استقبال دبیر کل سازمان ملل از شروع کار دادگاه ویژه لبنان

دبیر کل,سخنگو,سازمان ملل

نیویورک- ایرنا- سخنگوی دبیر کل سازمان ملل متحد در کنفرانس مطبوعاتی امروز خود اظهار داشت: بان کی مون با صدور بیانیه ای نسبت به گشایش دادگاه ویژه لبنان که برای رسیدگی به پرونده قتل رفیق حریری نخست وزیر این کشور در سال 2005 تشکیل شده، ابراز خرسندی کرد.

فرهان حق سخنگوی دبیر کل سازمان ملل متحد روز پنجشنبه به وقت محلی به خبرنگاران گفت که ˈدرک پلاملیˈ نماینده ویژه بان کی مون در لبنان نیز انفجار بمبی در یک محله پرجمعیت شهر بیروت را دردناک و انزجار آور خوانده و ضمن تسلیت به خانواده های قربانیان این بمب گذاری آن را محکوم کرده است.

سخنگوی بان کی مون همچنین اشاره کرد که ˈناوی پیلایˈ کمیسر حقوق بشر سازمان ملل نیز با صدور بیانیه ای اعدام و کشتار مردم سوریه توسط گروه های شورشی در این کشور را محکوم کرده و گفته است که این اعدام ها ناقض همه قوانین بین المللی است و جنایت جنگی محسوب می شود.

وی به نقل از ناوی پیلای گفت که کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل در هفته های اخیر گزارش های متعددی از قتل و کشتار افرادی بیگناه در شهر های حلب، ادلب و رقه دریافت کرده که نشان دهنده افزایش اقدامات خشونت آمیز گروه های شورشی این کشور است.

فرهان حق با اشاره به خبر مربوط به تصمیم دیروز کمیته هماهنگی ملی سوریه مبنی بر انصراف از شرکت در کنفرانس ژنو2 گفت که اخضر ابراهیمی نماینده بان کی مون و سرپرست کمیته حل بحران سوریه در گفت وگو با دکتر حسن عبدالعطیم سرپرست کمیته مذکور گفته است؛ گرچه به تصمیم این کمیته احترام می گذارد اما این تصمیم موجب تأسف و تأثر فراوان او شده است.

جانشین سخنگوی بان کی مون تأکید کرد که با وجود انصراف این کمیته از شرکت در کنفرانس ژنو2 هیأتی متشکل از نمایندگان گروه های مختلف سوری در این کنفرانس شرکت خواهند کرد و یادآور شد که ولید معلم وزیر خارجه سوریه به نمایندگی از طرف دولت سوریه در کنفرانس مذکور حضور خواهد یافت.

فرهان حق به نقل از احمد اوزومکو مدیر کل سازمان منع سلاح های شیمیایی اطلاع داد که دولت ایتالیا به کشتی های آمریکایی اجازه داده اند تا محموله های شیمیایی سوریه را که به یکی از بنادر این کشور در سواحل مدیترانه به نام ˈجیوا توارو ˈ آورده شده بر کشتی های آمریکایی سوار کرده و آنها را به آب های آزاد انتقال دهند.

سخنگوی بان کی مون همچنین به تجهیزات بیشتر نیروهای صلحبان مستقر در سودان جنوبی اشاره کرد و گفت که سازمان ملل برای حفاظت از جان شهروندان سودانی که در محل استقرار نیروهای صلحبان در این کشور پناه گرفته اند، تجهیزات بیشتری در اختیار نیروهای صلحبان گذاشته و تدابیر ویژه ای را برای جلوگیری از ورود افراد مسلح به این محل اعمال می کنند.

فرهان حق در پایان یادآور شد که دبیر کل سازمان ملل در پیامی به مناسبت روز جهانی همبستگی با مردم فلسطین سال 2014 را سال حساس و با اهمیتی در ارتباط با مسأله فلسطین توصیف کرده و آرزو کرده است که رهبران دو کشور در سال جاری با خویشتنداری و حوصله در جهت دستیابی به یک راه حلی دائمی برای این مسأله تلاش کنند.

اروپام**2253**1908**1504
کد N64290