آیت الله موسوی اردبیلی: به هاشمی گفتم اگر در انتخابات دخالت نکنید باید جواب خدا را بدهید

اعتماد نوشت: «آیت‌الله هاشمی ‌رفسنجانی در آخرین ساعات برای انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم کاندیدا شد. آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی با تصمیم شورای نگهبان به علت شرایط سنی‌اش فاقد صلاحیت حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری تشخیص داده شد».


«آیت‌الله هاشمی ‌رفسنجانی در آخرین ساعات برای انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم کاندیدا شد. آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی با تصمیم شورای نگهبان به علت شرایط سنی‌اش فاقد صلاحیت حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری تشخیص داده شد». هنوز هم که هنوز است مردم ایران شوک پس از شنیدن این دو جمله را به یاد دارند. چگونه شد که یار دیرین امام و انقلاب احساس تکلیف کرد که به صحنه انتخابات بیاید و کمی آن طرف‌تر چگونه شد که آیت‌الله که ریاست مجمعی برای تشخیص مصلحت نظام را بر عهده دارد فاقد صلاحیت برای ریاست‌جمهوری نظام شناخته شد؟ هرچند که پیروزی نزدیک‌ترین کاندیدا به آیت‌الله تا اندازه زیادی این موضوع را به ورطه فراموشی سپرد اما هنوز هم روایت‌های مختلف از رد صلاحیت یار دیرین امام ادامه دارد. روایت‌ها به پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری هم مرتبط است و از روزهایی هم که همگی برای راضی کردن آیت‌الله برای حضور در عرصه انتخابات بسیج شده بودند نیز می‌گویند. روز گذشته آیت‌الله العظمی موسوی اردبیلی از مراجع تقلید که همان هفت ماه پیش و در بحبوحه رد صلاحیت «آیت‌الله» هم از این اقدام شورای نگهبان ابراز نارضایتی کرده بود روایتی کرد از روزهای پیش از انتخابات و توصیه‌اش به آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی برای حضور در این رقابت.


به هاشمی گفتم معطل نکند و ثبت نام کند


آیت‌الله العظمی موسوی اردبیلی با اشاره به شرایط هشت سال گذشته کشور یادآور شد: نتیجه عملکرد مسوولان در هشت سال گذشته برای همه مردم و دلسوزان انقلاب و کشور زحمت داشت؛ شرایط به گونه‌یی بود که هیچ کس حرفش را به دیگری نمی‌گفت یا اگر می‌گفت نتیجه‌یی در بر نداشت، اما اکنون با عوض شدن شرایط می‌توان گفت وضع خوبی ایجاد شده است. به گزارش ایلنا، آیت‌الله العظمی موسوی اردبیلی به دیدار خود قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری با آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی اشاره کرد و گفت: قبل از اینکه ایشان ثبت نام کنند با ایشان دیدار داشتم و پرسیدم آیا از شرایط خسته شده‌اید یا نه؟ ایشان در پاسخ گفتند خسته شدم؛ به ایشان گفتم اگر می‌خواهید کاری برای مردم و کشور انجام دهید، معطل نکنید و ثبت نام کنید، چرا که اگر دخالت نکنید وضع کشور بد‌تر از گذشته خواهد شد و باید جواب خدا را بدهید؛ ایشان بعد از چند روز تماس گرفتند و گفتند که بعد از فکر کردن به این نتیجه رسیدم که حق با شماست.
رد صلاحیت آیت‌الله هاشمی مردم را عصبانی کرد


وی اضافه کرد: بعد از اینکه ایشان ثبت نام کردند و شنیدم که ایشان را کنار گذاشتند و رد صلاحیت کردند، با یکی از اعضای شورای نگهبان گفت‌وگویی داشتم و به ایشان گفتم که شنیدم ایشان را کنار گذاشتید؛ گفتم این کار را نکنید، این کار مردم را خشمگین و ناامید می‌کند؛ ایشان هم گفت به فلان شخص بگویید، چرا که او بیش از همه به این کار اصرار دارد؛ بعد از چند روز هم شنیدیم که گفتند به بهانه پیری و از کار افتادگی ایشان را رد صلاحیت کردند در حالی که همه می‌دانیم ایشان برای سیاست پیر نیست. این مرجع تقلید تصریح کرد: رد صلاحیت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی مردم را عصبانی کرد و سبب شد که مردم در انتخابات به حرف ایشان گوش کنند و بنابر توصیه ایشان به آقای روحانی رای دهند. وی خاطرنشان کرد: حتی بعد از رد صلاحیت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، آقای روحانی خدمت من آمد و گفت اگر صلاح می‌دانید و هر کاری لازم می‌دانید بگویید تا من انجام دهم که من به ایشان گفتم شما فعلا کاری نکنید چرا که شاید وضعی پیش بیاید که حتی آقای هاشمی و همین طور آقای خاتمی از شما حمایت کنند. آیت‌الله العظمی موسوی اردبیلی گفت: خوشبختانه با روی کار آمدن دولت جدید می‌بینیم که اشکالات جدی در کار‌ها وجود ندارد و فعلا اوضاع امیدوار‌کننده است.


/212 27

کد N65584