گزارش کامل مذاکرات وزیران امور خارجه ایران وسنگال

ايران,وزير امور خارجه,سنگال,محمدجواد ظريف

محمدجواد ظریف و مانکوراندیا وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و سنگال روز شنبه طی مذاکراتی در تهران، تقویت و تحکیم مناسبات همه جانبه تهران – داکار را براساس احترام متقابل و منافع مشترک در جهت منافع دو ملت و دو کشور توصیف کردند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) ظریف در این دیدار با ابراز خرسندی از آغاز فصل جدید مناسبات دو کشور، روابط با سنگال به عنوان کشوری مهم درجهان اسلام، قاره آفریقا و دارای نقش تاثیرگذار در صحنه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی را پر اهمیت خواند و ابراز امیدواری کرد: روابط در کلیه زمینه‌ها گسترش یابد.

وی همچنین با اشاره به شرایط بسیار خطیر جهان اسلام و نگرانی از افراط گرایی و فرقه‌گرایی، نقش مهم سنگال در سازمان همکاری اسلامی را ارزشمند توصیف کرد.

وی سپس با اشاره به اعتقاد دولت تدبیر و امید به گسترش روابط دو جانبه با کشورها، استمرار و تقویت روابط سنتی با کشورهای آفریقایی و عضو عدم تعهد و اولویت مناسبات با کشورهای جنوب را مورد تاکید قرار داد.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین گسترش بیشتر همکاری‌های اقتصادی میان دو کشور را امکان‌پذیر دانست و آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای افزایش و تقویت همکاری‌ها در حوزه انرژی، نفت، گاز، فرآرده‌های نفتی، برق، احداث نیروگاه، مسکن، خودرو، کشاورزی، دامپروری، شیلات، توریزم، مبادلات فرهنگی و دانشگاهی خاطرنشان کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور را در راستای بررسی و یافتن ظرفیت‌های بیشتر همکاری مورد تاکید قرار داد.

وزیر امور خارجه سنگال نیز در این دیدار روابط ایران و سنگال را تاریخی، دوستانه و بسیار قدیمی خواند که بر مبنای دوستی و احترام متقابل بنا شده، چرا که هر دو کشور از اشتراکات فرهنگی مشترک برخوردارند.

مانکور اندیا با اشاره به تاکید رییس‌جمهور کشورش برای اهتمام در جهت گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران، گفت: حامل سلام‌های گرم رئیس‌جمهور کشورم برای دکتر روحانی و جنابعالی هستم.

وی با تاکید بر این که «موافق دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران در مورد مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی» می‌باشد، آخرین تحولات سیاسی و بحران‌های جاری در آفریقا را تشریح کرد و احقاق حقوق مردم فلسطین براساس عدالت و نیز مبارزه با تروریزم را مهم توصیف کرد.

وی از حصول توافق میان ایران و کشورهای 1+5 ابراز خوشحالی کردو با اشاره به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های مختلف اقتصادی، صنعتی، انرژی، کشاورزی، فرهنگی، دانشگاهی و توریزم، علاقمندی کشورش را برای تقویت همکاری‌ها در این حوزه‌ها به ویژه مشارکت بیشتر شرکت‌های خصوصی ایران در طرح‌ها و پروژه‌های مختلف سنگال مورد تاکید قرار داد و آمادگی کشورش را برای برگزاری دور بعدی کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در داکار اعلام داشت.

وی از دکتر ظریف رسما برای سفر به سنگال دعوت به عمل آورد.

بررسی بازگشایی سفارت سنگال در تهران و مبادله سفرای دو کشور نیز از دیگر محورهای مذاکرات این دو مقام بود.

ضمنا طرفین موافقت کردند کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در آینده نزدیک در داکار تشکیل شود.

انتهای پیام

کد N66555