بیش از دویست هزار شاغل در ایتالیا در خطر اخراج قرار دارند

بحران,بیکاری,ایتالیا

رم - ایرنا - تداوم بحران اقتصادی در سال 2014 میلادی در ایتالیا منجر به خطر افتادن شغل بیش از 200 هزار شاغل در این کشور شده است.

به گزارش ایرنا، اتحادیه صنفی ˈچیزلˈ ضمن بصدا درآوردن زنگ خطر تشدید بحران اقتصادی اعلام کرد که 208 هزار شاغل در سال 2014 میلادی در خطر اخراج و از دست دادن شغل خود قرار دارند.

براساس این گزارش، واحد بحران وزارت توسعه اقتصادی ایتالیا در آغاز سال جاری میلادی (2014) درحال رسیدگی به 159 پرونده مربوط به بحران شرکت ها و کارخانه ها است که شامل بیش از 120 هزار شاغل می شود.

به عقیده اتحادیه صنفی چیزل، شمار اخراجی ها در سال جاری میلادی بطور متوسط به 15 درصد شاغلین در شرکت ها و کارخانجات می رسد و تاکنون نیز 18 شرکت با 2300 شاغل اعلام پایان فعالیت کرده اند.

در سال گذشته میلادی (2013) در ایتالیا برای جلوگیری از تعدیل بیش از 12 هزار نیروی کار 62 توافق به امضا رسید و علاوه بر این صندوق بیمه بیکاری نیز در سال گذشته میلادی از سقف یک میلیارد ساعت کاری گذشت.

بسیاری از شرکت های بزرگ و مهم ایتالیایی در تمام بخش ها از الکترونیک مانند ˈآلکاتلˈ و ˈایتال تلˈ تا سرامیک ˈایده آ استانداردˈ تا پارچه ˈITi Erre ˈ و انرژی قابل تجدید در بحرانی جدی بسر می برند و وزارت توسعه اقتصادی و اتحادیه های کاری درحال رسیدگی به مشکل انها هستند.

همچنین هزاران نفر از کارگران کارخانه فولادسازی ˈایلواˈ، کارخانه الومینیوم سازی ˈآلکواˈ، کارخانه ˈالکترولوکسˈ، کارخانه ˈانسالدو برداˈ و برخی کارخانجات فیات در خطر ازدست دادن شغل خود قرار دارند.

موسسه آماری ˈچنسیسˈ نیز اخیرا در گزارش سالانه خود اعلام کرد که بحران اقتصادی در ایتالیا ؛ این کشور را 10 سال به عقب برگردانده است و کاهش مصرف ؛ حاکی از کشوری به شدت بحران زده است جایی که 69 درصد از خانواده ها از بدترشدن قدرت خرید خود به شدت نگران هستند.

این موسسه افزود: 14 درصد از شاغلین در ایتالیا نگران از دست دادن شغل خود هستند، شش میلیون نفر شغل موقت دارند و بیش از چهار میلیون نفر نیز موفق به یافتن کار نمی شوند.

فرار ایتالیایی ها به خارج از کشور برای بهبود اوضاع زندگی و اشتغال خود همچنان ادامه دارد و در ده سال اخیر دو برابر شده و از 50 هزار نفر به 106 هزار افزایش یافته است. اغلب مهاجران ایتالیایی را جوانان زیر 36 سال تشکیل می دهند.

موسسه آماری یوروستات نیز اخیرا اعلام کرد که بیش از 18 میلیون نفر در ایتالیا (معادل یک سوم جمعیت این کشور ) براثر بحران اقتصادی در معرض خطر فقر قرار گرفته اند و تشدید بحران اقتصادی و کاهش مصرف باعث شده است تا ایتالیا در حوزه یورو پس از یونان در مکان دوم جدول از نظر فقر قرار بگیرد.

براساس این گزارش ؛ خطر فقر در ایتالیا به 29.9 درصد جمعیت این کشور (معادل 18 میلیون و 200 هزار نفر ) رسیده است درحالی که یونان با 34.6 درصد در مکان نخست جدول جای گرفت.

اتحادیه هتلداران ایتالیا نیز اخیرا با بصدا درآوردن زنگ خطر بحران در این صنعت اعلام کرد که در سال 2013 چهار درصد از شاغلین کار خود را از دست دادند که شمار آنها تنها در بخش هتلداری به 10 هزار نفر و در مجموع صنایع وابسته به این بخش (گردشگری) به 40 هزار نفر می رسد.

اروپام ** 2171**1392
کد N63550