صالحی: دستاوردهای ایران به عنصر قدرت تبدیل شده است

سیاست خارجی,هسته ای,صالحی

تهران - ایرنا - رییس سازمان انرژی اتمی ایران با تاکید بر این که دستاوردهای هسته ای ایران به عنصر قدرت تبدیل شده است، گفت: اینکه مذاکره کنندگان در مقابل 1+5 با قوت و اقتدار صبحت می کنند به پشتوانه همین دستارودهای علمی است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «علی اکبر صالحی» که شامگاه چهارشنبه در برنامه تلویزیونی «نگاه 2» حضور یافته بود درباره علت طولانی شدن مذاکرات کارشناسی ایران با گروه 1+5 گفت: مساله، مساله ساده ای نیست؛ طرفین تلاش می کنند تا حداکثر امتیاز را برای خود بگیرند و برای اینکه بتوان افکار و آرای خود را به طرف مقابل تحمیل کنید، کار آسانی نیست.

وی با تاکید بر این که مبنای مذاکرات منطق و استدلال است، اظهار داشت: این طور نیست که مذاکره در یک شرایطی انجام شود که بخواهد اقناعی باشد. مذاکرات، یک مستندات، منطق و برنامه هایی دارد که بر اساس آن انجام می شود.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران با بیان این که مهمترین چیز در مذاکرات اراده طرفین است، گفت: با توجه به این که مدت ها شاهد فقدان اعتماد متقابل بودیم، برای بازگردانده شدن این اعتماد متقابل نیازمند مدتی زمان است.

صالحی این مذاکرات مقدماتی را نوعی «دست گرمی» توصیف کرد و گفت: برای این است که طرفین گرم شوند و ببینند که واقعا این اراده در طرفین برای حل موضوع وجود دارد یا نه.

وی اظهار داشت: اکنون که این مرحله را گذراندیم، احساس می شود که طرفین با یک اراده قوی در جهت حل مساله گام پیش نهاده اند و امید می رود که بقیه راه به همین منوال ادامه دهند.** تحقیق و توسعه ادامه می یابد

رییس سازمان انرژی اتمی درباره این که آیا تحقیق و توسعه و موضوع سانتریفیوژ جدید از موارد اختلافی و یکی از عوامل طولانی شدن مذاکرات کارشناسی بوده است، گفت: بله؛ تحقیق و توسعه بهترین بخش این تفاهم نامه و شفاف ترین و بی ابهام ترین آن است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران در چهارچوب اقدامات شفاف ساز خود، سانتریفیوژ نسل جدیدی را چند هفته پیش به آژانس بین المللی انرژی اتمی معرفی کرد؛ طرف مقابل نسبت به این موضوع اعتراض کرد و دوستان ما در گفت وگوهای خود پیگیر مبنای اعتراض طرف مقابل شدند تا مبنای حقوقی و مستندات این اعتراض روشن شود.

وی با بیان این که طرف مقابل مبنایی برای اعتراض خود نداشت، اظهار داشت: بخش مربوط به تحقیق و توسعه در توافق ژنو به قدری شفاف بود که مذاکره کنندگان ما توانستند با استدلال منطقی و صحیح و مبنای خود طرف مقابل را راضی کنند و اراده خود را جا بیندازند که اعتراضشان ناوارد بوده است و در نهایت هم آنها تمکین کردند.

صالحی با بیان این که کارشناسان سازمان انرژی اتمی در این مذاکرات در کنار کارشناسان وزارت خارجه استدلال های فنی و حقوقی را مطرح کردند، افزود: بالاخره طرف مقابل پذیرفت که این اقدام در چارچوب تعهدات جمهوری اسلامی ایران و نیز روال عادی کاری سازمان انرژی اتمی بوده است.** استفاده نهایی سانتریفیوژ جدید چند سال زمان می برد

رییس سازمان انرژی اتمی درباره سرانجام سانتریفیوژ جدید طراحی شده در ایران نیز اینگونه توضیح داد: برای طراحی یک سانتریفیوژ ابتدا باید در ذهن یک مدل مفهومی داشت بعد از آن است که به طراحی تفصیلی و طراحی نقشه ها منجر می شود. پس از آن اجزای مختلف سانتریفیوژ برای ساخته شدن سفارش داده می شود و بعد مونتاژ می شود.

صالحی با بیان اینکه یک سانتریفیوژ باید انواع تست ها از جمله تعادل سنجی را پشت سر بگذارد، گفت: این کارها زمان زیادی می برد. طراحی مفهومی همین سانتریفیوژ جدید چند سالی است که انجام شده و نمونه آن ساخته شده است و اکنون در حال تست های مکانیکی بر روی آن هستیم.

وی افزود: پس از آنکه اطمینان کامل حاصل شد که تست های مکانیکی به خوبی انجام شده است، در آن زمان وارد مرحله تزریق گاز می شویم؛ ابتدا گاز «این ارت» وارد می شود.

صالحی تاکید کرد: بعد از این مراحل باید یک سانتیریفیوژ را به عدد 2 افزایش داد و با هم راه انداخت و پس از آن باید تعداد آن به ترتیب به 10، 20، 50 و 164 سانتریفیوژ افزایش یابد.

وی با بیان اینکه انجام این تست ها روی سانتریفیوژ جدید 3 تا 4 سال زمان می برد، گفت: از زمانی که یک سانتریفیوژ طراحی ذهنی می شود تا زمانی که زنجیره شاهد 164 تایی ساخته شود و عملکرد آن ظرف 2 سال تحت نظر قرار می گیرد، در مجموع حدود 5 تا 6 سال طول می کشد که به مرحله تولید انبوه برسد.** مخالفت ها بی اساس بود

صالحی در پاسخ به این سوال که چرا غربی ها با سانتریفیوژ جدید طراحی شده ایران مخالفت می کردند، گفت: این مخالفت، بی مبنا و بی اساس بود؛ تنها استدلالی که می توان کرد این است که چرا جمهوری اسلامی ایران به چنین سانتریفیوژ پیشرفته ای دست یافته است.

وی افزود: مبنای طراحی سانتریفیوژ قدیمی ما سه واحد سو بود در حالی که این سانتریفیوژ جدید 2 واحد سو است ضمن آنکه سانتریفیوژ قدیمی ما در طراحی سه واحد سو بود اما در مقام عمل 5/1 واحد سو بود در حالی که سانتریفیوژ جدید می تواند همان عملکرد تعیین شده را ثبت کند.** دستاوردهای ایران به عنصر قدرت تبدیل شده است

رییس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این سوال که آیا ما برای هر پیشرفت دیگری در هر مرحله باید چانه بزنیم؟ گفت: کار بزرگ انجام دادن، سختی خود را دارد؛ جمهوری اسلامی ایران از نظر فناوری وارد عرصه مهمی شده و این دستاورد به عنصر قدرت برای ایران تبدیل شده است.

صالحی تاکید کرد: اینکه می بینید مذاکره کنندگان ما در مقابل 1+5 از گذشته تاکنون با قوت و اقتدار صبحت می کنند، پشتوانه آنها همین دستاوردها و سایر دستاوردهای علمی است.

وی گفت: این دستاوردها سبب شده جمهوری اسلامی ایران در تعاملات بین المللی سیاسی جایگاه ویژه ای پیدا کند و طرف مقابل نیز به گونه دیگری با این موضوع برخورد کند.

وی با بیان این اینکه ایران امروز به عنوان یک کشور دارای قابلیت های فراوان شناخته شده است، تاکید کرد: امروز در جایگاهی هستیم که آنها از در تعامل در آمدند و آمادگی خودشان را برای تعامل و مذاکره اعلام کرده اند.

ادامه دارد...

سیام**2025 ** 1597
کد N62878