مشروعیت زدایی از رژیم صهیونیستی در سپهر جهانی

رژیم صهیونیستی,سرزمین اشغالی,جهانی شدن

تهران-ایرنا- تاثیر غیر قابل انکار جامعه مدنی بین المللی در فضایی که جهانی شدن، نزدیک تر شدن افکار عمومی در سطح جهانی را به دنبال داشته، باعث شده است مظلومیت مردم فلسطین و سیاست های نژادپرستانه رژیم صهیونیستی در کانون توجه دولت ها و سازمان های بین المللی قرار گیرد.

سازمان ملل متحد روز پنجشنبه بیست و ششم دی ماه سال 2014 را سال «همبستگی با مردم فلسطین» نام گذاری کرد.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد، در روزهای نخستین آذرماه، طی قطعنامه ای پیشنهاد کرد که سال 2014 میلادی به عنوان سال همبستگی با مردم فلسطین نامگذاری شود.

«جان الیاسون» (jan eliasson) معاون دبیرکل سازمان ملل متحد، در نشست آذرماه مجمع عمومی بیانیه ای از «بان کی مون» دبیر کل این سازمان، خواند که در آن با تاکید بر ضرورت پرهیز از اعمال خشونت در فلسطین اشغالی، شهرک سازی رژیم صهیونیستی در سرزمین اشغالی غیر قانونی اعلام شده بود. بان کی مون در این بیانیه با تاکید بر ضرورت تشکیل دو دولت در فلسطین اشغالی، از اوضاع نوار غزه و ادامه محاصره آن ابراز نگرانی کرده بود.

**توسعه طلبی رژیم صهیونیستی و شکست مذاکرات سازش

-------------------------------------------------

بیش از 60 سال از تشکیل رژیم صهیونیستی و سیاست های اشغال گرانه آن در سرزمین اشغالی فلسطین می گذرد. اشغال گری این رژیم از همان آغاز با حمله اعراب به این رژیم و ایجاد گروه های مقاومت فلسطینی روبرو شد. اما شکاف های عمیق در جهان عرب و میان گروه های فلسطینی از یک طرف، و انسجام سیاسی-نظامی ارتش رژیم صهیونیستی و حمایت قاطعانه غرب از آن از طرف دیگر، باعث برتری میدانی این رژیم و اشغال بیشتر سرزمین فلسطین شد. با این وجود، مبارزه علیه اشغالگری این رژیم در جهان عرب همچنان ادامه یافت.

اما با اشغال کامل نوار غزه و کرانه باختری در جنگ 1346 (1967) و ناکامی کشورهای عربی و گروه های فلسطینی در عقب راندن صهیونیست ها از سرزمین اشغالی، دست آخر اعراب و طرف فلسطینی به مذاکره و سازش با رژیم صهیونیستی تن دادند.

چندین دور مذاکره از شروع نخستین دور مذاکرات در مادرید اسپانیا در سال 1370 و ارایه طرح های مختلف در جهت حل مساله طرح هایی مثل طرح غزه-اریحا در اسلو، طرح ملک عبدالله پادشاه عربستان، طرح نقشه راه جرج بوش، همه با مخالفت و کارشکنی رژیم صهیونیستی به شکست انجامید و هر بار با ادامه سیاست های توسعه طلبانه این رژیم و ساخت شهرک های صهیونیستی در کرانه باختری و شرق بیت المقدس فشارها بر مردم فلسطین افزایش یافته است.

آنچه در این مدت جسارت صهیونیست ها را برای اعمال طرح های توسعه طلبانه شان بیشتر کرده، حمایت همه جانبه آمریکا و سکوت معنا دار جامعه بین المللی در قبال توسعه طلبی های این رژیم است.

** جهانی شدن، افکار عمومی جهانی و مساله فلسطین

-----------------------------------------

قرن بیست و یکم اما با تغییرهای بسیاری همراه بوده و فضای حاکم بر سیاست بین الملل در طول جنگ سرد را تغییر داده است.

تغییرهایی که در عرصه افکار عمومی بین المللی و نزدیک شدن افکار در سپهر جهانی شدن رخ داده و باعث شده سیاست از شکل کاملا رسمی و سفارتخانه ای آن خارج شود و بخش مدنی نیز اهمیتی بسیار در کنار بخش رسمی پیدا کند. بر این بنیاد است که ما شاهد شکل گیری جنبش های اجتماعی مخالف سیاست های حکومت ها و ایجاد سازمان های غیر حکومتی (NGO) بین المللی برای تاثیر بر سیاست های جهانی هستیم.

مساله فلسطین نیز از این تغییرها بی تاثیر نبوده و افکار عمومی جهانی نیز نسبت به حقوق فلسطینیان همدردی نشان داده است. بر این پایه است که در سال های قبل ما شاهد کمک های انسان دوستانه جهانی در قالب تشکیل «کاروان های آزادی» با حمایت کشورهای مختلف برای کمک به مردم محاصره شده نوار غزه بودیم.

وقوع خیزش های عربی در اواسط سال 1389 فصل جدیدی در فضای افکار عمومی جهانی و جامعه مدنی بین المللی ایجاد کرد. در چنین فضایی است که رژیم صهیونیستی دیگر نمی تواند همانند سابق در فراموشی و خفتگی سیاسی سیاستمداران کشورهای عرب و جهان غرب به توسعه شهرک سازی ها و فشار بر فلسطینیان ادامه دهد و هزینه ای سیاسی نیز برایش در پی نداشته باشد.

تغییرها در فضای بین المللی و نقش جامعه مدنی جهانی باعث شده سیاستمداران نسبت به حساسیت مدنی شهروندان آسیب پذیرتر شوند و ناچار از پاسخ گویی به آن باشند. چرا که در غیر این صورت هزینه های سیاسی بی تفاوتی آن ها بسیار بالا خواهد بود و مشروعیت سیاسی آن ها را با چالش روبرو خواهد ساخت.

**رشد دموکراسی و حمایت از حقوق مردم فلسطین

----------------------------------------------

در فضای فناورانه جهانی شده و تاثیر متقابل این دو پدیده (رشد فناوری و گسترش جهانی شدن) ما شاهد همه گیر شدن دموکراسی در پایین ترین لایه های اجتماعی و سیاسی هستیم.

در فضایی که دموکراسی و اهمیت دادن به حقوق شهروندی و فضای باز سیاسی اهمیتی بیش از پیش یافته و در دورانی که افکار عمومی جهانی به دنبال دغدغه های انسانی و جهانی است، کشورها نمی توانند نسبت به فجایع انسانی در هر کجای دنیا که باشد بی تفاوت باشند چرا که با فشار افکار عمومی داخلی و جامعه مدنی جهانی روبرو خواهند بود.

در دورانی که کسب و حفظ وجهه مطلوب برای برخی کشورها از منافع اساسی به حساب می آید، بی تفاوتی به افکار عمومی می تواند هزینه های سیاسی بسیاری چه در داخل و چه در سپهر بین المللی برای کشورها به دنبال داشته باشد.

در سپهر جهانی شدن که جامعه مدنی جهانی هر چه بیشتر منسجم می شود و تاثیر آن بیشتر و ابزارهای فشار آن افزایش می یابد، هرگونه حمایت از سیاست های توسعه طلبانه رژیم صهیونیستی با هزینه های بالای سیاسی همراه است که کشورها حاضر نیستند آن را بپردازند.

در این فضاست که رژیم صهیونیستی دیگر نمی تواند سیاست گسترش طلبانه و نژادپرستانه خود در قبال فلسطینیان را ادامه دهد و ایالات متحده نیز نمی تواند همچنان به حمایت از سیاست های رژیم صهیونیستی ادامه دهد ولی از تبعات منفی آن در عرصه جهانی مصون بماند.

در این فضاست که فشارهای گروه های مدنی در سطح جهانی در مجمع عمومی سازمان ملل جواب داده و سال گذشته سازمان ملل عضویت دولت خودگردان فلسطین در این سازمان را از «نهاد ناظر» به «دولت ناظر غیر عضو» ارتقا داد. تاثیر وجود چنین فضایی است که در آذرماه گذشته سازمان ملل سال 2014 را سال همبستگی با مردم فلسطین نامگذاری می کند.

بنابراین باید گفت که رژیم صهیونیستی در سپهر جهانی شدن دیگر نخواهد توانست سیاست های یکجانبه گرایانه و توسعه طلبانه خود را در سرزمین اشغالی فلسطین ادامه دهد، کشورهای حامی این رژیم نیز نمی توانند در چنین وضعیتی به حمایت از این رژیم ادامه دهند. بر این بنیاد رژیم صهیونیستی با ادامه سیاست های نژادپرستانه در قبال مردم فلسطین و به شکست کشاندن گفت و گوهای سازش از طریق گسترش شهرک سازی ها باید منتظر انزوای سیاسی باشد.

از مهدی جوکار

تحقیق**م.ج**1358
کد N66382