حزب چپ آلمان: ایران باید در نشست سوریه حضور داشته باشد

آلمان,ایران,فراکسیون چپ ها

برلین - ایرنا - فراکسیون حزب چپ ها در مجلس آلمان با صدور بیانیه ای درآستانه برگزاری کنفرانس سوریه در شهر مونترو سوئیس ( 22ژانویه) تاکید کرد: ایران به عنوان کشور مهم و تاثیر گذار منطقه باید در این نشست بین المللی حضور داشته باشد.

به گزارش ایرنا،ˈوولفگانگ گرکهˈ نایب رییس فراکسیون چپ ها در مجلس، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران باید به عنوان یکی از کشورهای تاثیر گذار منطقه در نشستی که درمورد سوریه برگزار می شود حضور داشته باشد.

این نماینده مجلس آلمان خاطرنشان کرد: آنچه در موفقیت سیاست و دیپلماسی درمورد سوریه برای پایان دادن به بحران این کشور مهم است، حضور ایران در این کنفرانس بین المللی است.

گرکه با اشاره به اعلام آمادگی ایران برای حضور بدون پیش شرط در این نشست بین المللی، تاکید کرد: اگر قرار است نشست بین المللی سوریه درها را به سوی صلح در این کشور باز کند باید از ارائه هرنوع پیش شرط از جمله تغییر دولت در این کشور پرهیز شود.

وی تاکید کرد: اگر برگزار کنندگان این نشست، پیش شرط تغییر دولت سوریه در مذاکرات را مطرح کنند این به هیچ عنوان امکان موفقیت مذاکرات را محقق نخواهد کرد.

گرکه با اشاره به برگزاری نشست موسوم به دوستان سوریه در پاریس،افزود: گروه دوستان سوریه خودشان رفته به رفته به مانعی در راه حل بحران سوریه تبدیل می شوند.

این سیاستمدار آلمانی در پایان بیانیه خود تاکید کرده است که پایان دادن به بحران سوریه تنها از مسیر سیاسی و دیپلماتیک میسر خواهد بود.

در همین رابطه، مارتین شفر سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان نیز روز چهارشنبه در نشست خبری با خبرنگاران گفت: از نظر برلین ایران باید به عنوان یکی از کشورهای دعوت شده در نشست سوریه حضور داشته باشد.

شفر افزود: وزیر امور خارجه آلمان در روزهای گذشته در اظهارات خود به طور مرتب بر این نکته تاکید کرده است که مشارکت دادن جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک بازیگر مهم منطقه در نشست سوریه درست ترین تصمیمی است که می تواند اتخاذ شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان همچنین خاطرنشان کرد: حتی اگر به هر دلیلی ایران در نشست ژنو 2 حضور نداشته باشد نیز به این معنی نیست که این کشور نتواند در روند تلاش ها برای پایان دادن به بحران سوریه،یک نقش معقول، عمل گرا و سازنده ایفا کند.

اروپام** 2051** 1701** 3404
کد N62885