نماینده ایران در آژانس در گفت‌وگو با ایسنا خبر داد

نشست شورای حکام برای تشریح وظایف آژانس درباره اجرای توافق ژنو

مذاكرات ايران و گروه 1 5,مذاكرات ژنو

نماینده ایران در آژانس از برگزاری نشست شورای حکام در 4 بهمن به منظور تشریح وظایف آژانس در خصوص نظارت بر بخش‌هایی از اقدامات هسته‌ای ایران خبر داد.

رضا نجفی در گفت‌وگو با خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به اعلام یوکیا آمانو مدیرکل آژانس برای تشکیل جلسه شورای حکام در 24 ژانویه (4 بهمن)، اظهار کرد: عصر روز پنج‌شنبه 26 دی ماه آقای آمانو گزارشی درباره وظایف آژانس در خصوص اجرای توافق ژنو منتشر می‌کند.

وی گفت: دبیرخانه آژانس زیر نظر شورای حکام کار می‌کند و نیاز دارد در خصوص اقداماتی که فراتر از وظایفش به آن محول می‌شود تاییدیه شورای حکام را بگیرد.

نجفی گفت: همچنین انجام نظارت آژانس بر اجرای توافق ژنو در بخش‌های اقدامات هسته‌ای نیازمند افزایش بودجه برای آژانس است که بودجه فعلی برای اقدامات آژانس به منظور نظارت بر راستی‌آزمایی کافی نیست.

نماینده ایران در آژانس در خصوص چگونگی تامین بودجه نظارت آژانس بر اجرای توافق ژنو، گفت: این بودجه باید توسط کشورهای عضو آژانس تامین شود، اما به نظر می‌آید درخواست آژانس برای تامین بودجه به طور داوطلبانه باشد تا کشورها داوطلبانه در این امر مشارکت کنند.

وی در پاسخ به این سوال که آژانس قرار است اجرای توافق ژنو را نظارت کند یا راستی‌آزمایی، گفت: در متن توافق ژنو دو واژه «نظارت» و «راستی‌آزمایی» قید شده است و آژانس فقط نقش نظارتی در چارچوب توافق ژنو دارد و تایید می‌کند که اقدامات و تعهدات از سوی ایران بر اساس توافق اجرا می‌شود و واژه راستی‌آزمایی نیز به معنای تایید اقدامات است.

نجفی در پاسخ به این پرسش که بازرسان چگونه اجرای اقدامات ایران را در روز نخست (30 دی) به آژانس و 1+5 اطلاع می‌دهند، گفت: سازوکار این اقدام در متن غیررسمی که میان ایران و 1+5 به تفاهم رسیده، قید شده است. در عین حال بازرسان در روز 30 دی (20 ژانویه) در مراکز هسته‌ای ایران از جمله نطنز و فردو حضور دارند و پس از آنکه شیرهای تغذیه سانتریفیوژهایی که اورانیوم تا غنای 20 درصد تولید می‌کنند بسته شده و توسط آژانس بسته می‌شود و بازرسان از طریق سازوکار و ابزارهای خود به بازرسان ارشد این روند را اطلاع می‌دهند، اما سازوکار کلی اجرای تعهدات میان دو طرف امری از پیش تعیین شده و مشخص است.

انتهای پیام

کد N63671