قرارداد هسته ای ترکیه و ژاپن اجرایی شد

نیروگاه هسته ای,قرارداد اتمی,ترکیه ژاپن

آنکارا – قرارداد همکاری های ترکیه و ژاپن در بخش انرژی هسته ای به دنبال مشارکت ژاپن در ساخت دومین نیروگاه هسته ای این کشور اجرایی شد.

به گزارش ایرنا، احداث دومین نیروگاه هسته ای ترکیه توسط ژاپن در پی تصویب در هیات وزیران، تصویب در مجلس و تایید توسط رییس جمهوری ترکیه، روز شنبه در روزنامه رسمی این کشور منتشر و قابلیت اجرایی یافت.

در متن منتشر شده در روزنامه رسمی آمده است: اجرای قرارداد همکاری هسته ای بین دولت های ترکیه و ژاپن در مقاصد صلح آمیز، منطبق با قوانین ترکیه است.

ترکیه به دنبال واگذاری اولین طرح ساخت نیروگاه هسته ای خود به روسیه، قراردادی را نیز با ژاپن منعقد کرده است.

به موجب این قرارداد دومین نیروگاه هسته ای ترکیه در منطقه سینوپ در کناره دریای سیاه توسط شرکت های ژاپنی، ترک و فرانسوی ساخته خواهد شد.

قرارداد همکاری در انرژی هسته ای ماه مارس سال گذشته در جریان سفر نخست وزیر ژاپن به ترکیه امضا شده است.

به گفته ˈتانر یلدیزˈ وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه، این یکی از سه سندی بود که در جریان سفر نخست وزیر ژاپن به استانبول به امضا رسیده است.

به گفته وزیر انرژی ترکیه، ژاپن قرارداد همکاری هسته ای با ترکیه را پیشتر در مجلس خود به تصویب رسانده بود که با تصویب مجلس ترکیه، پروسه حقوقی اجرای طرح ساخت نیروگاه هسته ای بین دوکشور نیز به پایان رسید.

نخستین نیروگاه ترکیه نیز از سوی روسیه در منطقهˈ آک کویوˈ در بندرˈ مرسین ˈواقع در کنار دریای مدیترانه احداث خواهد شد. پروسه حقوقی این طرح به پایان رسیده و عملیاتی شده است. در حال حاضر فعالیتهای زیست محیطی پروژه دنبال می شود.

هزینه هریک از نیروگاههای هسته ای ترکیه حدود 20 میلیارد دلار برآورد شده است. قرار است برق تولیدی از این نیروگاهها در داخل ترکیه به شرکتهای توزیع برق فروخته شود.

ترکیه که در تامین انرژی به خارج وابسته است، در نظر دارد در یک دوره زمانی بلند مدت حداقل 20 درصد نیاز خود را از نیروگاههای هسته ای تامین کند.

خاورم/2011**230**1515
کد N66154