گفت‌وگوی امیرعبداللهیان و ژیرو به نمایندگی از ایران‌وفرانسه درباره تحولات منطقه

ايران,سوريه,لبنان,فرانسه

ژیرو مدیر کل خاورمیانه وزارت امور خارجه فرانسه روز شنبه در دیدار با حسین امیر عبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه کشورمان پیرامون تحولات منطقه به ویژه سوریه و لبنان گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) ژیرو با تاکید بر این‌که «بحران سوریه راه حل نظامی ندارد» ، ابراز امیدواری کرد که جامعه جهانی بتواند با برگزاری کنفرانس ژنو دو به این بحران پایان دهد.

این مقام فرانسوی بر ضرورت رایزنی و تبادل نظر با جمهوری اسلامی ایران تاکید و اظهار کرد: همه کشورهایی که می توانند تاثیر مثبتی برای پایان دادن به درگیری‌ها در سوریه داشته باشند، مناسب است در ژنو دو شرکت کنند و فرانسه در گذشته نیز اعلام کرده است مشکلی با حضور کشورهای مهم در ژنو دو ندارد.

وی افزود: تلاش‌ها برای ایجاد وحدت بین معارضه جهت مشارکت آ‌ن‌ها در نشست ژنو دو ادامه دارد.

امیرعبداللهیان نیز در این دیدار با اشاره به رشد جریان‌های تروریستی در سوریه و حضور نیروهای تکفیری در این کشور اظهار کرد: پیشرفت‌های خوبی در صحنه میدانی توسط نیروهای مردمی و ارتش سوریه در مبارزه با تروریست‌ها بدست آمده است که مردم سوریه در این پیروزی‌ها نقش اساسی را دارند و با مشاهده جنایت‌های صورت گرفته از سوی گروه‌های تروریستی، مردم نیز در کنار ارتش سوریه در مبارزه با این گروه‌ها به میدان آمده‌اند.

معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه کشورمان با اشاره به اوضاع انسانی در سوریه ، تامین نیازهای ضروری مردم سوریه در همه مناطق را مهم و اساسی برشمرد و بر تلاش‌های صورت گرفته از سوی کشورمان برای ترغیب برخی کشورها و نهادهای بشردوستانه در جهت ارسال کمک به مردم سوریه تاکید کرد.

وی خاطرنشان کرد : برای حل بحران سوریه باید نگاه واقع‌بینانه نسبت به تحولان صحنه این کشور داشت و یکی از واقعیت‌های معادله پیچیده سوریه این است که امروز تروریست‌ها و تکفیری‌ها فعالترین بازیگر تخریبگر در صحنه سوریه هستند و شرکت کنندگان در ژنو دو باید بدانند که تصمیمات آن‌ها در این نشست، نباید به تقویت جریان‌های افراطی در سوریه منجر شود.

وی ابراز امیدواری کرد که اشتباهات صورت گرفته از سوی برخی طرف‌های خارجی در صحنه میدانی سوریه ، در صحنه سیاسی و در ژنو دو تکرار نشود.

امیر عبداللهیان در مورد نشست ژنو 2 تاکید کرد: این نشست می تواند یکی از راه حل های سیاسی باشد ، منوط به این‌که واقع بینانه تحولات سوریه را مورد توجه قرار دهد و در پایان این روند ، مردم سوریه بتوانند با رای و نظر مستقیم خود درباره آینده کشورشان تصمیم بگیرند و برای جمهوری اسلامی ایران ، معیار راهکار دموکراتیک ، رای مردم سوریه است.

انتهای پیام

کد N66731