تحولات آسیا/

سئول درخواست لغو رزمایش با واشنگتن را رد کرد

آسیا اقیانوسیه

خبرگزاری مهر-گروه بین الملل: مخالفت سئول با درخواست لغو رزمایش با آمریکا، سفر "ویلیام برنز" به چین و عذرخواهی استرالیا از ورود به مرزهای آبی اندونزی از جمله خبرهای مربوط به قاره آسیا به شمار می روند.

شبه جزیره کره

رویترز در گزارشی با اشاره به افزایش تنشها در شبه جزیره کره از مخالفت سئول با درخواست پیونگ یانگ برای لغو رزمایش نظامی خود با آمریکا در فوریه تا مارس خبر داد که کره شمالی آن را تحریک‌ آمیز خوانده است.

در همین حال کیم مین سئوک سخنگوی وزارت دفاع کره جنوبی در یک کنفرانس خبری از برگزاری دو رزمایش برنامه‌ ریزی شده میان کره جنوبی و آمریکا در زمان مقرر خبر داد و تاکید کرد کره جنوبی کشوری دموکراتیک بوده و هرگز حملات پیشگیرانه را انجام نمی دهد.

خبر دیگر اینکه هونگ لی سخنگوی وزارت خارجه چین خواستار حفظ خویشتنداری طرفین در برقراری ثبات در شبه جزیره کره شد و حمایت خود را از حفظ صلح و ثبات در این منطقه و حل برنامه هسته ای کره شمالی از طریق گفتگوهای مسالمت آمیز اعلام کرد.

چین

شینهوا نیز از سفر ویلیام برنز معاون وزیر خارجه آمریکا به چین در روزهای سه شنبه تا پنج شنبه هفته آتی خبر داد و نوشت احتمال می رود که مسائل دوجانبه، بین المللی و منطقه ای از جمله محورهای مهم مذاکرات برنز در سفر به پکن باشد.

این سفر پس از آن انجام می شود که سرهنگ جفری پول سخنگوی پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) اعلام کرد چین نخستین موشک مافوق صوت خود موسوم به موشک WU-14 را که قادر به نفوذ به سیستم دفاع موشکی آمریکا و حمل کلاهک‌ های هسته‌ ای است، 9 ژانویه (19 دی) آزمایش کرد.

استرالیا

شبکه خبر آسیا نیز با اشاره به عذرخواهی استرالیا از حمله به مرزهای آبی اندونزی نوشت: سفارت استرالیا در جاکارتا امروز جمعه رسما از دولت اندونزی عذرخواهی کرد، زیرا مقامات استرالیایی چندین بار به صورت اشتباهی وارد آبهای اندونزی شده اند.

میانمار

یک گروه مدافع حقوق بشر امروز جمعه با اشاره به درگیریهای فرقه ای و حمله به اقلیت مسلمان روهینگا در غرب میانمار، زنان و کودکان را قربانیان اصلی این خشونتهای فرقه ای خواند.

در جریان درگیریهای فرقه ای یک سال گذشته میان بوداییان افراطی و اقلیت مسلمان در ایالت راخین دهها نفر کشته و صدها هزار فرد دیگر آواره شدند.

استان راخین در میانمار که دارای اکثریت بودایی است محل زندگی تعداد زیادی از مسلمانان است که از طرف سازمان ملل به عنوان اقلیتی که مورد بیشترین آزار و اذیت قرار می گیرند ، مطرح هستند.