/بیست و هفتمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی/

امام جمعه نجف: درک خود را از اسلام بالا ببریم

مفتی‌های کشورهای عراق و فلسطین در جلسه عمومی بیست و هفتمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی به ایراد سخن پرداختند.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علامه سیدساجدین قپانچی امام جمعه نجف در این جلسه با قدردانی از کشور ایران و تقریب مذاهب اظهار کرد:‌ در جهان امروز ما با دو چالش مواجه هستیم یکی عدم برنامه‌ریزی و دیگری خط تکویری عقب مانده از آیات قرآن.

وی یادآور شد: الآن مساله‌ای که مد نظر است این است که ما باید درک خود را از اسلام بالا ببریم نه جلوتر از قرآن حرکت کنیم و نه از قرآن عقب بمانیم. بلکه باید بدانیم قرآن به عنوان بهترین راهنما است.

امام جمعه نجف تصریح کرد: متاسفانه یک سری از غیرمسلمانان می‌خواهند از قرآن به عنوان اسطوره و سمبل یاد کنند و این را در دانشگاه‌ها و ماهواره‌ها نیز مطرح می‌کنند. در صورتی که قرآن یک اصل است نه اسطوره، در قرآن ما هیچ انحرافی وجود ندارد و حلال و حرام قرآن و رسول‌الله تا قیامت به همین شکل باقی می‌ماند.

وی تصریح کرد: عراق امروز عذاب‌های زیادی را تحمل می‌کند. کشورهای غربی می‌خواهند ما را به سمت جنگ طایفه‌ای بکشانند و ما نباید نسبت به حق ملت عراق بی‌تفاوت باشیم. آن‌ها هرگز نمی‌توانند ما را به جنگ طایفه‌ای بکشانند.

ساجدین قپانچی در پایان گفت: امروز ایران به رهبری امام خمینی (ره) و امام خامنه‌ای پرچمدار وحدت جهان اسلام شده است و ما باید درصدد آن باشیم که این وحدت را در بین فرزندان مسلمانان نیز ترویج دهیم.

در ادامه این جلسه، شیخ محمد تقی مولا رئیس ستاد حج عراق با بیان این‌که «پیامبر آمد تا بشریت را به هدایت برساند» گفت: برای ما واضح است که شریعت تا چه اندازه بر وحدت اسلامی تاکید می‌کند. تمام مسلمانان باید بر مساله وحدت تاکید کنند و ذره‌ای از آن کوتاه نیایند. آن‌ها می‌خواهند مسلمانان را به بی‌رحمی محکوم کنند در صورتی که ما مشترکات زیادی با یکدیگر داریم.

وی گفت: این کارهای ناشایستی که امروز در جهان اسلام رخ می‌دهد کار شیعه و یا سنی نیست. آن‌ها می‌خواهند با این کارها به عقیده و دین ما حمله‌ور شوند و علمای اسلام باید در برابر این انحرافات ایستاده و فتواهای خود را در این زمینه صادر کنند.

همچنین علامه شیخ طنطونه مفتی کشور فلسطین با بیان این‌که «امروز فلسطین غریب است» گفت: متاسفانه امروز فلسطین در بین کشورهای اسلامی غریب است. آن‌ها می‌خواستند کاری کنند که وقتی نام اسرائیل تمام ملت‌ها آن خبرها را گوش نکنند.

وی خاطرنشان کرد: تکفیری‌ها و غربی‌ها می‌خواهند هرگاه نام اسلام، الله و رسول‌الله آمد تصویری که در ذهن ملت‌هاست جز خون و خونریزی نباشد و این ما هستیم که باید در برابر این اندیشه‌ها بایستیم.

مفتی کشور فلسطین در پایان گفت: فلسطین مساله تمام جهان اسلام است و باید بر آن واحد شویم. فلسطین قطب‌نمای واقعی جهان اسلام است و دفاع از مردم فلسطین باید در دستور کار تمام امت‌های اسلامی باشد. ولی متاسفانه فلسطین فراموش شده است. مسلمانان با یکدیگر این اشتراک را دارند که قبله نخست آ‌ن‌ها بیت‌المقدس در فلسطین است. پس باید بر این اشتراک تاکید کنند.

انتهای پیام

کد N66762