در دیدار با لاوروف

ظریف: امیدوارم نقش روسیه در ژنو 2 آثار مثبتی داشته باشد

سیاسی

وزیران امورخارجه جمهوری اسلامی ایران و روسیه در مسکو پیرامون آخرین روند مناسبات دوجانبه تهران – مسکو، تحولات منطقه‌ای از جمله بحران سوریه و کنفرانس ژنو 2 و برخی موضوعات مورد علاقه طرفین گفت‌وگو و تبادل نظر کرد .

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) دکتر ظریف روابط تهران مسکو را بر مبنای ملاحظات راهبردی، تاریخی و اصیل ارزیابی کرد و خاطرنشان کرد: همکاری‌های دو کشور رو به گسترش بوده و دو کشور در سطوح مختلف تماس‌ها و رایزنی‌های مثبتی داشته اند .

وی دیدار روسای‌جمهور دو کشور در حاشیه اجلاس شانگهای را مبنای تحرک جدید در مناسبات تهران و مسکو خواند و خاطرنشان ساخت فرصت‌های همکاری فراوانی وجود دارد و تهران نقش محور فدراسیون روسیه را در تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی را مهم می‌داند .

وزیر امورخارجه کشورمان ، چالش‌های بین‌المللی و از جمله مهم‌ترین آنها موضوع تروریسم و افراط گرایی را یکی از زمینه‌های همکاری مشترک دو کشور بر شمرد .

ظریف با تاکید براهمیت تبادل نظرهای مستمر و مشورت کشورهای موثر و ذی نفوذ برای تقویت ثبات و امنیت بین‌المللی، با اشاره به سابقه مشورت‌های دو کشور طی بحران سوریه، نقش روسیه در رویکرد سیاسی به حل بحران سوریه را مورد توجه قرار داد و ابراز امیدواری کرد: این نقش و رویکرد در کنفرانس آتی ژنو 2 نیز آثار مثبتی برای حل و فصل سیاسی این بحران داشته باشد .

سرگئی لاوروف، وزیرخارجه روسیه در این دیدار تبادل نظرهای تهران و مسکو را با اهمیت خواند و با اشاره به مناسبات سیاسی دو جانبه و ظرفیت‌های همکاری در زمینه های مختلف را بسیار وسیع ارزیابی کرد .

وزیر خارجه روسیه تلاش تهران و مسکو برای حل مسالمت آمیز بحران‌ها را از نقاط برجسته همکاری‌ها برشمرد و تصریح کرد: باید تلاش‌ها را ادامه دهیم .

وزیر امورخارجه روسیه بار دیگر نقش جمهوری اسلامی ایران در کمک به حل بحران سوریه را مهم خواند و گفت: ما نیز مانند جمهوری اسلامی ایران بر اقدام جمعی برای ریشه کنی تروریسم تاکید داریم .

وزرای خارجه ایران و روسیه در این مذاکرات علاوه بر موضوعات روابط دو جانبه و سوریه پیرامون آخرین تحولات افغانستان ، عراق و توافق به عمل آمده برای زمان اجرای برنامه اقدام مشترک گفت‌وگو و تبادل نظر کردند .

انتهای پیام

کد N64327