استاد دانشگاه تاجیکستان: آیین های مذهبی ایران نمادی از وحدت است

تاجیکستان,هفته وحدت

دوشنبه - ایرنا - استاد دانشگاه ملی تاجیکستان گفت: آیین ها و مراسم های مذهبی که در ایران برگزار می شود در یکپارچگی و اتحاد مسلمانان ایران و حتی دیگر کشورهای جهان نقش و اهمیت فراوانی دارد.

ˈگوهر ابراهیم آواˈ روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر اساس بررسی هایی که داشته ام، ایران آیین ها و مراسم های مذهبی زیادی در راه اتحاد مسلمانان برگزار می کند که برگزاری مراسم های مختلف هفته وحدت، روز قدس، روز پیروزی انقلاب اسلامی و دهه محرم از جمله این مراسم ها است.

وی با بیان اینکه «هر فردی که در این مراسم ها حضور می یابد، درسی از اسلام و اتحاد اسلامی فرا خو اهد گرفت»، گفت: این تلاش ها و برنامه های ارزنده ایران برای احیا اسلام و وحدت مسلمانان در حالی است که در دیگر کشورهای اسلامی خبری از چنین آیین های ارزشمند و معنوی نیست و متاسفانه رسانه های این کشورها نیز روز به روز در دوری مردم از ارزش های اسلامی تلاش می کنند.

ابراهیم آوا با بیان اینکه «در باره ایران مطالعات و تحقیقات زیادی داشته ام»، افزود: ایران آنقدر بزرگ و با عظمت است که در راه متحد سازی مسلمانان جهان در 34 سال پس از انقلاب اسلامی تلاش های زیادی از خود نشان داده است.

وی گفت: با وجود تلاش های اتحاد محور ایران، عربستان سعودی در را ه اتحاد مسلمانان مشکل و خلل ایجاد کرده و در واقع مردم را از اسلام دور می کند.

ابراهیم اوا گفت: تنش زایی عربستان سعودی در کشورهای اسلامی به بهانه و ادعای مبارزه با اعمال غیراسلامی به نیمه دوم قرن 18 بر می گردد و این اقدامات نامطلوب و غیراسلامی که مشکلات زیادی برای مسلمانان در سراسر جهان ایجاد کرده، همچنان ادامه دارد.

وی افزود: عربستان سعودی برای تبلیغ مذهب دروغین وهابیت و جریان افراطی سلفی اعتبارات هنگفتی هزینه می کند و به جای ایجاد وحدت و یکپارچگی میان مسلمانان، تخم نزاع و نفاق می کارد.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران بیش از 34 سال است که برای وحدت و یگانگی مسلمانان تلاش زیادی از خود نشان می دهد، ولی کشورهایی مثل عربستان سعودی، ترکیه و قطر به خاطر هدف های سیاسی خود از وحدت مسلمانان جلوگیری می کنند.

ابراهیم آوا تصریح کرد: حتی این سه کشور در راستای دشمنی خود با ایران در اعمال تحریم های آمریکا و کشورهای غربی علیه ایران مشارکت کرده اند.

وی گفت: با اقدامات ناجوانمردانه کشورهایی مانند عربستان سعودی هیچگاه دنیای اسلام به وحدت نخواهند رسید.

این استاد دانشگاه ملی تاجیکستان با بیان اینکه «ایران به تلاش های خود برای وحدت مسلمانان ادامه می دهد»، گفت: با یک بررسی موشکافانه متوجه خواهیم شد که اگر عظمت و بزرگی ایران در جهان اسلام نبود هیچگاه غرب و آمریکا با این کشور وارد مذاکره نمی شد.

آساق**ه.ص**1663**1545
کد N65560