دادگاه بین المللی ترور نخست وزیر اسبق لبنان آغاز بکار کرد

لبنان,دادگاه بین المللی,رفیق حریری

بیروت – ایرنا - دادگاه بین المللی ترور «رفیق حریری» نخست وزیر اسبق لبنان که در جریان یک انفجار در سال 2005 میلادی در وسط بیروت به همراه 22 تن دیگر کشته شد، امروز( پنجشنبه) در شهر لاهه هلند آغاز بکار کرد.

به گزارش ایرنا، طرح تشکیل دادگاه بین المللی رفیق حریری در ماه مه سال 2007 میلادی، طبق درخواست «فؤاد سنیوره» نخست وزیر وقت لبنان و از اعضای جریان السمتقبل که ریاست آن را حریری برعهده داشت، در شورای امنیت سازمان ملل به تصویب رسید.

سینوره درآن زمان در اقدامی یکجانبه و بدون مشورت با اعضای کابینه دولت متشکل از گروه ها 8 و14 مارس موافقت خود را با تشکیل دادگاه بین المللی به شورای امنیت اعلام کرد.

این اقدام سنیوره خشم گروه 8 مارس بویژه حزب الله، جنبش امل و طرفداران حزبی و سیاسی آنها را برانگیخت و برخ وزیران وابسته به این گروه دراعتراض به این اقدام یکجانبه سنیوره، کابینه دولت را ترک کردند.

ناظران ، تصویب طرح تشکیل دادگاه بین المللی رفیق حریری که با حمایت کامل جریان 14 مارس، غرب و رژیم اسراییل را هدف قرار دادن مقاومت لبنان ارزیابی کردند.

« سعد حریری» رییس جریان المستقبل و تعدادی دیگر از همفکران و اعضای گروه 14 مارس برای شرکت در این دادگاه به لاهه رفته اند.

گفته می شود که فقط قرائت کیفرخواست حدود 36 ساعت وقت دادگاه را خواهد گرفت.

قاضی دادگاه گفت که استماع اظهارات شهود از جلسه روز چهارشنبه آینده دادگاه شروع می شود.

در این دادگاه که پرونده آن به « عیاش و دیگران» معروف است، 15 وکیل مدافع لبنانی و اروپایی از متهمان که بطور غیابی محاکمه می شوند، دفاع می کنند.

دادگاه برای بررسی اتهام های وارده به سلیم عیاش و مصطفی بدرالدین به عنوان عاملان انفجار و صبرا و عنیسی به عنوان همدستان برگزار شده است.

قاضی استرالیایی «دیوید ری» گفت که بیش از یکصد شاهد احضار شده اند که شهادت آنها از جلسه چهارشنبه آینده دادگاه شروع می شود.

« مصطفی حمدان» دبیرکمیته رهبری جنبش المرابطون لبنان این دادگاه را « نمایشی » خوانده و کیفرخواست آن را گمراه کننده و برمنبای اطلاعات دروغین خوانده است.

در جلسه اول دادگاه تصاویر خودروی بمب گذاری شده و مسیر حرکت آن در خیابان های بیروت و همچنین تصاویر حرکت رفیق حریری با خودرو در حالیکه خود رانندگی را برعهده داشت تا هنگام رسیدن به یکدیگر در محل انفجار به نمایش گذاشته شد.

خاورم** 2023 ** 1324
کد N63473