نخست وزیر قرقیزستان: مرزهای این کشور با تاجیکستان بسته می ماند

تاجیکستان,قرقیزستان,مرز

دوشنبه- ایرنا-نخست وزیر قرقیزستان با نگران کننده خواندن وضعیت مرزهای این کشور با تاجیکستان، گفت که به خاطر امنیت ساکنان مناطق مرزی، گذرگاه های مرزی قرقیزستان با تاجیکستان تا حل شدن اختلافات بسته خواهد ماند.

به گزارش ایرنا، ˈژانتارا ساتبالدی افˈ امروز (جمعه) در گفت و گو با خبرنگاران افزود: تمامی گذرگاه های مرزی به منظور جلوگیری از اقدامات تحریک آمیز و تا زمان عادی شدن اوضاع

کاملا بسته می ماند.

نخست وزیر قرقیزستان همچنین تاکید کرد که تمامی مسائل مرزی مورد اختلاف دو کشور ، باید تنها براساس مذاکرات و گفت و گو حل و فصل شوند.

قرقیزستان و تاجیکستان دیروز (پنجشنبه) مذاکراتی را به منظور پیدا کردن راه حلی برای برون رفت از بحران مرزی بین دو کشور آغاز کردند.

تاجیکستان پیشنهاد کرده است که هفته آینده یک نشست کاری نیز در رابطه با حوادث اخیر مرزی در شهر ˈبیشککˈ پایتخت قرقیزستان برگزار شود.

سفارت قرقیزستان در تاجیکستان هم دو روز پیش با انتشار بیانیه ای خواستار مسوولیت پذیری دوشنبه در مورد اقدام غیر قانونی مرزبانان تاجیک در مناقشه اخیر مرزی و همچنین پرداخت غرامت شد.

سفارت قرقیزستان در این بیانیه با اظهار نگرانی از نزاع مرزی اخیر بین مرزبانان دو کشور در منطقه مرزی ˈخواجه اعلایˈ ناحیه ˈاسفرهˈ تاکید کرد که فقط بازرسی منصفانه از سوی دو طرف می تواند راه حل این قضیه باشد.

مجلس قرقیزستان با تصویب قطعنامه ای، نهادهای متولی در این کشور را موظف کرده است که تا رفع اختلافات مرزی با تاجیکستان، مرزهای محل مناقشه این کشور و تاجیکستان بسته شوند.

مناقشه ای که ابتدای هفته جاری میان مرزبانان تاجیک و قرقیز در مناطق مرزی ˈخواجه اعلایˈ ناحیه ˈاسفرهˈ و ˈآقسایˈ استان ˈبادکندˈ واقع شد، به تیراندازی میان دو طرف انجامید و بر اثر آن، سه سرباز تاجیک، پنج مرزبان قرقیز و یک غیرنظامی مجروح شدند.

به گفته مقام های تاجیک، تیراندازی میان مرزبانان دو کشور زمانی رخ داد که طرف قرقیز خلاف توافقنامه دو جانبه اقدام به طرح راهسازی در منطقه مورد بحث کرد و به رغم تذکر مرزبانان تاجیک برای توقف این عملیات، سربازان قرقیز شروع به تیراندازی کردند و آنها نیز مجبور به دفاع از خود شدند.

بر اساس گزارش منابع خبری،ˈخالق نظر افˈ یک مقام بلندپایه تاجیکستان گفت: این کشور خواستار حل مسالمت آمیز اختلافات مرزی با قرقیزستان است و به تلاش های خود در این زمینه ادامه می دهد.

نظر اف افزود: دامن زدن به اختلافات مرزی به نفع دو کشور نیست، اما برخی با توطئه چینی تلاش دارند مشکل بین دو کشور حل نشود.

با گذشت 21 سال از استقلال قرقیزستان و تاجیکستان از شوروی، اما 50 درصد از 970 کیلومتر مرز مشترک این دو کشور آسیای مرکزی هنوز علامت گذاری نشده است.

سال 2013 میلادی نیز چهار مورد درگیری مرزی بین تاجیکستان و قرقیزستان روی داد.

به گفته تحلیلگران سیاسی، حل نشدن این اختلاف های مرزی می تواند لطمات جبران ناپذیری به منافع دو کشور وارد سازد.

آساق**1663**2017
کد N64735