روحانی: هرچه علیه دولت من می‌گویند غصه‌دار نشوید/ برخی از نقدها مانند ایراد گرفتن به خلقت خداوند است

حسن روحانی,نفت,سفرهای استانی دولت

رئیس جمهور در اهواز با بیان اینکه در مذاکره باید حداکثر هنرمندی را داشته باشیم، گفت: وضعیت به صورت میدان کششی است و دو طرف قوی هستند اما آن‌چه برای ما مهم بوده رعایت خطوط قرمز است چرا که این خطوط به امنیت ملی ما برمی‌گردد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، حجت‌الاسلام  حسن روحانی که در جمع مدیران و کارکنان صنعت نفت در منطقه دارخوین صحبت می کرد با اظهار خوشحالی از فرصت حضور درمیان کارکنان صنعت نفت گفت: مسئله نفت در کشور ما و به‌ویژه در دنیا بسیار حائز اهمیت است، شما می‌دانید از دهه‌های پیش نقش نفت از اقتصادی فراتر بوده و نقش استراتژیک داشته است.

اهم سخنان رئیس جمهور در ادامه می آید:

* جنگ خلیج فارس جنگ نفت بوده و مبنای بسیاری از جنگ‌های دنیا بر مبنای نفت است، بنابراین اگر می‌گویند نفت دلیل جنگ بوده دور از واقعیت نیست؛ البته این بدان معنی نبوده که نفت بد است بلکه نفت سرمایه ارزشمند و تاثیرگذاری است. نفت چون انرژی است، نفت خون رگ‌های صنعت و پیشرفت است.

*جایگزینی نفت برای انرژی زمان می‌برد. حتی اگر جایگزینی برای نفت باشد اما باز نفت با ارزش‌تر است. بزرگترین حرکت ایران در برابر استثمار از همین صنعت نفت شروع شده و نهضت ملی نفت آغاز نخستین حرکت ایران در منطقه بود، ایران در دموکراسی، پارلمان‌سازی و قانون‌سازی اول بوده و مبارزه با استثمار هم جزء پیش‌تازها بوده‌ایم، حتی بحث کانال سوئز نیز از ایران اوج گرفت.

*در انقلاب اسلامی ضربه آخر به رژیم را کارکنان صنعت نفت زدند، وقتی که امام(ره) به دنیا اعلام کرد شیر نفت دست انقلاب است شرایط جدیدی ایجاد شد و غرب مشاهده کرد که انقلاب حتی سربازان ارتش و تمام نیروهای مسلح را جذب خود کرده است، دنیا مشاهده کرد فرمان نیروهای مسلح هم در اختیار انقلاب است، اینجا بود که دنیا تسلیم ملت و انقلاب شد.

*اگر اقتصاد از پایه‌های قدرت باشد در بخش اقتصاد، انرژی، گاز و نفت حرف اول را می‌زند، تولید یعنی میزان قدرت و بازیافت، یعنی توانمندی و قدرت ملی کشور نفت، بحث تلف شدن نفت و گاز مطرح نیست، تولید ما باید صیانتی باشد چرا که قدرت ملی و فناوری کشور و قدرت مدیریت کشور میزان تولید نفت است.

*ما اگر بخواهیم با دنیا از منافع ملی سخن بگوئیم این سخن بدون قدرت، بدون تاثیر و در حد شعار است، قدرتمند که شدید، توانمند که شدیدف دنیا خودش می‌فهمد و لازم نیست که حرف بزنید.

*بالا بردن ظرفیت نفت قدرت اول و صادرات قدرت دوم است، به‌طوری که هر اندازه صادرات بیشتر شود قدرت ملی نیز بیشتر می‌شود.بنابراین نفت تنها مسئله انرژی نیست بلکه نفت سرمایه استراتژیک و تاثیرگذار برای کشور است، در مقوله دیپلماسی نیز وقتی با دنیا حرف می‌زنیم باید قدرتمند باشیم، اگر ایران می‌توانست بخش بزرگی از گاز اروپا را تامین کند قدرتمند می‌بود.

*اگر نفت و گاز هم نداشته باشیم باز هم می‌ایستیم اما باید توانمندی خود را به دنیا نشان دهیم و با هزینه کمتر در برابر دنیا بایستیم.

* ما در انتخاب وزیر با توجه به وضعیت موجود تصمیم‌گیری کردیم، چرا که در بخش مذاکره با دنیا و قدرت دنیا دیدیم که چه مسائلی وجود دارد.

*به موقع همه حرف‌های خود را به ملت می‌گویم و الان زمان مناسبی برای این حرف‌ها نیست. یک عده نمی‌خواهند تحریم‌ها برداشته شود، متاسفانه به خاطر منافع گروهی خود مخالف برداشتن تحریم‌ها هستند، به موقع حرف‌ها را خواهم زد. ما باید به فکر ملت باشیم و خودمان را برای این ملت فدا کنیم.

*ما به امید خدا راه را با هم شروع کردیم و 24 خرداد دست به دست هم دادیم و ملت خادم خود را برگزید، این خادم با هر قیمتی باشد به عهد خود با ملت وفادار خواهد ماند، ما باید با هم این راه را ادامه دهیم و مردم باید در صحنه با هم باشند و اگر با هم باشیم می‌توانیم راه را تا پایان طی کنیم، ما وحدت و انسجام و مشارکت همه مردم مرا می‌خواهیم.

*ما حمایت مقام معظم رهبری و انقلاب را می‌خواهیم و علی‌رغم تمام مشکلات در اینکه موفق و پیروز شویم، تردیدی ندارم؛ باید کاری کنیم که نفت را ارزان‌تر تولید کنیم، از هیچ تهمتی نترسید، من همه آن‌ها را برعهده می‌گیرم اگر شرکتی کاری را برای ملت یک ریال ارزان‌تر تولید می‌کند حق با اوست.، از فشارهای این و آن نمی‌ترسیم.

*ما باید سریع‌تر نفت خود را در حوزه‌های مشترک تولید کنیم، حوزه‌های مشترک نفتی و گازی اولویت ملت است و دولت با تمام امکانات از آن حمایت می‌کند.

* بهترین شرکت‌ها و توانمند‌ترین آن‌ها با فناوری مدرنتر و بهتر و با قیمت کم هستند، با هیچ کشوری، شرکتی و فردی نه در داخل و نه در خارج حق اخوت نبستیم، هر کس بهتر و ارزان‌تر برای کشور ما کار کند دست به سوی او می بریم.

*هر چه علیه دولت من می‌گویند غصه‌دار نشوید، ما کار بزرگ را آغاز کردیم، می‌دانم بار حرف‌هایم چه اندازه سنگین است و آماج تیرها را می‌بینم اما نترسید و به خداوند اتکا کنید چرا که ما در مسیر حق قدم برمی داریم و خداوند یاری‌مان می‌کند.

* مخازن و معادن مشترک اولویت اول برای دولت هستند و هر برنامه‌ای در راستای این مخازن و معادن مشترک را باید زودتر انجام دهیم، ما مشکل منابع نخواهیم داشت و برای توسعه کشور تلاش می‌کنیم.

* فضای سیاسی با اجرایی شدن نخستین مرحله از توافق بین ایران و 1+5 تغییر می‌کند، اراده دولت این است طناب‌هایی را که به وسیله تحریم روی دست و پای اقتصاد ما بسته بودند یکی‌یکی قطع کند، که نخستین آن چند روز دیگر به سرانجام می‌رسد.

*با برداشته شدن تحریم‌ها فضای پتروشیمی باز می‌شود، کشتیرانی، بیمه و خودرو و بخشی از تحریم‌های بانکی نیز برداشته خواهد شد، اگرچه ساختمان تحریم باقی می‌ماند ولی یکی، دو پایه‌های آن را پائین می‌آوریم، قدم به قدم این کار را انجام می‌دهیم اگرچه کار سختی است.

*نقدها بعضی وقت‌ها قشنگ هستند ولی برخی از نقدها مانند ایراد گرفتن به خلقت خداوند است.در مذاکره باید حداکثر هنرمندی را داشته باشیم، آن مقدار که از سیاست خارجی ایران اطلاع دارم و در مدت 20 سال گذشته به طور مستمر ممارست داشتم افرادی لایق و با قوی‌ترین دیپلماسی برای سیاست خارجی انتخاب کردم،‌ وضعیت به صورت میدان کششی است و دو طرف قوی هستند اما آن‌چه برای ما مهم است رعایت خطوط قرمز است چرا که این خطوط به امنیت ملی ما برمی‌گردد.

*مسئله فناوری بسیار مهم است، تا زمانی که فناوری به دست ما برسد باید در قدم نخست تلاشمان داخلی باشد، اگرچه افرادی توانمندی در حوزه نفت داریم  و باید خودمان را با کشورهای پیشرفته مقایسه کنیم، در زمینه نخبگان و بحث‌های دانش‌بنیان گام‌های زیادی برداشته شده و در حال حاضر دستگاه‌های مختلفی با هم کار می‌کنند.

*مقام معظم رهبری تاکید کردند که از خام‌فروشی به‌تدریج باید فاصله گرفت، براساس این فرمایش مقام معظم رهبری باید تدابیر لازم اندیشیده شود.

* مردم بومی باید احساس کنند ذخایری که در استان وجود دارد به سود و منفعت کشور است، از نظر زیست محیطی اگر مشکلی ایجاد می‌کند باید حل شود، ما در پی آن هستیم تا مردم منطقه را خوشحال کنیم.

* از اختصاص درصدی درآمد نفت به خوزستان باید در دولت بررسی شود و من متخصص نیستم، بعضی‌ها در همه علوم بسیار متخصص هستند ولی بنده تا با کارشناسان صحبت نکنم تصمیمی نمی‌گیرم.

*پیامبر گل سرسبد عالم بود و خدا گفت برو با مردم در امور اجتماعی و حکومتی مشورت کن. خدا می‌خواهد به ما بگوید که هیچ کاری را بدون مشورت انجام ندهید.

* در همه صنعت‌ها بین افرادی که می‌خواهیم استخدام کنیم در شرایط مساوی حق با نیروی بومی است، درصدی از درآمد باید به مردم استان اختصاص یابد که باید این موضوع به صورت یک لایحه به مجلس ارائه شود تا هر آن‌چه خیر است به مردم برسد، مردم خوزستان کار بزرگی در دفاع مقدس انجام دادند و هر چه به آن‌ها خدمت کنیم باز هم کم است.

219219

 

 

کد N63450