21 کشته در حمله انتحاری کابل/نماینده صندوق بین‌المللی پول در افغانستان جان باخت

سیاسی

پلیس افغانستان اعلام کرد، در جریان یک حمله انتحاری در کابل 21 تن از جمله 13 تبعه خارجی جان باختند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، شورشیان طالبان مسئولیت این حمله را که در محله «وزیر اکبرخان» کابل رخ داد، بر عهده گرفتند. تعدادی از مقام‌های سفارتخانه‌ها و اتباع خارجی در رستورانی که این حمله انتحاری در آن صورت گرفت، حضور داشتند.

صندوق بین‌المللی پول نیز اعلام کرد که نماینده این صندوق در افغانستان در جریان این حمله انتحاری کشته شده است. سازمان ملل نیز اعلام کرد چهار تن از کارمندانش جزو قربانیان این حمله انتحاری بودند.

جان برد، وزیر امور خارجه کانادا اعلام کرد: دو کانادایی در جریان این حمله کشته شدند.

فرهان حق، سخنگوی سازمان ملل گفت: این چنین حملات انتحاری علیه غیرنظامیان غیرقابل قبول هستند و نقض قوانین و حقوق بشر محسوب می‌شوند و باید هر چه سریع‌تر آن‌ها را متوقف کرد.

معاون وزیر امور خارجه افغانستان نیز گفت: دست‌کم 21 تن که اکثرشان تبعه خارجی بودند، در جریان این حمله انتحاری کشته شدند اما نمی‌توان ملیت آن‌ها را بلافاصله پس از این حمله مشخص کرد.

سخنگوی طالبان نیز گفت: اتباعی از آلمان در جریان این حمله کشته شدند.

وزارت امور خارجه آلمان نیز اعلام کرد که نمی‌تواند تائید کند تعدادی از شهروندان این کشور در این حمله جان باختند.

جنیفر ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز اعلام کرد، هیچ یک از کارمندان سفارت این کشور در کابل جزو قربانیان حمله انتحاری نیستند.

این حمله در رستوران لبنانی‌های کابل رخ داد. یکی از منابع امنیتی افغانستان اعلام کرد: حمله انتحاری در نزدیکی این رستوران که برنامه‌ای برای خارجی‌های ساکن کابل برگزار کرده بود، زمانی رخ داد که مردی با کمربند انفجاری خود را منفجر کرد.

سخنگوی وزارت کشور افغانستان نیز اعلام کرد، سه عامل انتحاری به رستوران نزدیک شده و یکی از آن‌ها خود را در داخل رستوران منفجر کرد.

در جریان این انفجار دو مرد مسلح نیز به داخل رستوران هجوم برده و اقدام به تیراندازی به سوی مهمانان کردند.

این حمله در حالی صورت گرفته که نیروهای خارجی قصد دارند تا اواخر سال جاری میلادی و پس از حضور بیش از یک دهه خود، از افغانستان خارج شوند.

نگرانی‌های امنیتی پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در آوریل سال جاری میلادی تشدید شده است.

انتهای پیام

کد N65616