌نفسه خودپالاینده است، خاطرنشان کرد: امر به معروف و نهی از منکر درون نظام است پس نقد و طرح نظرات مختلف جزو خصوصیات اسلام است و هر کجا ببینیم از صراط مستقیم فاصله گرفته‌ایم باید تذکرات لازم را بدهیم.

وی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری بر نقد منصفانه و ارائه راهکار تاکید دارند، گفت: نباید زبان را به اباهی‌گری باز کنیم و هر جور دلمان می‌خواهد حرف بزنیم و حرمت‌ها را زیر پا بگذاریم و نام آن را ارائه نظر و انتقاد بدانیم.

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌که به طور مثال در بحث مبارزه با مفاسد اقتصادی دستور مقام معظم رهبری این است که در برخورد با مفسد اقتصادی محدودیت و حریم نداشته باشید، گفت: هر کس در نظام جمهوری اسلامی دچار مفسده اقتصادی شد باید با او برخورد شود چون هیچ کس نباید فکر کند خودش، نظام است و انتقاد از او توهین به نظام محسوب می‌شود چون در نظام ما یک خط قرمز وجود دارد و آن هم ولایت فقیه است و السلام و افراد هستند که از نظام آبرو می‌گیرند و اینطور نیست که افراد به نظام آبرو بدهند.

آجرلو با تاکید بر این‌که اسلام اجازه توهین به دیگران را نمی‌دهد و چارچوب‌های نظام جمهوری اسلامی نیز تعریف شده است، گفت: دموکراسی و مردم‌سالاری در نظام ما از نوع غربی نیست، بلکه مردم‌سالاری ما دینی است پس هیچ کس اجازه توهین کردن به دیگران در قالب آزادی و دموکراسی را ندارد و آبروی مسلمان بر خون شهید ارجحیت دارد پس اسلام خط قرمزها را تعریف کرده و روش انتقاد را در چارچوب امر به معروف و نهی از منکر مشخص کرده است.

این فعال سیاسی با تاکید بر این‌که نباید به منتقدان و سلایق مخالف خود برچسب بزنیم و آنها را به میز محاکمه بکشانیم که این کار خلاف منویات رهبری و اصول اسلام است، اظهار کرد: هر نقدی ارزش یک بار شنیدن را دارد و اگر نقدی را وارد ندانستیم باید در گفتمان درون نظام این را اثبات کنیم.

وی خاطرنشان کرد: نباید افراد منتقد را معاند، مخالف و دشمن بدانیم؛ چرا که دایره نظام بسیار وسیع است و باید توجه داشته باشیم حریم بین دوست دانا و منتقد با دشمن چرب‌زبان، دانا، فریبکار و متملق را گم نکنیم.

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اگر اجازه نقد به دوستان‌مان را ندهیم و به هر بهانه به آنها برچسب بزنیم و آنها را خارج از نظام بدانیم پالایندگی از درون صورت نمی‌گیرد و فرصت برای تبلیغات دشمنان فراهم می‌شود.

انتهای پیام

کد N67077