رئیس قوه قضائیه در جلسه شورای روسای کل دادگستری‌ها:

پرونده‌های زندانی دار در کوتاه‌ترین زمان ممکن تعیین تکلیف شوند

سیاست داخلی

پرونده‌های مهم، اقتصادی و جرائم خاص اگر به موقع و سر وقت رسیدگی نشود، فرصت و فضای بازدارندگی خود را از دست می‌دهد و روسای کل دادگستری باید در این مسئله نیز نظارت ویژه‌ای به خرج دهند.

 رئیس قوه قضائیه نظارت بیشتر روسای کل دادگستری و دادستان‌های مراکز استان‌ها بر پرونده‌های زندانی دار را خواستار شد و گفت: پرونده‌های دارای زندانی بازداشت موقت باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن تعیین تکلیف شوند.

به گزارش ایلنا به نقل از اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله آملی لاریجانی در جلسه شورای روسای کل دادگستری و دادستان‌های مراکز استان سراسر کشور که صبح امروز در مشهد مقدس برگزار شد، با تبریک فرا رسیدن میلاد حضرت رسول اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) با اشاره به اینکه «متاسفانه مواردی گزارش شده است که فردی چند ماه در بازداشت موقت بوده است» افزود: امیدواریم روسای کل دادگستری در استان‌ها به صورت جدی نسبت به این موضوع حساسیت به خرج دهند و این قبیل پرونده‌ها در اولویت قرار گیرند.

رئیس قوه قضائیه همچنین خواستار ارائه طرح‌های مناسب به منظورایجاد تمرکز در موضوع اجرای احکام مدنی شد و اظهار کرد: اجرای احکام مدنی به صورت متمرکز فواید زیادی دارد که عمده‌ترین آن افزایش بعد نظارتی روسای کل دادگستری استان‌ها است.

آیت الله آملی لاریجانی رسیدگی قانونی سریع و با دقت به پرونده‌های مهم و خاص را موجب افزایش بازدارندگی احکام و پیشگیری از وقوع و تکرار مجدد جرم توصیف کرد و گفت: پرونده‌های مهم، اقتصادی و جرائم خاص اگر به موقع و سر وقت رسیدگی نشود، فرصت و فضای بازدارندگی خود را از دست می‌دهد و روسای کل دادگستری باید در این مسئله نیز نظارت ویژه‌ای به خرج دهند.

رئیس قوه قضائیه روسای کل دادگستری، دادستان‌ها و تمامی قضات سراسر کشور را به تلاش برای خدمت رسانی هر چه بیشتر به مردم فراخواند و از تقویت کادر قضایی در سراسر کشور با افزایش تعداد کارآموزان قضایی خبر داد.

آیت الله آملی لاریجانی در ابتدای این جلسه با تاکید براینکه خدمت خالصانه به مردم عمل ماندگاری است که موجب توجه نظر حق تعالی به بندگان می‌شود، خطاب به مسئولان قضایی سراسر کشور گفت: به برکت الطاف بی‌پایان الهی به بندگان و به شکرانه آن بایدبه خدمات قضایی ارتقاء داد و هریک از مسئولان در هر موقعیتی باید با اخلاص و ایمان در خدمت مردم و رسیدگی به مشکلات آنان باشد تا دعاوی و شکایات عادلانه، حل و فصل شود و از ظلم و اجحاف به مردم پرهیز شود.

رئیس قوه قضائیه با تبریک میلاد حضرت رسول اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) تاکید کرد: فرصت‌های اندک زندگی را باید برای جلب توجه حق تعالی و شناخت حق غنیمت شمرد و به ندای همیشگی باریتعالی در فراخواندن بندگان خود لبیک گفت.

این گزارش حاکی است در این جلسه تعدادی از روسای کل دادگستری استان‌ها و دادستان‌های مراکز استان به بیان نقطه نظرات و تشریح برنامه‌ها، عملکرد‌ها و دستاوردهای حوزه قضایی خود پرداختند و برخی مشکلات و نارسایی‌ها را مطرح کردند که در هر مورد دستورات لازم به منظور حل و فصل مشکلات از سوی رئیس قوه قضائیه صادر شد. برخی از موارد هم برای بررسی بیشتر به مسئولین ذی ربط ارجاع شد.

کد N66256