در جمع مردم خرمشهر؛

روحانی:خرمشهر و آبادان را منطقه آزاد اعلام می کنم/دولت تبعیض قومیتی را نمی پذیرد

دولت,خرمشهر,سفر استانی

خرمشهر- ایرنا- رییس جمهوری در جمع مردم خرمشهر با بیان اینکه دولت در برابر خرمشهر احساس دین می کند، گفت: کل منطقه خرمشهر و آبادان را منطقه آزاد اعلام می کنم.

به گزارش خبرنگار ایرنا، رییس جمهوری که در ادامه سومین روز از سفر به استان خوزستان در میان استقبال پرشور مردم وارد خرمشهر شده است، در جمع مردم این خطه با بیان اینکه خرمشهر جاودانه خواهد ماند، افزود: ما روزهای سخت اوایل مهر 1359 را فراموش نخواهیم کرد که خرمشهر تسلیم نشد، خیابان به خیابان و خانه به خانه ایستاد، مقاومت کرد و جنگید.

روحانی خرمشهر را نماد جهاد و فداکاری توصیف و اضافه کرد: امروز 25 سال از جنگ تحمیلی می گذرد، خرمشهر زنده است اما هنوز زخم بر سیمای آن مشاهده می شود.

روحانی با تاکید بر اینکه خرمشهر باید نگین تجارت منطقه شود، تاکید کرد: خرمشهر جاودانه خواهد ماند اما برای این شهر باید فداکاری بیشتری انجام شود.

وی با مروری بر تاریخ مقاومت و ایستادگی این شهر یادآور شد: در آن روزها مردم این شهر چه رنج ها کشیدند و برای مقاومت و ایستادگی چه خون دل ها خوردند اما امروز خرمشهر آزاد است و شما مردم رشید و بانشاط را در این شهر مشاهده می کنیم و هنوز تا رسیدن به آن شهر خرم و آباد فاصله داریم.

رییس جمهوری با اشاره به مسائل زیست محیطی خرمشهر و استان خوزستان، مشکلات فراوان در زمینه اشتغال و بالا بودن نرخ بیکاری را قابل قبول ندانست.

وی خاطر نشان کرد که در این راستا در طول پنج ماه گذشته گام هایی را برداشته است و خود را موظف به برداشتن قدم های بلندتر می داند.

روحانی در ادامه با تاکید بر این که باید اروند احیا، پاکسازی و لایروبی شود خاطرنشان کرد: دولت از روز نخست به عنوان هدف این کار را آغاز و دنبال کرده است و با دولتمردان عراق چندین بار مذاکره کرده و این مذاکرات ادامه دارد.

وی تاکید کرد: اروند که آباد شود، بصره هم آباد خواهد شد و کل استان و نیز کشور آباد می شود.

رییس جمهوری همچنین با تاکید بر احیای کارون در کل استان گفت: دولت در این زمینه نیز گام هایی را برداشته است باید در زمینه آلاینده هایی که به این رودخانه سرازیر می شود برنامه ریزی کنیم.

وی به مردم گفت: همچنین برای طرح فاضلاب در کل استان برنامه ریزی های مفصلی انجام شده و دولت همه آنها را دنبال خواهد کرد.

رییس دولت یازدهم با بیان این که خرمشهر باید نگین تجارت منطقه شود اظهارداشت: برای این کار دولت تمام شهر آبادان و خرمشهر را به عنوان منطقه آزاد اعلام می کند.

رییس دولت تدبیر و امید در ادامه از همه کارآفرینان، سرمایه داران در داخل و خارج از کشور و همچنین کشورهای همسایه دعوت کرد تا سرمایه های خود را به خرمشهر و آبادان بیاورند و تاکید کرد آبادان و خرمشهر باید مرکز گردشگری ایران باشد.

روحانی با اشاره به سفرهای متعدد خود در گذشته به استان خوزستان و خرمشهر ادامه داد: می فهمم که شما چه می گویید و کدام خرمشهر مورد انتظار شما است و باید برای خرمشهر و آینده این شهر مطالعه و برنامه ریزی شود.

وی با بیان این که طرح های صنعت و فولاد در خوزستان به اتمام برسد و اشتغال برای مردم ایجاد شود اظهار داشت که دولت این طرح ها را دنبال خواهد کرد.

وی در ادامه با اشاره به امنیت استان خوزستان و خرمشهر گفت: از نیروهای امنیتی بابت امنیت موجود تشکر می کنم اما باید شیوه حراست و حفاظت از این استان تغییر کند تا فعالیت مردم آزادتر شود که به سوال زیبای مورد انتظار مردم دست یابیم.*** مهمترین برنامه دولت در مناطق حساسی چون خرمشهر، اشتغال است

رییس جمهوری ادامه داد: نرخ بیکاری تکان دهنده است و مهم ترین برنامه دولت مساله اشتغال در کشور و به ویژه مناطق حساسی همچون خرمشهر است.

روحانی افزود: ما هرگز نمی پسندیم که مردم خرمشهر خدای نکرده خونین دل باشند ما نشاط مردم خرمشهر و آبادان را دنبال خواهیم کرد.*** دولت تبعیض قومیتی را نمی پذیرد

روحانی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: این دولت تبعیض قومیتی را نمی پذیرد.تمام مردم ایران از حقوق شهروندی برابر برخوردارند و بین عرب، لر، بختیاری، شوشتری، بهبهانی و غیره هیچ تفاوتی وجود ندارد.

وی تصریح کرد: در فرصت های شغلی و مسائل اجتماعی بین زنان و مردان تفاوتی نیست.

رییس جمهوری با بیان این که ما کشورمان را با وحدت، همدلی و انسجام آباد خواهیم کرد ادامه داد: کینه ها را از دل بزداییم، دست وحدت به هم دهیم و در کنار یکدیگر باشیم و خوشحالم که آمار حاکی است که وحدت، همدلی و انسجام در سراسر این استان وجود دارد.

وی ادامه داد: دولت قدم های خود را برمی دارد اما دست نیاز به سوی شما دراز می کند. همه باید با هم کشور را بسازیم به همین سبب از همه عشایر و قومیت ها می خواهم که به صحنه بیایند.*** ماموریت ویژه روحانی به دستیار خود در امور اقوام و قومیت ها

وی با یادآوری این نکته که امروز زمینه برای فعالیت آماده است، اظهار داشت: به حجت الاسلام و المسلمین یونسی دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و قومیت ها تاکید می کنم که باز هم به این استان سفر کند تا به مشکلات اقوام و عشایر توجه شود.

رییس جمهوری تاکید کرد: ما خرمشهر را خرم و آبادان را آباد خواهیم کرد.*** دولت مصمم به تقویت روابط با کشورهای همسایه است

رییس جمهوری با بیان این که امروز ایران آبادتر از گذشته است و شرایط برای توسعه آماده تر است اظهار داشت: چند روز دیگر توافق ژنو اجرایی می شود و با اجرای این توافق، تحریم ها از پتروشیمی، کشتیرانی، بیمه و صنعت خودرو برداشته می شود که معنای آن این است که شرایط کمی بهتر و مناسب تر خواهد شد.

رییس جمهوری تصریح کرد: دولت مصمم است روابط با کشورهای همسایه و منطقه را تقویت کند و ما باید با همه کشورهای منطقه و همسایه روابط بسیار خوبی داشته باشیم؛ اگر مشکلی با برخی کشورها هم وجود دارد مصمم به برطرف کردن آنها هستیم.

وی ادامه داد: چرا که با داشتن روابط نزدیک با همسایگان می توانیم شاهد شکوفایی بیشتر در کشور و همچنین خوزستان و منطقه باشیم.*** در شرایط جدید همه باید آستین ها را بالا بزنیم

رییس دولت تدبیر و امید با بیان این که در شرایط جدید باید همه آستین ها را بالا بزنیم، گفت: دولت به تنهایی قادر نیست مشکلات پیش رو را حل کند اما با کمک و حمایت شما مردم، رهبر معظم انقلاب و لطف خدا این قدم را برخواهد داشت.

روحانی به همه مسوولان تاکید کرد که باید به مشکلات مردم خوزستان به ویژه خرمشهر توجه کنند.

رییس جمهوری خطاب به مردم با بیان این که در این سفر تصمیمات و اقدامات مهمی اتخاذ شده است، اظهار داشت: اگر دولت به شما قولی داد پای قول خود ایستاده است و با همه توان آن را عملیاتی خواهد کرد.

وی تاکید کرد: دولت و رییس جمهور به شعارها و قول های دوران انتخاباتی خود نیز وفادار است و آنها را دنبال خواهد کرد.

رییس دولت یازدهم با بیان این که سفر امروز پایان می یابد اما رابطه ما با شما ادامه خواهد یافته دائمی خواهد بود، اضافه کرد: ما از طریق وزرا، استاندار و فرماندار، نمایندگان مجلس و خبرگان رهبری و سایر مسوولان این رابطه را حفظ خواهیم کرد.

رییس جمهوری گفت: دیدار با مردم خرمشهر و آبادان به عنوان نماد ایستادگی و مقاومت را بر خود ضروری و لازم می دیدم. درست است که خرمشهر بازسازی شده است اما نیاز به نوسازی دارد.

وی ادامه داد: گرچه دولت های پیشین قدم های قابل ملاحظه ای برداشته اند اما هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب و خواست مردم راه طولانی در پیش داریم.

رییس جمهوری پیش از ورود به خرمشهر صبح امروز به منطقه نفتی دارخوین رفت و از تاسیسات اروندان بازدید کرد.

روحانی سپس در جمع مدیران صنعت نفت کشور سخنرانی و بر نکات مهمی مربوط به حوزه نفتی و همچنین سیاست خارجی تاکید کرد.

سیام **2022**9012**9132 **1572
کد N63561