کنفرانس خبری وزرای خارجه مسکو و دمشق؛

لاوروف:هدف ژنو 2 خاتمه خون‌ریزی‌ها است/ولید معلم:برای آتش‌بس و تبادل زندانیان آماده‌ایم

سوريه

وزیر امور خارجه روسیه در کنفرانس خبری خود در مسکو گفت: هدف از برگزاری ژنو 2 ممانعت از گسترش تروریسم و متوقف ساختن جنگ در سوریه است.

وزیر امور خارجه روسیه امروز (جمعه) در کنفرانس خبری خود در مسکو گفت: هدف از برگزاری ژنو 2 ممانعت از گسترش تروریسم و متوقف ساختن جنگ در سوریه است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی،‌ سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه و ولید معلم، وزیر امور خارجه سوریه کنفرانس خبری مشترکی را در مسکو برگزار کردند.

وزیر امور خارجه روسیه در سخنانش تاکید کرد که دمشق آماده تسهیل ارسال کمک‌های انسان دوستانه در داخل سوریه است.

وی تاکید کرد که پایان دادن به درگیری‌ها در سوریه و جلوگیری از کشتار از اهداف ژنو 2 است. سرگئی لاوروف همچنین در خصوص دیدگاه‌های مخالفان سوریه ابراز نگرانی کرد و گفت: ما در زمینه خلع سلاح شیمیایی در سوریه به صورت گسترده مشارکت خواهیم کرد.

لاوروف تاکید کرد: متهم کردن دمشق به استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه اقدامی اشتباه است و این اقدام تنها بهانه‌ای برای مداخله خارجی در سوریه است.

ولید معلم، وزیر امور خارجه سوریه نیز گفت: دولت برای تبادل زندانیان و مذاکره درباره آتش‌بس حلب آماده‌ است. وی تاکید کرد که فهرستی از مخالفان زندانی نیز برای تبادل احتمالی زندانیان آماده شده است.

وزیر خارجه سوریه در جریان این نشست خبری با همتای روس خود بر وجود دیدگاه‌های مشترک پیرامون تلاش برای نتیجه بخش بودن نشست ژنو 2 تاکید کرد.

وزیر خارجه سوریه ضمن ابراز امیدواری نسبت به دستیابی به یک راهکار سیاسی برای حل بحران سوریه تاکید کرد: این نشست باید مذاکره میان طرفین سوری را بدون هیچ گونه دخالت خارجی فراهم کند.

وی در همین راستا، نقش روسیه را در جلوگیری از خونریزی‌ها ستود و گفت: ما طرحی را در خصوص تدابیر امنیتی مربوط به حلب به مسکو ارائه کردیم و چنانچه طرح آتش‌بس در حلب با موفقیت اجرا شود، آن را در سایر مناطق نیز اجرا خواهیم کرد.

این مقام ارشد سوریه در ادامه از وزیر امور خارجه روسیه درخواست کرد تا ارتباط خود را با مخالفان سوری ادامه دهد تا موفقیت اجرای این برنامه جدید را تضمین کند.

ولید معلم در جریان این کنفرانس خبری موافقت خود را با مبادله بازداشت شدگان با ربوده شدگان سوری توسط نیروهای مسلح اعلام کرد. وی با بیان اینکه دمشق در خصوص انتقال سلاح‌های شیمیایی با روسیه هماهنگ است، عنوان داشت: سوریه از ملت خود حمایت می‌کند و این گروه‌های تروریستی هستند که بیمارستان‌ها را منفجر می‌کنند. کسانی که توسط برخی کشورها حمایت می‌شوند و این کشورها همان‌هایی هستند که دولت سوریه را متهم به قتل شهروندان و بمباران سازمان‌ها و بیمارستان‌ها می‌کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی سوریه در خصوص اردوگاه الیرموک اظهار داشت: کاروان‌های کمک‌های انسانی به الیرموک با شلیک نیروهای مسلح و تک تیراندازها روبرو می‌شوند اما با این حال سوریه همواره آماده تسهیل کمک رسانی به آوارگان است.

ولید معلم در ادامه با محکوم کردن اقدامات آمریکا تاکید کرد: واشنگتن اولین کشوری بود که خواستار ورود نیروهای مسلح از طریق مرزهای ترکیه به سوریه شد.

انتهای پیام

کد N64626