نخست وزیر ترکیه نسبت به موضع گیری اتحادیه اروپا واکنش نشان داد

اردوغان,اتحادیه اروپا

آنکارا- ˈرجب طیب اردوغانˈ نخست وزیر ترکیه در واکنش به سخنان ˈاستفان فولهˈ مسوول توسعه اتحادیه اروپا مبنی بر لزوم استقلال قوه قضاییه در ترکیه گفت: مداخله در مساله تغییرات در شورای عالی قضات و دادستان ها در حد و اندازه کسی نیست.

به گزارش پنجشنبه ایرنا ، وی در نشست سفیران ترکیه در کشورهای خارجی در آنکارا با عنوان اینکه پیش از تغییرات در ساختار شورای عالی قضات و دادستان ها ؛ ترکیه نحوه ساختار شوراهای مشابه در کشورهای اروپایی را بررسی کرده است، گفت: در کشورهای اروپایی مقامات سیاسی دولتی بر شوراهای مشابه بطور جدی تاثیرگذار هستند.

ˈاستفان فولهˈ مسوول توسعه اتحادیه اروپا در دیدار با ˈمولت چاووش اوغلوˈ وزیر اتحادیه اروپای ترکیه با اشاره به نامزدی این کشور برای عضویت در اتحادیه اروپا گفت: 28 کشور عضو اتحادیه اروپا خواستار بی طرفی دولت آنکارا در رسیدگی به پرونده ارتشا و فساد مالی در این کشور هستند.

فوله با اشاره به طرح نمایندگان حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه برای تغییر شورای قضات و دادستان های کشور افزود: امید می رود که این تغییرات براساس معیارهای اتحادیه اروپا صورت گیرد.

وی گفت: این اتحادیه پیش نویس طرح نمایندگان حزب حاکم ترکیه در باره تغییر شورای قضات و دادستان های این کشور را بررسی و نقطه نظرات خود را پیش از تصویب این طرح اعلام خواهد کرد.

مسوول توسعه اتحادیه اروپا در این دیدار نگرانی های خود را از آزادی مطبوعات در ترکیه اعلام کرد و خواستار استقلال قوه قضاییه این کشور شد.

اتحادیه اروپا پیش از این نیز از رخدادهای اخیر در ترکیه در پی بروز تنش سیاسی ناشی از رسوایی اقتصادی در این کشور ابراز نگرانی کرده بود.

اتحادیه اروپا پیشتر نیز در مورد به خطر افتادن روند عضویت ترکیه در این اتحادیه به علت دخالت دولت آنکارا در قوه قضاییه این کشور به آنکارا هشدار داده بود.

سخنگوی استفان فوله با تاکید بر اینکه استقلال قوه قضاییه در کشورهای عضو اتحادیه اروپا از ارزش های اساسی به شمار می رود، گفت: ˈرجب طیب اردوغانˈ نخست وزیر ترکیه موازین استقلال قوه قضاییه این کشور را بطور مستقیم نقض کرده است.

وی با تاکید بر اینکه مساله استقلال قوه قضاییه از مهمترین شرایط اتحادیه اروپا برای عضویت کشورهای مختلف در این اتحادیه است، افزود: نقض استقلال قوه قضاییه در ترکیه طرح عضویت این کشور در اتحادیه اروپا را با مخاطره روبه رو می سازد.

سخنگوی مسوول توسعه اتحادیه اروپا این هشدار را پس از تغییر آیین نامه مربوط با عملیات مختلف پلیس ترکیه که به درخواست دادستانی این کشور انجام می شود و منوط کردن آن به اجازه مقامات رده بالای محلی منطقه از جمله فرمانداران و استانداران اعلام کرد.

برکناری و تصفیه گسترده روسای پلیس شهرهای مختلف ترکیه در پی عملیات مبارزه با فساد و ارتشا که به دستگیری فرزندان دو وزیر سابق کابینه ترکیه و برخی از مقامات بلندپایه این کشور و متهم شدن چهار وزیر کابینه اردوغان به فساد مالی منجر شد، در نارضایتی اتحادیه اروپا و هشدار این اتحادیه به ترکیه نقش داشته است.

خاورم**2012** 230**1392
کد N63669