ناوی بیلای:

اعدام های گروهی در شمال سوریه جنایت جنگی است

آفریقا و خاورمیانه

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد امروز در بیانیه ای اعلام کرد که اعدام های گروهی در شمال سوریه توسط گروه های مسلح افراطی جنایت جنگی محسوب می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، ناوی بیلای کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد امروز در بیانیه ای اعلام کرد: در دو هفته گذشته اطلاعاتی در اختیارمان قرار گرفت که نشان می دهد گروه های مسلح افراطی در سوریه به ویژه گروه داعش به اعدام غیر نظامیان و نظامیانی که در درگیری ها نقشی نداشته اند در حلب، ادلب و الرقه ادامه می دهند.

وی با بیان این مطلب افزود: این اقدامات جنایت جنگی محسوب می شوند و می توان عاملان اجرایی آنها را تحت پیگرد قضایی قرار داد.

بیلای تصریح کرد: با وجود مشکلاتی که در شمارش جنایات گروه های مسلح در سوریه وجود دارد اما شهادت شاهدان عینی نشان می دهد که اعدام های بسیاری صورت گرفته است و از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون بسیاری از کسانی که توسط گروه های مسلح گروگان گرفته شده بودند اعدام شده اند.

گروه داعش که در سوریه و عراق حضور دارد و یک گروه افراطی به شمار می رود در چارچوب تفکرات افراطی و تکفیری خود بسیاری از شهروندان این کشورها را می رباید و به فجیع ترین شکل به قتل می رساند. این گروه ها در مناطق تحت نفوذ خود دادگاه های به اصطلاح اسلامی تشکیل داده اند و مدعی هستند در راستای اجرای شریعت اسلام حکم صادر می کنند.

این گروه های افراطی و تروریستی در راستای انجام جنایات خود حتی به کودکان خردسال و زنان نیز رحم نمی کنند و از سر بریدن کودکان ابایی ندارند.