تاکید رئیس دانشگاه مذاهب بر تدوین فقه مناسبات شیعه و سنی

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی با بیان این‌که «فقه ما اعم از شیعه و سنی، بیشتر به سمت مسائل فردی و نیمه اجتماعی رفته است» گفت: تدوین فقه مناسبات شیعه و سنی ضروری به نظر می‌رسد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مبلغی در نشستی به مناسبت هفته وحدت با اشاره به این‌که « باید فقه مناسبات شیعه و سنی با مشارکت علمای شیعه و سنی تدوین شود» گفت: تبعا این پیشنهاد باید در فضای علمی بین علما و فقهای شیعه و سنی مورد بحث قرار گیرد.

این استاد حوزه علمیه قم با بیان این‌که «کسی مخالف پرداختن فقه به مناسبات اجتماعی امت نیست» یادآور شد: آیا فقهی که به موضوعات جزئی پرداخته است می‌تواند نسبت به یک موضوع کلان اجتماعی که سرنوشت همه موضوعات جزئی درون آن نظم پیدا می‌کند، بی‌تفاوت باشد.

مبلغی خاطرنشان کرد: چون فضای امت اسلام درگیر تحولات جدید است، اگر ما به این موضوعات نپردازیم ممکن است فضای جامعه اسلامی به یک انشقاق دچار شود و آن وقت نه تنها شیعه و سنی، بلکه دین اسلام تضعیف خواهد شد، بنابراین فقهای طرفین اعم از شیعه و سنی باید هر چه سریع‌تر، دست به کار شوند.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی اظهار کرد: قطعا اگر برای تدوین فقه مناسبات، تنها به فقه شیعه و یا فقه سنی مراجعه کنیم، مخالفت‌هایی از سوی طرف مقابل صورت می‌گیرد، بنابراین بهترین راهکار، مراجعه به منابع مشترک و مورد قبول هر دو مذهب( شیعه و سنی) است.

وی ادامه داد: اگر فقهای جهان اسلام بر اساس مشترکات و روایات اجماعی پیامبر اسلام(ص)، مسائل را استنباط می‌کردند و فتوا می‌دادند امروز، انسان‌های جاهل و سبک مغز با در دست گرفتن صحنه‌های جهانی اسلام، همه جا را به آتش و خاک و خون نمی‌کشیدند.

وی اظهار کرد: فتوا باید در فضای امت اسلام جاری شود، همه فقها و علما باید مانند پیامبر اسلام(ص) ریختن خون، آبرو و مال مسلمان را به صورت علنی، حرام اعلام کنند.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس اظهار کرد: نه تنها باید جان و مال، بلکه آبرو باید محفوظ بماند، ما نمی‌توانیم جایگاه افراد را پایین بیاوریم، اگر شیعه جایگاه بخشی از اهل تسنن و در مقابل سنی‌ها جایگاه شیعه را پایین بیاورند، هر کدام به خود ضربه وارد می‌کنند.

مبلغی، فضای کنونی جامعه اسلامی را خطرناک دانست و گفت: متأسفانه فضاهای انقسامی و انشقاقی همه جا را گرفته است و برخی به اسلام، مذهب و جامعه اسلامی خیانت می‌کنند.

وی با بیان این‌که «سرنوشت امت اسلام در هم تنیده است و باید با گفت‌و‌گوهای علمی مشکلات برطرف شود» افزود: متأسفانه در فضای امروزی جهان اسلام حتی یک بحث ساده علمی، دستاویز عده‌ای افراطی و تندرو قرار می‌گیرد که تنها بر آتش اختلاف می‌کوبند.

مبلغی ادامه داد: این در حالی است که ما در فضاهای آرام علمی، با رعایت ادب و اخلاق اسلامی می‌توانیم در مورد همه مسائل بحث کنیم، بزرگان اسلامی گاهی با زنادقه هم بحث می‌کردند، ولی فحاشی، بی‌حرمتی و توهین به مقدسات، حرام است.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با ابراز نگرانی از وضعیت فعلی جهان اسلام، گفت: امروز سرنوشت امت بزرگ اسلامی با آن تاریخ درخشان، سابقه علمی، میراث فکری الهی، منطقه جغرافیایی، تراث فکری و با وجود در اختیار داشتن بزرگترین کتاب آسمانی، دستاویز دیگران شده و این نگران‌کننده است.

انتهای پیام

کد N66051