لیلاز خبر داد:

آغاز عصر اقتصاد ایران درخاورمیانه/درآمدهای ارزی سال آینده دوبرابر می شود

اقتصادی,توافق های هسته ای,سعید لیلاز

تهران-ایرنا- سعید لیلاز روزنامه نگار و تحلیل گر مسایل اقتصادی از آغاز «عصر اقتصاد ایران» در خاورمیانه خبر داد و گفت: شکوفایی اقتصاد ایران پیش ازآن که ناشی از رفع تحریم ها باشد، حاصل مدیریت دولت است.

به گزارش ایرنا، وزارت امور خارجه هفته گذشته اعلام کرد که ایران و گروه 1+5 برای اجرایی شدن توافق نامه ژنو یا برنامه اقدام مشترک از روز 20 ژانویه (30 دی) به توافق رسیدند.

لیلاز در این زمینه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا در پاسخ به این پرسش که اجرای برنامه اقدام مشترک چه تاثیری بر اقتصاد ایران می گذارد؟ اظهارداشت: پیش بینی می کنم اقتصاد ایران در ماه ها و سال های آینده روند رو به رشد را طی کند اما باید به این نکته توجه داشت که این شکوفایی اقتصادی قبل از این که ناشی از رفع تحریم ها باشد، حاصل مدیریت دولت یازدهم است.**توافق ژنو در سایه حسن مدیریت دولت معنا می یابد

ایرنا: دلیل این که شما بیش از توافق های هسته ای و رفع تحریم ها بر نقش حُسن مدیریت دولت تاکید داشته اید، چیست؟

لیلاز: توافق ژنو تنها در سایه حسن مدیریت دولت تدبیر و امید قابل فهم است؛ چنان که به یاد داریم منابع حاصل از صادرات نفت و میعانات در سال 1390 به 120 میلیارد دلار رسید و به این ترتیب به ازای هر ماه، 10 میلیارد دلار ارز نفتی وارد کشور شد و در عین حال تحریم ها نیز در آن زمان هنوز تشدید نشده بود اما نتیجه آن چه شد؟

اینکه توافقات ژنو منجر به دسترسی ارزی ایران به چهار میلیارد دلار یا حتی 40 میلیارد دلار افزایش پیدا کند اصلا اهمیتی ندارد؛ مهم، حسن مدیریت دولت است.

توافق ژنو در سایه حسن مدیریتی که در دولت وجود دارد، معنا می یابد و باعث می شود بین 20 تا 25 میلیارد دلار برای سال 1393 یا از اول بهمن ماه جاری به منابع ارزی دولت اضافه شود.

خلاصه آن که توافق به خودی خود اهمیتی ندارد؛ اضافه شدن 4 میلیارد و 200 میلیون دلار یا ماهانه 500 میلیون دلار به درآمدهای ارزی اهمیتی ندارد؛ چنانکه ما در ماه گذشته نیز بیش از 4 میلیارد دلار درآمد ارزی داشتیم.**توافق ها باعث می شود تحریم ها برای همیشه تِرک بردارند

ایرنا: فارغ از مدیریت دولت، توافق ها چه تاثیری خواهند داشت؟

لیلاز: این توافق باعث می شود که تحریم ها برای همیشه تِرک بردارند؛ از پرداخت 5 تا 7 درصد باج به بانک های چینی و خارجی جلوگیری شود و علاوه بر آن، باعث شود خریدهای خارجی را که در حال حاضر بین 5 تا10 درصد گران تر از قیمت واقعی است را ارزان تر بخریم؛ به طور قطع درآمدهای ارزی کشور به دنبال این امور، بسیار بیشتر از چهار میلیارد دلار می شود.**در 6 ماه آینده میزان دسترسی دولت به منابع ارزی حدود دو برابر افزایش می یابد

ایرنا: آیا در این شرایط است که هزینه کرد دولت مطرح می شود؟

لیلاز: بله؛ از همه مهم تر این است که وجوه توسط حاکمیت دولتی هزینه می شود که برای هر ریال و هر سنت اهمیت قایل است؛ وگرنه چهار میلیارد دلار و حتی 40 میلیارد دلار هم در غیر این صورت تاثیری نخواهد داشت؛ چنان که 120 میلیارد دلار درآمد ارزی سال 90 تنها منتج به اتفاق خوشایندی نشد.

وقتی سوء مدیریت و غارت سازمان یافته بر اقتصاد حاکم باشد، بود و نبود منابع ارزی جدید و همچنین اجرا و عدم اجرای توافق ژنو هیچ اهمیتی ندارد؛ بنابراین، عامل اصلی مشکلات ایران سوء مدیریت حاکم بر اقتصاد کشور بود و در دو سال گذشته این موضوع ثابت شد.

در صورتی که دولت انضباط مالی نداشت، اگر منابع ارزی دولت 10 برابر میزان کنونی نیز افزایش یابد باز هم اهمیتی نداشت؛ چرا که این افزایش منابع تنها به افزایش غارت ها منتج می شد؛ چنانکه درسال 90 که صادرات نفت ایران افزایش یافت، غارت هم اضافه شد.

چنان که در مدت پنج ماه مدیریت دولت جدید مشاهده شد، بدون رفع تحریم ها تولید خودرو دوبرابر شد؛ از سقوط آزاد اقتصاد جلوگیری و مساله دارو حل شد و موفق شدیم نرخ ارز را بین 25 تا 30 درصد کاهش دهیم و بدون رفع تحریم نرخ تورم را درمدت پنج ماه، 15 درصد کاهش دهیم.

بنابراین برای دولتی که از هر سنت و هر ریال به درستی استفاده می کند، می توان گفت توافق ژنو موجب می شود که در 6 ماه آینده میزان دسترسی دولت به منابع ارزی حدود دوبرابر افزایش یابد.** 2میلیارد دلار در 6 ماه آینده به منابع ارزی دولت اضافه می شود

ایرنا: این افزایش از چه منابعی حاصل می شود؟

لیلاز: به دنبال این توافق، صادرات نفت و محصولات پتروشیمی اضافه می شود؛ 4.2 میلیارد دلار در طول 6 ماه دریافت می شود و با توجه به صرفه جویی هایی که در کاهش هزینه های نقل و انتقال پول و همین طور خرید ارزان تر اتفاق می افتد به طور قطع ماهانه 2 میلیارد دلار به منابع دولت اضافه خواهد شد.

در کنار این دسته از نتایج، تِرک برداشتن سازمان تحریم باعث شده است که اقتصاد ایران با گزینه های بیشتری برای خرید و فروش روبرو باشد و چنانکه مشاهده می شود رفت و آمد هیات های خارجی به ایران رونق گرفته است؛ همه این ها باعث می شود که ما بتوانیم بگوییم برای 6 ماه آینده 2 میلیارد دلار به منابع ارزی دولت اضافه می شود و این برای دولتی که انضباط مالی دارد خیلی تاثیر گذار و معنادار است.

بنابر این، اصل ماجرا به حُسن تدبیر و مدیریت دولت بر می گردد که هم می فهمد ریالش یعنی چه و هم دلارش یعنی چه و هم انضباط دارد و پاسخگو هم هست.**در 9 ماه اخیر ماهانه 4 میلیارد دلار درآمد نفتی نصیب کشور شده است

ایرنا: درآمدهای ارزی کنونی چقدر است و طبق پیش بینی شما به چه میزان افزایش می یابد؟

لیلاز: طبق گزارش بیژن زنگنه وزیر نفت در 9 ماه اخیر ماهانه چهار میلیارد دلار درآمد نفتی نصیب کشور شده است که تصور می کنیم از سال آینده حداقل 2 میلیارد دلار دیگر می تواند به این عدد اضافه شود؛ چون هم صادرات نفت افزایش پیدا خواهد کرد و هم صادرات پتروشیمی؛ هم تا 8 میلیارد دلار از منابع دلاری آزاد می شود و هم هزینه نقل و انتقال پول کم خواهد شد و خریدهای ارزی ما برای کشور ارزان تر تمام خواهد شد.

این پنج دلیل به ما می گوید که دریافت ارزی دولت دریک سال آینده به 6 تا 8 میلیارد دلار خواهد رسید و به این ترتیب احساس می کنم که عصر اقتصاد ایران درمنطقه خاورمیانه آغاز شده است و دوره جدید اقتصاد ایران در بهمن ماه شروع می شود که تنها بخش کوچکی از آن متعلق به رفع تحریم ها است.

سید اسماعیل داودی

سیام(4)**9189**1336
کد N65708