تحولات آسیا/

68 کشته و زخمی در بمبئی/ تصمیم سئول برای تشدید تدابیر نظامی در برابر کره شمالی

آسیا اقیانوسیه

خبرگزاری مهر-گروه بین الملل: کشته و زخمی شدن 68 نفر بر اثر ازدحام در بمبئی و تصمیم سئول برای تشدید تدابیر نظامی و امنیتی مقابل کره شمالی از جمله خبرهای مربوط به قاره آسیا به شمار می روند.

میانمار

خبرگزاری فرانسه با اشاره به نگرانی واشنگتن درباره افزایش ناآرامی ها در استان راخین در غرب میانمار به اظهارات جنیفر ساکی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا پرداخت و به نقل از وی نوشت: نیروهای امنیتی از زور و فشار بیش از حد استفاده می‌ کنند.

جنیفر ساکی افراد در ادامه با اشاره به افزایش شمار کشته شدگان، مجروحین و مفقودین در استان راخین در مرز بنگلادش درگیریهای فرقه ای میان مسلمانان و بودائیان را بسیار نگران‌ کننده توصیف کرد.

در جریان خشونت های سال 2012 علیه مسلمانان در میانمار 192 نفر کشته و 140 هزار فرد دیگر آواره شده و دهها هزار نفر از مسلمانان روهینگیایی به دلیل تبعیض نژادی و خشونت های بوداییان در اردوگاه ها به سر می برند.

هند

شینهوا نیز از کشته شدن 18 نفر و زخمی شدن 50 فرد دیگر بر اثر ازدحام در بمبئی خبر داد که برای ادای احترام به پیکر یکی از رهبران روحانی خود در منطقه "هیل" تجمع کرده بودند.

این حادثه ساعت یک بامداد در نزدیکی محل سکونت یکی از رهبرای روحانی روی داد و مجروحین برای معالجه به بیمارستان منتقل شدند و تحقیقات درباره علت دقیق این حادثه آغاز شده است.

شبه جزیره کره

یونهاپ نیز گزارش داد که در پی درخواست پیونگ یانگ برای پایان اقدامات تحریک آمیز همسایه اش از 30 ژوئن و تنش زدایی میان دو کشور در منطقه مورد مناقشه در دریای زرد، "پارک گئون های" رئیس جمهوری کره جنوبی امروز شنبه خواستار افزایش تدابیر نظامی و امنیتی با هدف حفاظت از کشورش در برابر تهدیدهای بالقوه کره شمالی شد.

پاسخ منفی کره جنوبی به پیشنهاد کره شمالی برای کاهش تنش میان دو کشور پس از آن مطرح می شود که کره شمالی خواستار لغو رزمایش‌ های نظامی مشترک خود با آمریکا شده بود.