بغداد علیه ترکیه ، اقلیم کردستان عراق و برخی از شرکتها اقدامات قانونی انجام می دهد

ترکیه,عراق

آنکارا - ایرنا - منابع خبری ترکیه نوشتند: دولت مرکزی بغداد علیه ترکیه ، اقلیم کردستان عراق و برخی شرکت های خارجی به دلیل انتقال نفت ˈقاچاقˈ شمال عراق اقدامات قانونی به عمل خواهد آورد.

به گزارش ایرنا ، منابع خبری ترکیه جمعه نوشتند که دولت مرکزی بغداد

اقدامات قانونی علیه ترکیه، اقلیم کردستان عراق و برخی شرکت های خارجی که در انتقال نفت ˈ قاچاق ˈ شمال عراق به رغم مخالفت این دولت نقش دارند ، به عمل خواهد آورد.

به نوشته این منابع خبری ، دولت عراق در پی آماده شدن برای انجام اقدامات قانونی علیه دولت آنکارا ، اقلیم کردستان عراق و برخی از شرکت های خارجی می باشد که بدون اجازه این کشور نسبت به صدور نفت به ترکیه اقدام کرده اند.

رسانه های جمعی ترکیه پیش از این اعلام کرده بودند که صادرات نفت اقلیم کردستان عراق به رغم مخالفت دولت بغداد از طریق ترکیه تا پایان ماه جاری میلادی آغاز خواهد شد.

صادرات نفت اقلیم کردستان عراق برای نخستین بار از طریق خط لوله به ترکیه انتقال خواهد یافت.

براین اساس، اقلیم کردستان عراق نخست قصد انتقال ماهانه دو میلیون بشکه نفت و سپس افزایش این میزان را دارد.

ˈتانر یلدیزˈ وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه نیز درحالی از صادرات نفت شمال عراق به این کشور خبر داده بود که دولت بغداد با این اقدام مخالف است.

وی گفت: با ذخیره شدن مقدار لازم نفت در بندر ˈجیهانˈ ترکیه، صادرات نفت اقلیم کردستان عراق به بازارهای جهانی شروع می شود.

یلدیز توضیح داد: مخازن نفتی در بندر جیهان ترکیه در کنار دریای مدیترانه در حال پر شدن است.

گذرگاه اصلی صدور نفت عراق از طریق ترکیه به بازارهای جهانی دو خط لوله موازی هم است که از ˈکرکوکˈ عراق به ˈیومورتالیکˈ ( بندر جیهان) کشیده شده است .

اقلیم کردستان عراق با اتصال یک خط لوله دیگر به خط لوله یادشده، صادرات نفت به ترکیه و از طریق این خط به بازارهای جهانی را شروع کرده است.

به گفته یلدیز، پس از ذخیره شدن مقدار لازم نفت صادراتی اقلیم کردستان عراق در یومورتالیک (بندر جیهان ترکیه)، صادرات نفت این اقلیم به بازارهای جهانی شروع می شود.

رسانه های ترکیه به تازگی به نقل از منابع اقلیم کردستان عراق مدعی شدند که دولت بغداد برای جلوگیری از اجرایی شدن این طرح، نفت بیشتری در خط لوله کرکوک – یومورتالیک تزریق کرده و ظرفیت انتقال نفت را پر کرده تا مانع از اقدام یکجانبه اقلیم کردستان در صادرات نفت به ترکیه و بازارهای جهانی شود.

ترکیه نیز به دولت مرکزی بغداد قول داده تا پیش از کسب موافقت دولت ، قراردادهای انرژی با اقلیم کردستان عراق را نهایی نکند.

اقلیم کردستان پیش از این به وسیله تانکر نفت به ترکیه صادر می کرد.

میزان انتقال نفت ازاین طریق روزانه حدود 20 تا 30 هزار بشکه می رسد.

گفته می شود تاکنون حدود 10 میلیون بشکه از این طریق صادر شده که ارزش آن یک میلیارد دلار برآورد می شود. شرکتی به نام ˈپاور ترانسˈ که مرکز آن در سنگاپور است، این کار را انجام می دهد.

خاورم ** 230**1392
کد N65315