تراژدی سوریه

سوریه,کشته و زخمی

تهران - ایرنا - خبرگزاری فرانسه در گزارشی به بررسی جدیدترین آمار کشته ها، مجروحان و آوارگان سوری در پی حدود سه سال بحران در سوریه پرداخت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از دمشق، در این گزارش آمده است: به دنبال سه سال پرتنش و درگیری در سوریه بیش از 130 هزار نفر در خشونت های سراسر این کشور کشته، دستکم 500 هزار نفر زخمی و میلیون ها نفر دیگر آواره شده اند.

این آمارها به نگرانی جدی جامعه جهانی تبدیل شده است و مقامات کشورهای مختلف جهان خواستار تلاش جدی تر کشورها برای پایان دادن به درگیری های سوریه شده اند.

برخی کارشناسان هشدار داده اند که عدم اتخاذ تدابیر جدی و موثر، بحران سوریه را می تواند به یک تژادی تمام عیار در تبدیل کند.

مقامات سازمان ملل نیز در مورد شرایط انسانی در سوریه هشدار داده اند.

آمار کشته های خشونت های سوری متفاوت است، به طوری که آمار نهاد دیده بان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن که بر تحولات سوریه نظارت دارد، بیشتر از آمار سازمان ملل است.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد روز گذشته در کنفرانس کشورهای کمک کننده به سوریه اعلام کرد: نیمی از مردم سوریه به کمک های فوری نیاز دارند و این در حالی است که اوضاع در این کشور در حال وخیم تر شدن است.

بر اساس اعلام گروه دیده بان حقوق بشر سوریه، دستکم 130 هزار نفر از مارس 2011 - زمان آغاز اعتراض ها در سوریه - در خشونت های این کشور کشته شده اند.

سال 2013 نیز مرگبارترین سال در این سه سال بوده است و آمار 73 هزار کشته برای آن ثبت شده است.

دیده بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد: در میان این آمار، کشته ها شامل 46 هزار و 266 غیرنظامی، 29 هزار و 83 نیروی نظامی مخالف دولت دمشق و 52 هزار و 290 تن از نیروهای وفادار به حکومت سوریه بوده است.

در میان غیرنظامیان کشته شده نیز چهار هزار و 600 نفر زن و هفت هزار نفر دیگر کودک بوده اند.

براساس اعلام سازمان ملل، شمار پناهندگان سوری در کشورهای همسایه سوری در یک سال، چهار برابر شد. این آمار از 588 هزار نفر در پایان سال 2012 به دو میلیون و 400 هزار نفر در اواخر سال 2013 افزایش یافت.

بیش از 905 هزار نفر از پناهندگان سوری در لبنان، 575 هزار نفر در اردن، 562 هزار نفر در ترکیه، 216 هزار نفر در عراق و 145 هزار نفر دیگر در مصر به سر می برند.

مقامات کشورهای همسایه سوریه از جامعه جهانی خواسته اند تا به این کشورها در برآورده کردن نیازهای مردم سوریه کمک کنند.

کمیته بین المللی صلیب سرخ نسبت به اوضاع در سوریه و تبدیل شدن به فاجعه هشدار داده است و خواستار دسترسی بیشتر به غیرنظامیان به منظور ارسال کمکهای مختلف برای آنها شد.

«والری آموس» مسوول امور بشردوستانه سازمان ملل متحد اعلام کرد: حدود 245 هزار نفر از مردم سوریه در مناطقی تحت محاصره زندگی می کنند و با مشکلات زیادی از جمله عدم دسترسی به مواد غذایی و دارو مواجه هستند.

عفو بین الملل نیز اخیرا در بیانیه ای اعلام کرد که جامعه بین المللی باید برای پایان دادن به رنج و سختی هایی که میلیون ها غیرنظامی در سوریه می کشند، وارد عمل شود.

عفو بین الملل اعلام کرد: بسیاری از غیرنظامیان در سوریه با خطر گرسنگی و کمبود دارو و پناهگاه مناسب روبه رو هستند.

«فیلیپ لوتر» مسوول امور خاورمیانه و شمال آفریقا در عفو بین الملل تاکید کرد: تاکنون پاسخ جامعه جهانی به بحران سوریه ناکافی بوده است. در پایان سال 2013 فقط 70 درصد از بودجه ای که سازمان ملل برای کمک به نیازمندان در سوریه درخواست کرده بود، برآورده شد. این بدان معناست که کمک های اصلی و حیاتی برای برخی از نیارمندان در سوریه که در شرایط خوبی به سر نمی برند، ارسال نشده است.

اگر چه برخی از کشورها کمک هایی را برای نیازمندان در سوریه اختصاص داده اند و برخی دیگر فقط وعده این کمک ها را داده اند و تاکنون نتوانسته اند به وعده های خود عمل کنند.

بسیاری از غیرنظامیان در سوریه تحت محاصره نیروهای درگیر هستند. این غیرنظامیان با کمبود شدید مواد غذایی نیز روبه رو هستند. سوری هایی که به کشورهای همسایه گریخته اند نیز با شرایط نامساعد زندگی روبرو هستند، به طوری که برخی از آنها معتقدند شرایطی که آنها در حال حاضر با آن روبرو هستند هیچ تفاوتی با زندگی در داخل سوریه ندارد.

عفو بین الملل ضمن درخواست از کشورهای جهان برای اختصاص کمک ها برای مردم سوریه، اعلام کرد: لازم است طرف های درگیر در سوریه به سازمانهای امدادرسان بین المللی اجازه دهند به غیرنظامیان دسترسی داشته باشند تا به آنها کمک شود.

این سازمان ناظر بر امور حقوق بشر از کشورهای جهان خواست تا در مورد پذیرفتن پناهندگان سوری بررسی هایی انجام دهند.

براساس اعلام آژانس های امدادرسان، 10 میلیون و 500 هزار سوری با عدم تامین مواد غذایی روبرو هستند. همچنین بیش از یک میلیون کودک سوری نیز با کمبود شدید غذا و سوء تغذیه روبرو هستند. نیمی از مردم سوریه نیز برای دسترسی به آب آشامیدنی با مشکلات جدی روبرو هستند.

مترجمام**9234**1545
کد N63549