ادامه دستگیری عناصر القاعده در ترکیه

القاعده,عملیات پلیس,ترکیه سوریه

آنکارا - ایرنا - عملیات پلیس ترکیه که از چهار روز پیش با محوریت استان ˈوانˈ و بطور همزمان در پنج شهر دیگر این کشور به منظور دستگیری عناصر گروه تروریستی القاعده آغاز شده است ، با دستگیری 13نفر همچنان ادامه دارد.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری دوغان روز شنبه گزارش داد که پلیس ترکیه جمعه شب 13 نفر دیگراز مظنونان به همکاری با گروه القاعده را دستگیر کرد که چهار تن از آنان پس از بازجویی های اولیه آزاد شدند.

پلیس ترکیه پیشتر در عملیاتی مشترک علیه نیروهای تروریستی القاعده در استان های وان، استانبول، کیلیس، آدانا، غازی آنتپ و قیصریه تا روز گذشته 28 نفر از عناصر این سازمان تروریستی از جمله دو عضو ارشد را دستگیر کرد که پرونده 12تن از آنان پس از بازجویی برای رسیدگی به دادگاه ارایه کرده است. دادگاه 8 تن از این افراد را به اتهام عضویت در القاعده بازداشت کرده است.همه این افراد شهروند ترکیه هستند.

پلیس مبارزه با تروریسم ترکیه به برخی از شعبات بنیاد حق و آزادی های انسانی این کشور همچنین یورش برد و شماری از اعضای این بنیاد را به اتهام همکاری با گروه القاعده بازداشت کرد. حمله پلیس به ویژه علیه بنیاد یادشده سبب بروز بحث های سیاسی در ترکیه شد و برخی این عملیات را مرتبط با عملیات 17 دسامبر ارتشا و فساد پلیس استانبول عنوان می کنند.

در این عملیات ˈابراهیم شنˈ که از او به عنوان فرد شماره دو القاعده در خاورمیانه نام برده می شود و ˈهالیس بایانجوکˈ مسوول دیگر این گروه تروریستی در ترکیه، به همراه سه نفر در استانبول دستگیر شدند.

برخی از اعضای ارشد این گروه تروریستی پیش از آغاز عملیات دستگیری در ترکیه به سوریه گریختند.

خاورم/2011**230 **1010
کد N66376