چین: ژاپن باید اعتماد جامعه بین الملل را بدست آورد

خارجی,چین,ژاپن

پکن - ایرنا - سخنگوی وزارت خارجه چین می گوید کشورش آمادگی دارد تا باکمک سایر کشورهای آسیایی ژاپن را وادار به اعتماد سازی کند.

به گزارش ایرنا ، ˈهونگ لیˈ چهارشنبه شب در اظهاراتی تازه علیه ژاپن گفت که چین آماده است تا با همراهی کشورهای آسیایی آسیب دیده مانند کره جنوبی خواستار بازنگری توکیو در تاریخ شده و اشتباهات خود را اصلاح کند.

وی افزود: کشورهای آسیایی مانند چین و کره جنوبی در مسایل مربوط به ژاپن نگرانی های مشابه دارند.

وی گفت که ژاپن باید اعتماد کشورهای آسیایی و جامعه بین المللی را به دست بیاورد.

این در حالیست که مطبوعات چین و کارشناسان این کشور روز جمعه در مطالبی خاطر نشان کردند که ژاپن به یک هجمه دیپلماتیک روی آورده تا اشتباه اخیر ˈشینزو آبهˈ نخست وزیر این کشور را جبران کند.

روزنامه ˈچاینا دیلیˈ می نویسد : آبه در تلاش است تا رفتن خود به معبد جنجال برانگیز محل یادبود نظامیان کشته در جنگ جهانی را که چین و کره جنوبی انان را جنایتکاران جنگی می دانند ، توجیه کند.

این روزنامه تاکید کرد از دیدگاه ناظران و تحلیلگران این اقدامات می تواند روند تیرگی روابط توکیو با همسایگانش را سرعت بخشد.

چین از اینکه آبه باز هم احتمال دارد از معبد یاسوکونی دیدار کند ابراز خشم کرده و به توکیو در خصوص این اقدامات هشدار داده است.

دیپلمات ها و سفرای چین در کشورهای دیگر در روزهای اخیر مصاحبه هایی علیه سیاست های نظامی و راهبردهای آبه در قبال چین و کشورهای دیگر همسایه انجام داده اند.

چین همچنین از ارتباطات فزاینده نظامی آمریکا و ژاپن و استقرار تجهیزات پیشرفته واشنگتن در آن کشور ابراز نگرانی کرده است.

آساق ** 275 ** 2100
کد N64264