نیاز غرب به ایران از منظر تحلیلگر هندی

هند,ایران

دهلی نو- ایرنا - یک تحلیلگر امور بین الملل هند انعقاد قرارداد هسته ای میان ایران و غرب را به عنوان نشانه روشنی از نیاز شدید غرب به ایران در این مقطع از زمان توصیف کرد.

«جاوید نقوی» روزپنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در دهلی نو گفت: خاورمیانه در حال حاضر با یک بی ثباتی سیاسی مواجه است و نیروهای خارجی قرار است افغانستان را در سال 2014 میلادی ترک کنند و انعقاد قرارداد هسته ای میان ایران و قدرت های غربی دلیل بسیار محکمی برای نیاز شدید غرب به ایران در این مقطع زمانی است.

خبرنگار سیاسی روزنامه انگلیسی زبان ˈداوونˈ در هند افزود:غرب اکنون احساس می کند که عربستان سعودی و متحدان این کشور منبع اصلی تخریب و بی ثباتی در افغانستان هستند و ایران بی دلیل به عنوان یک کشور مسلمان مشکل ساز در افغانستان معرفی شده است.

نقوی گفت: محاسبات اتحادیه اروپا در افغانستان نیز نادرست از آب در آمد و آنها اکنون دریافته اند که ایران تنها کشور مسلمان میانه رو است که در افغانستان و جنوب آسیا نفوذ دارد.

این روزنامه نگار هندی انعقاد توافق هسته ای را به عنوان نشانه ای از تغییر سیاست غرب در برابر ایران توصیف کرد و گفت: انعقاد این توافقنامه نشان می دهد که غرب سیاست خود را در برابر ایران تغییر داده است و این تحول فرصت خوبی را برای ایران فراهم ساخته است.

نقوی گفت: برای تهران بهتر خواهد بود که این تغییر در آینده نیز ادامه داشته باشد و کنفرانس ژنو 2 در مورد سوریه، جایی که ایران خواهان ایفای یک نقش مهم است، نخستین آزمایش برای این تغییر در سیاست غرب در برابر ایران است.

این تحلیگر امور بین الملل انعقاد توافق هسته ای ایران را به ضرر رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی توصیف کرد و گفت: اسراییل و عربستان سعودی بیشترین ضرر را از انقعاد این توافق متحمل شده اند و غرب تصمیم گرفته است که رابطه با ایران حتی به قیمت خشم این دو کشور بهتر عمل کند.

وی افزود: توافق هسته ای ایران، اسراییل را تحت فشار شدید قرار داده است، چون موضوع تسلیحات هسته ای این رژیم دیر یا زود در محافل جهانی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

نقوی در مورد عربستان سعودی گفت: عربستان سعودی به زودی در جهان به خاطر ترویج حس تنفر و انزجار و در میان کشورهای عربی به خاطر خیانت به مردم فلسطین و نزدیکی به اسراییل منزوی خواهد شد.

این کارشناس امور بین الملل، توافق هسته ای ایران را به عنوان پیروزی راهبردی مهم برای نظام جمهوری اسلامی ایران توصیف کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران با امضای این توافق نه تنها اسراییل را در جهان منزوی، بلکه غرب را به موافقت با ادامه برنامه هسته ای تهران مجبور ساخته است.

آساق**2164** 589**1545
کد N63706