وزیر خارجه لبنان: نزدیک شدن ایران و عربستان به سود امنیت منطقه است

لبنان,ایران,عربستان

بیروت- ایرنا- ˈعدنان منصورˈ وزیر امور خارجه لبنان، نزدیک شدن جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی را به نفع امنیت و ثبات منطقه دانست و ابراز امیدواری کرد که جهانیان در آینده نزدیک شاهد این رویداد باشند.

به گزارش ایرنا، عدنان منصور عصر پنجشنبه پیش از ترک بیروت به مقصد کشور مغرب برای شرکت در اجلاس ˈکمیته قدسˈ سازمان همکاری اسلامی این مطلب را در گفت وگو با خبرنگاران در فرودگاه بیروت و در پاسخ به این سؤال که آیا بعداز سفر اخیر ˈمحمدجواد ظریفˈ وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به بیروت از کانال های منابع دیپلماتیک شنیده اید که روابط تهران و ریاض نزدیکتر شده باشد، بیان کرد.

وی افزود: تاکنون خبری از نزدیک شدن روابط تهران و ریاض به طور جدی و فعال نشنیده ام اما امیدوارم در آینده نزدیک شاهد آن باشیم.

وزیر خارجه لبنان تأکید کرد: نزدیک شدن ایران و عربستان سعودی می تواند در آینده نزدیک زمینه را برای حل مشکلات زیادی که فراروی منطقه وجود دارد، فراهم کند.** اجلاس کمیته قدس

ˈمحمد ششمˈ پادشاه مغرب که ریاست دوره ای کمیته قدس سازمان همکاری اسلامی را بر عهده دارد اعضای این کمیته را برای شرکت در دوره بیستم کمیته دعوت کرده و لبنان عضو این کمیته است.

عدنان منصور با بیان اینکه کمیته قدس پس از تحولات اخیر در سرزمین های اشغالی بویژه قدس شرقی برگزار می شود، گفت: کمیته قدس ضروری بود برای مقابله با پیامدهای سیاست های خلاف قوانین بین المللی و تصمیات سازمان ملل متحد که امنیت و ثبات همه منطقه خاورمیانه را تهدید می کند، برگزار شود.

وزیر امور خارجه لبنان تصریح کرد: همه، اقدامات تجاوزکارانه اسرائیل در قدس، مسجد الاقصی و تغییر نمادهای تاریخی، فرهنگی و تمدنی فلسطین را محکوم می کنند اما کافی نیست و باید تدابیر بازدارنده اتخاذ کرد و اقدامات اجرایی را در دستور کار قرار داد.** نماینده لبنان در ژنو2

عدنان منصور در پاسخ به این سؤال که نماینده لبنان در اجلاس بین المللی ژنو 2 چه کسی است، آیا شما شرکت می کنید؟ اظهار داشت: مهم این است که وزیر امور خارجه لبنان هر که باشد در اجلاس ژنو 2 شرکت می کند و امروز بنده هیأت رسمی لبنان را انتخاب کرده ام که بزودی راهی سوئیس می شود.

وی تصریح کرد: هر شخصی که 22 ماه کنونی میلادی وزیر امور خارجه لبنان باشد در اجلاس ژنو 2 برای حل سیاسی بحران سوریه شرکت می کند.** امیدواریم اجلاس ژنو 2 موفق باشد

وزیر امور خارجه لبنان در پاسخ به این سؤال که پیش بینی شما از نتیجه اجلاس ژنو چیست، گفت: بسیار امیدوارم که این اجلاس برگزار شود و موفق باشد زیرا سوریه با مشکلات بسیار خطرناکی مواجه است که پیامدهای آن تنها متوجه این کشور نیست؛ همه کشورها از جمله لبنان در معرض این خطرها قرار دارند.

عدنان منصور با تأکید بر اینکه ˈباید تلاش کنیم که اجلاس ژنو 2 موفق باشدˈ افزود: حل مشکلات سوریه را باید به خود سوری ها واگذار کرد تا آنها خودشان سرنوشت کشورشان را ترسیم کنند.

وی، پناهجویان و افزایش روز افزون شمار آنها را از پیامدهای سنگین بحران سوریه برای لبنان دانست و اظهار داشت که جامعه جهانی باید در این زمینه احساس مسؤولیت کند.

وزیر امور خارجه لبنان خاطرنشان کرد: مشکل مهمتر و خطرناکتر، تروریسم و افزایش تحرکات تروریست ها است که هر روز و در هر مکانی ممکن است دست به جنایت بزنند و آخرین جنایت آنها امروز در شهر هرمل لبنان بود که شماری انسان بی گناه قربانی این پدیده شوم شدند.

خاورم**1324**1504
کد N64204