تظاهرات گروهی از حقوقدان‌های ترکیه علیه اردوغان

تركيه

گروهی از حقوقدان‌های ترکیه‌ای در شهر آنکارا علیه طرح دولت اردوغان برای اصلاح «هیات عالی قضات و دادستان‌ها» تظاهرات کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه تودی زمان، حقوقدان‌های یک نهاد حقوقی در ترکیه موسوم به «گروه حقوقدان‌های جهانی» عنوان ساختند که هرگونه تغییر در هیات عالی قضات و دادستان‌های ترکیه که در همه‌پرسی سال 2010 با 58 درصد از آرای مردمی شکل گرفته است، تنها در جهت توجیه ادعاهای فعلی دولت ترکیه بوده تا دولت بتواند نظام قضایی متعلق به خود را ایجاد کند و با مداخله در فرآیندهای قضایی سیاست را در این فرآیند دخالت دهد.

وکلای تظاهرکننده در سخنانی خطاب به رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه گفتند: «شما دیگر نمی‌توانید مشکلات خود را بپوشانید. لطفا دست از سر قوه قضائیه بردارید و بگذارید تا کار خود را انجام دهد.»

این معترضان پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آن‌ها نوشته شده بود: «پارلمان قدرتمند، قوه قضائیه مستقل» و همچنین «بله به اراده ملی، نه به فشار قوه مجریه». به روی یک پلاکارد دیگر نیز نوشته شده بود «نه به نقض تفکیک قوا».

سخنگوی این حقوقدان‌ها اظهار داشت: ظاهرا دولت ترکیه از زمانی که در 17 دسامبر 2013 تحقیقات ضد فساد و رشوه در دولت علنی شد، منطق را فراموش کرده است.

وی تاکید کرد: دولت ترکیه به صورت بی‌وقفه اقدام به کنار گذاشتن یا تغییر سمت نیروهای پلیس کرده و حتی در یک هفته برخی از آن‌ها را چند بار جابجا کرده است تا بتواند جلوی تغییرات ضد فساد را گرفته و از انجام چنین تحقیقاتی در آینده نیز جلوگیری کند.

این مقام مدعی شد که دولت ترکیه دست به اقداماتی برخلاف قانون اساسی و قوانین کشوری زده است و به هر کسی که به دولت هشدار می‌دهد لقب دشمن را می‌دهد.

این تظاهرات در مقابل نخستین ساختمان پارلمان ترکیه انجام شد.

انتهای پیام

کد N64465