محقق سرشناس و ایران شناس ترکیه بار دیگر به زندان محکوم شد

کنعان چامورجور,17 دسامبر,ترکیه سیاسی

آنکارا- ایرنا- ˈ کنعان چامورجورˈ نویسنده ، محقق سرشناس و ایران شناس ترکیه به اتهام افترا به وکیل ˈعمر چلیکˈ وزیر فرهنگ و گردشگری این کشور برای دومین بار در طول یک سال، به یک ماه زندان محکوم شد.

به گزارش روز شنبه ایرنا، این نویسنده مخالف دولت ˈرجب طیب اردوغانˈ نخست وزیر ترکیه آذرماه گذشته نیز به اتهام ارسال یک پیام یک سطری از یکی از شبکه های اجتماعی، به تهدید علیه وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه به حکم دادگاه به یک ماه زندان محکوم شده بود.

چامورجو که تاکنون چند بار به اتهام توهین و تحقیر عمر چلیک، به دادستانی آدانا فراخوانده شده است، در پیامی خطاب به وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه عنوان کرده بود که وی به هر بهانه ای مرا به مراجع قضایی می کشاند و از این عمل خود پشیمان خواهد شد.

چامورجو این بار به دنبال شکایت وکیل وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه به دادگاه احضار شد و به اتهام افترا و توهین از سوی دادگاه آدانا به یک ماه زندان محکوم شد.

دادگاه آدانا همانند حکم پیشین خود و با لحاظ نداشتن سوء سابقه ی این نویسنده و محقق اسلامگرای ترکیه، اجرای حکم زندان وی را در قبال دادن تعهدی پنج ساله به تعویق انداخته است.

چامورجو در دوره اخیر و به ویژه بعد از مسائل سوریه بر شدت مخالفتهای خود با دولت آنکارا افزوده است و در رسانه های مخالف به نقد سیاست های داخلی و خارجی این دولت می پردازد. وی در شبکه تلویزینی ˈخلق تی ویˈ نیز برنامه سیاسی هفتگی دارد.

چامورجو در واکنش به حکم دادگاه آدانا، گفته است: احکامی که دادگاه علیه من صادر کرده، به خوبی فضای استبداد در ترکیه را منعکس می کند.

او تصریح کرد که برای احقاق حق خود، به دادگاه قانون اساسی ترکیه مراجعه خواهد کرد و در صورتی که نتیجه ای نگیرد، موضوع را به دادگاه حقوق بشر اروپا ارجاع خواهد داد.

این ایران شناس ترکیه ای در اوایل دهه 1990 زمانی که ˈ رجب طیب اردوغان ˈ نخست وزیر فعلی ترکیه شهردار شهر استانبول بود در این شهرداری به فعالیت فرهنگی می پرداخت.

وی تا سال 2005 نیز به عنوان مشاور در برخی از شهرداری های حزب حاکم عدالت و توسعه فعالیت می کرد ولی از آن سال به بعد به یکی از منتقدین جدی سیاستهای اردوغان و حزب حاکم تبدیل شده است.

وی تاکنون کتابهای متعددی در مورد ایران، ترکیه و اسلام به رشته تحریر در آورده است.

خاورم/2011**230 **1515
کد N66261