تحلیلگر روس: محور تهران، دمشق و مسکو علاقمند به حل مسالمت آمیز مساله سوریه است

خارجی ایران روسیه,صدای روسیه

مسکو- ایرنا- ورونیکا کراشنینیکووا رییس انستیتو ابتکارات و تحقیقات خارجی روسیه در گفت وگو با یک رسانه روسی اعلام کرد: تهران، دمشق و مسکو علاقمند به حل و فصل مسالمت آمیز مساله سوریه از طریق گفت وگو هستند.

به گزارش ایرنا، خانم کراشنینیکووا روز شنبه در گفت وگو با رادیو دولتی صدای روسیه با اشاره به وضعیت سیاسی منطقه خاورمیانه گفت: در شرایطی که مقام های ایران، سوریه و روسیه برای حل و فصل مسالمت آمیز بحران سوریه تلاش می کنند، آمریکا، عربستان سعودی و برخی کشورهای منطقه علاقمند به رسیدن به اهداف خود در مساله سوریه به ویژه برکناری بشار اسد هستند.

وی اضافه کرد: این کشورها (آمریکا و متحدانش) تلاش می کنند از هر وسیله ممکن برای رسیدن به اهداف خود در مساله سوریه استفاده کنند.

تحلیلگر روس در باره پیشنهاد مسکو به طرف های بحران سوریه برای آتش بس در هنگام برگزاری کنفرانس ژنو2 گفت: این پیشنهادی خوب و گام دیگری در سیاست های مستمر روسیه در مساله سوریه است.

وی با بیان این که هدف کنفرانس ژنو2 حل و فصل مسالمت آمیز مسایل سوریه است، اظهار داشت: اما درک این مساله که با چه کسانی از معارضان در این باره باید به توافق رسید، دشوار است.

رییس انستیتو ابتکارات و تحقیقات سیاست خارجی روسیه گفت: معارضان سوری داخلی دچار چنددستگی شده اند اما با برخی از گروه های معارض می توان گفت وگو کرد. گروه های معارض مقیم خارج از سوریه هم تحت فشار آمریکا و عربستان سعودی قرار دارند و بسیاری از سران و اعضای آنها از مدتها پیش در سوریه بسر نمی برند و جایگاه مردمی ندارند.

کراشنینیکووا رژیم های عربستان سعودی و قطر را عوامل اصلی ادامه مناقشه در سوریه عنوان کرد و اظهار داشت: این دو کشور با صرف مبالغ هنگفت و اعزام تروریست ها به سوریه این کشور را درگیر جنگ با تروریست های بین المللی کرده اند.

وی اضافه کرد: حدود 65 درصد معارضان مسلح در سوریه مزدوران خارجی و اعضای گروه های تروریستی بین المللی هستند که از دهها کشور در مناطق مختلف جهان به این کشور سرازیر شده اند.

تحلیلگر روس یادآوری کرد: ادعاهای آمریکا در باره صلح دوستی در سوریه با اعمال این کشور به هیچ وجه همخوانی و سازگاری ندارد و واشنگتن از فعالیت های تروریستی تحت نظارت و حمایت مستقیم قطر و عربستان سعودی پشتیبانی می کند.

وی افزود: مقامهای آمریکایی اذعان کرده اند که به معارضان سوری و افراط گرایان کمک های مالی و تسلیحاتی کرده اند و این اقدامات با ادعاهای آمریکا و تلاش این کشور برای برگزاری کنفرانس ژنو2 سازگاری ندارد و این سیاست دوگانه ای است که واشنگتن در مساله سوریه دنبال می کند.

تحلیلگر روس در ادامه مصاحبه رادیویی، حضور ایران و عربستان سعودی را در کنفرانس ژنو2 ضروری دانست.

وی افزود: ایران قدرت بزرگ منطقه ای و صاحب نفوذ است و مشارکت این کشور در کنفرانس ژنو2 و روند حل و فصل مسایل سوریه موثر و حائز اهمیت است.

کراشنینیکووا گفت: عربستان سعودی هم باید در این کنفرانس حضور بیابد تا برای توقف حمایت های مالی از گروه های تروریستی و مزدوران خارجی فعال در سوریه تحت فشار قرار گیرد.

اروپام/2242**518** 1337
کد N66377