/بیست و هفتمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی/

اظهارات اندیشمندانی از سوریه، کنیا و مالزی در کنفرانس وحدت اسلامی

مولوی نظیر احمد سلامی عضو مجلس خبرگان گفت: دنیای اسلام دارای فرصت‌ها و ظرفیت‌های بسیار زیادی است که در سایه وحدت و انسجام و خرد جمعی باید مورد استفاده قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در جلسه عمومی بیست و هفتمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی در سالن اجلاس سران بعدازظهر امروز (شنبه) شرکت‌کنندگان در این کنفرانس درباره مهمترین موضوعات و مسائل جهان اسلام به بحث و تبادل نظر پرداختند.

در ابتدای این نشست مولوی نظیر احمد سلامی از نمایندگان اهل سنت در مجلس خبرگان با بیان این‌که «خداوند متعال سیره رسول اکرم (ص) را به عنوان نقشه راه و الگو برای مسلمانان معرفی کرده است» افزود: رمز پیروزی و موفقیت آن حضرت اخلاق نیکوی ایشان بوده است به طوری که در مدت 13 سال مکی مشغول تربیت نیروهای اسلامی بودند و در 10 سال مدنی با همه مشکلات و جنگ‌ها در کوتاه‌ترین زمان اسلام در جزیره عرب گسترش یافت.

وی تاکید کرد: اگر ما ادعای تبعیت و پیروی از پیامبر (ص) را داریم باید از اخلاق ایشان نیز تبعیت کنیم، امروز دشمنان ما اسلام را مظهر خشونت معرفی می‌کنند، در حالی که در 70 جنگی که در مدت 10 سال حضور پیامبر (ص) در مدینه رخ داد تنها 1500 نفر کشته شدند.

این روحانی اهل سنت افزود: بر طبق آماری که اعلام شده در جنگ جهانی دوم تنها 55 میلیون کشته و 20 میلیون معلول و مفقود بر جای گذاشت. حال می‌بینیم اسلام مظهر خشونت است، یا آن‌هایی که اسلام را مظهر خشونت معرفی می‌کنند؟.

نظیراحمد با بیان این‌که «در ارتباط با وحدت بیشتر در زمینه تهدیدها صحبت می‌شود» گفت: فرصت‌ها و سرمایه‌های مادی و معنوی، نیروی انسانی و وسعت جغرافیایی در اختیار امت اسلامی قرار داده شده که اگر از آن‌ها استفاده می‌کردیم وضعیت غیر از این بود که اکنون با آن مواجه هستیم.

در ادامه این نشست شیخ نبیل الهلباقی متفکر کشور سوریه با اشاره به این‌که «خداوند رسول خدا را اسوه و الگو برای همه انسان‌ها قرار داده است» گفت: براساس هدایت رسول خدا و کتاب آسمانی‌اش می‌توانیم راه هدایت و سعادت را طی کنیم و جامعه اسلامی با صلح و امنیتی داشته باشیم. اما متاسفانه مشغول مسائلی شده‌ایم که ما را از این دو عمل مهم غافل کرده است.

همچنین عبدالغفور البوسیدی رئیس مجلس اعلای مسلمانان کشور کنیا طی سخنانی به دولت‌ها و کشورهای اسلامی توصیه کرد: به صورت دوستانه و از راه گفت و گو مسائل خود را حل کنند و بدانند که اگر آن‌ها در کنار هم باشند مسلمانان در کشورهای غیر اسلامی نیز زندگی خوبی خواهند داشت.

وی تاکید کرد: کشورهایی که مدعی رهبری دنیای اسلام هستند باید جنگ و اختلاف را کنار بگذارند و با همدیگر متحد باشند.

به گزارش ایسنا، شیخ عبدالغنی شمس‌الدین دبیر کل تجمع علمای جنوب شرق آسیا دیگر سخنران جلسه عمومی کنفرانس وحدت اسلامی بود که در سخنان خود با بیان این‌که «توحید همان تقریب است که زمینه وحدت امت اسلامی را فراهم می‌کند» گفت: امروز مسلمانان با مشکلات متعددی گرفتار هستند که در همه این مشکلات دست خارجی و دشمنان را شاهد هستیم. امروز دست‌های پنهانی وجود دارد که به نفع صهیونیست کار می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: دشمنان اسلام می‌دانند که اگر وحدت و ارزش‌های امت اسلامی را از بین ببرند می‌توانند بر آن‌ها مسلط شوند.

این اندیشمند کشور مالزی با بیان این‌که «اسلام دین محبت و رحمت است» اظهار کرد: متاسفانه به خاطر سوء برداشت‌هایی که وجود داشته اختلاف تبدیل به یک هدف شده و برخی اختلاف را یک هدف الهی می‌دانند، در حالی که خداوند از امت، وحدت و همدلی می‌خواهد چرا که اگر وحدت نباشد نمی‌توانیم به اهداف بلند خود نایل شویم.

دبیر کل تجمع علمای جنوب شرق آسیا در پایان پیشنهاد ترویج روحیه دوستی در میان امت، برگزاری همایش‌ها و اجلاس‌های تقریب در کشورهای اسلامی، گسترش آگاهی سیاسی مردم نسبت به استراتژی صهیونیست‌ها و دعوت از اتحاد جهانی علمای مسلمان برای هم‌اندیشی و ارایه راهکارها در جهت حل بحران‌های جهان اسلام را خواستار شد.

انتهای پیام

کد N66719