/بیست و هفتمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی/

آیت‌الله مکارم شیرازی: اگر مسلمانان هوشیار باشند صلح تمام جهان اسلام را فرامی‌گیرد

سیاسی

آیت‌الله مکارم شیرازی در پیامی به بیست و هفتمین کنفرانس وحدت اسلامی تاکید کرد: اگر ما مسلمانان هوشیار باشیم، گروه اقلیت تکفیری را از خود دور کنیم و منزوی نماییم و به توطئه‌های دشمن تن ندهیم، صلح و صفا و محبت و دوستی تمام جهان اسلام را فرا خواهد گرفت.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در بیست و هفتمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی پیام آیت‌الله مکارم شیرازی توسط علیزاده موسوی قرائت شد.

متن این پیام به شرح زیر است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

قبل از هر چیز سالروز میلاد پیامبر اکرم(ص) و فرزند گرامیش امام صادق(ع) را به همه شما عزیزان، برادران و خواهران تبریک عرض می کنم، مخصوصا از دست اندرکاران و دبیر کل محترم مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و همه دوستان ایشان در تشکیل این کنگره عظیم تشکر و سپاسگزاری دارم و امیدوارم جلسه پر بار و پر برکت و سرنوشت ساز بوده باشد.

برادران و خواهران عزیز! اکنون در حالی از وحدت سخن می گوییم که بسیاری از کشورهای اسلامی در آتش جنگ و خونریزی می‌سوزند، از سوریه گرفته تا مصر و یمن و حتی بخشی از عراق و پاکستان و افغانستان و شاید هیچ زمانی آتش اختلاف در میان مسلمین جهان تا این حد شعله ور نبوده است.

دلیل آن هم روشن است، هنگامی که از تعلیمات اسلام فاصله بگیریم و به توطئه های دشمنان قسم خورده اسلام تن در دهیم نتیجه ای بهتر از این نخواهد بود.

قرآن مجید در آیه ۱۵۹ سوره انعام هشدار شدیدی درباره اختلاف میان مسلمین داده و می فرماید:« إِنَّ الَّذینَ فَرَّقُوا دینَهُمْ وَ کانُوا شِیَعاً لَسْتَ مِنْهُمْ فی‏ شَیْ‏ءٍ إِنَّما أَمْرُهُمْ إِلَی اللَّهِ...»«ای پیامبر! کسانی که در دین خدا جدایی افکندند و به گروهای مختلف و متخاصم تبدیل شدند هیچ رابطه ای با تو ندارند». یعنی راه و رسم آنها به کلی از راه و رسم تو جداست، آیین تو آیین وحدت و برادری و اخوت و محبت است نه آیین خشونت و اختلاف و نزاع خونین.

در جای دیگری در آیه ۳۱ و ۳۲ سوره روم «ولاتکونوا من المشرکین* من الذین فرقوا دینهم و کانوا شیعا»می فرماید: (از مشرکان نباشید همان ها که در دین خود جدایی افکندند و به گروههای مختلف و متخاصم مبدل شده اند) یعنی اختلاف در میان مسلمین همانند شرک به خداست. هنگامی که در علل این اختلاف دقت می کنیم می بینیم عامل اصلی اختلاف و جنگ و جدایی دو چیز است:

نخست جریان های تکفیری است یعنی همان اقلیتی که همه مسلمین جهان را جز خود کافر و مهدور الدم می دانند و جان و مال و ناموس آنها را مباح می شمرند و دوم توطئه دشمنان قسم خورده اسلام است که آن گروه سبک مغز و بی رحم را الت دست خود قرار داده و آتش جنگ را بر افروخته اند و مرتبا به آنها کمک می کنند و پول و سلاح می دهند که برادران مسلمان خود را قتل و عام کنند و شهر های آنها را ویران نمایند و تخم نفاق و بذر عداوت و دشمنی بپاشند.

بدبختانه بعضی از سران کشورهای عربی نیز در این دام افتاده اند و از عوامل اصلی این اختلاف شده اند.

اگر ما مسلمانان هوشیار باشیم، گروه اقلیت تکفیری را از خود دور کنیم و منزوی نماییم و به توطئه های دشمن تن ندهیم، صلح و صفا و محبت و دوستی تمام جهان اسلام را فرا خواهد گرفت.

سالیان دراز شیعیان و علویان و اهل سنت و مسیحیان در کشور هایی مانند سوریه در کنار هم برادروار زندگی می کردند، کشورشان آباد و امنیت و صلح و صفا و دوستی برقرار بود، اما پای توطئه های دشمن با ابزار جریان تکفیری به میان آمد و همه چیز را به هم ریخت.

علمای اسلام در اینجا مسئولیت سنگینی دارند نباید سکوت کنند زیرا پیغمبر اکرم(ص) فرموده «هنگامی که بدعت ها ظاهر می شود عالم باید علمش را اظهار کند و گرنه مشمول لعن الهی خواهد شد» بنابراین علمای عزیزی که از مذاهب مختلف اسلامی احساس مسئولیت کرده اند و در این مجلس پر شکوه شرکت نموده اند بر تلاش خود بیفزایند و از طرق فرهنگی مسلمانان را متوجه مسئولیت خود بسازند.

نقش شما عزیزان، نقش بسیار مؤثری است و چنانچه همه دست به دست هم دهیم هم توطئه های بیگانه را می توانیم خنثی کنیم و هم گروه های طرفدار خشونت را منزوی سازیم.

ما هم برای آگاه ساختن مسلمین از خطرات جریان های تکفیری برنامه ریزی وسیعی برای کنگره مهمی در سال آینده کرده ایم که انشاءالله از وجود شما علمای اسلام نیز در این برنامه جامع بهره مند خواهیم شد.

از خداوند بزرگ توفیقات هر چه بیشتر شما را خواستارم و به همه شما از صمیم دل دعا می کنم.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته»

انتهای پیام

کد N64720