ابراز نگرانی قانونگذاران آمریکا در مورد خشونتهای اخیر سودان جنوبی

سودان جنوبی

تهران - ایرنا - قانونگذاران آمریکایی در مورد موج خشونت های اخیر در سودان جنوبی ابراز تاسف کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از واشنگتن، این قانونگذاران همچنین این مساله را مطرح کردند که آیا کمک های آمریکا به سودان جنوبی در این شرایط که جایگاه دمکراسی در این کشور متزلزل شده، عاقلانه است یا خیر.

درگیری های چند هفته اخیر میان نیروهای دولتی و نیروهای وابسته به شورشیان «ریک ماچار» معاون سابق رییس جمهوری این کشور تنش های جدی در سودان جنوبی ایجاد کرده است.

واشنگتن هشدار داده است که خشونت های سودان جنوبی ممکن است به جنگ داخلی در این کشور تبدیل شود و سودان جنوبی را به کشور ناکام دیگری تبدیل کند.

«اد رویس» رییس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا ضمن ابراز تاسف در مورد خشونت های سودان جنوبی، رهبران این کشور را به عدم تمایل برای ایجاد یک کشور با ثبات متهم کرد.

وی خاطر نشان کرد: به نظر می رسد که بزرگترین تهدید برای سودان جنوبی خود این کشور و مقاماتش هستند.

کمیته روابط خارجی سنای آمریکا نیز اخیرا جلسه ای را در مورد ادامه و یا توقف کمک ها به سودان جنوبی برگزار کرد. قانونگذاران آمریکایی هشدار داده اند که اگر دو طرف درگیر در سودان جنوبی به خشونت هایشان پایان ندهند، واشنگتن در مورد کمک هایش به سودان جنوبی تجدیدنظر خواهد کرد.

واشنگتن پیشتر میلیاردها دلار برای کمک به سودان جنوبی هزینه کرده است.

«جوان وارگاس» یکی از قانونگذاران آمریکایی گفت: ما تحولات سودان جنوبی را بررسی می کنیم تا در مورد ارائه کمک ها و یا توقف این کمک ها به سودان جنوبی تصمیم گیری کنیم.

مقامات آمریکا اعلام کردند که دولت اوباما در حال اعمال فشار به طرفین درگیر در سودان جنوبی برای پایان دادن به درگیری ها در این کشور است.

«لیندا توماس گرین فیلد» معاون وزیر امور خارجه آمریکا گفت: نه آمریکا و نه جامعه جهانی سرنگونی مسلحانه دولت دمکراتیک در سودان جنوبی را نمی پذیرند.

وی خاطر نشان کرد: جامعه جهانی در حال بررسی گزینه ها از جمله اعمال تحریم ها علیه عاملان خشونت ها در سودان جنوبی است. در هر دو طرف درگیر افرادی هستند که عاملان به وجود آمدن این تنش ها و درگیری ها هستند.

از سوی دیگر ارتش سودان جنوبی اعلام کرد که نیروهای ارتش این کشور روز گذشته در خیابان های شهر نفت خیز «مالاکال» همچنان درگیر هستند. این درگیری ها در حالی گزارش شده است که بحران جدید در سودان جنوبی وارد دومین ماه خود شده است.

این درگیری ها همچنین در حالی رخ داده است که پیشرفت اندکی تاکنون در مذاکرات صلح میان نمایندگان دولت سودان جنوبی و شورشیان وابسته به «ریک ماچار» در آدیس آبابا حاصل شده است. آزاد نکردن زندانیان وفادار به «ریک ماچار» توسط دولت سودان جنوبی یکی از موانع پیشروی حصول توافقنامه آتش بس است.

بر اساس گزارش ها، درگیری ها در شهر «مالاکال» اکنون به یکی از شدیدترین درگیری ها در بحران سودان جنوبی تبدیل شده است به طوری که سازمان ملل اعلام کرد که تانک ها در خیابان های این شهر حضور دارند.

«فیلیپ آگر» سخنگوی ارتش سودان جنوبی به خبرگزاری فرانسه گفت: درگیری های شدیدی در این شهر در حال رخ دادن است.

درگیری های اخیر در سودان جنوبی از 15 دسامبر در این کشور آغاز شد و همچنان نیز در برخی مناطق ادامه دارد.

براساس اعلام سازمان ملل، حدود 400 هزار غیرنظامی ماه گذشته به دلیل این درگیری ها از خانه های خود گریخته اند و این در حالی است که براساس آمار تاکنون حدود 10 هزار نفر نیز کشته شده اند.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل نیز اقدامات نیروهای ارتش و شورشیان در سودان جنوبی برای دزدیدن مواد غذایی و مایحتاج غیرنظامیان را محکوم کرد و نسبت به افزایش شمار تلفات در درگیری های سودان جنوبی هشدار داد.

برنامه جهانی غذا همچنین اعلام کرد که دستکم 10 درصد از مواد غذایی تامین شده برای سودان جنوبی به غارت رفته است.

مترجمام**9234**1545
کد N63607