برای پیگیری پرونده انفجارهای تروریستی

هیات قضایی ایران وارد لبنان شد

لبنان,ایران,هیات قضایی

بیروت – ایرنا – هیات قضایی و حقوقی جمهوری اسلامی ایران برای پیگیری پرونده انفجارهای تروریستی مقابل سفارت ایران در بیروت ظهر چهارشنبه به وقت محلی وارد لبنان شد.

به گزارش ایرنا، « غضنفر رکن آبادی » سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان از هیات قضایی ایران در فرودگاه بین المللی بیروت استقبال کرد.

اعضای هیات ایرانی به سرپرستی « عبدالعلی میرکوهی » معاون وزیر دادگستری ایران قرار است با « عدنان منصور» وزیر خارجه ،« مروان شربل» وزیر کشور ، « شکیب قرطباوی»وزیر دادگستری ، « سمیر حمود» دادستان کل و مقامات اطلاعات ارتش لبنان بطور جداگانه دیدار و گفت وگو کنند.

جمهوری اسلامی ایران بعداز انفجارهای تروریستی مقابل سفارت ایران بطور رسمی خواستار مشارکت در روند بررسی های قضایی و امنیتی این پرونده شد.

بعداز اعلام بازداشت « ماجد الماجد» تروریست سعودی و سرکرده گروه تروریستی تکفیری گردان های « عبدالله عزام» که بطور رسمی مسئولیت این جنایت تروریستی را برعهده گرفت و چند روز بعداز بازداشت مرگ مشکوک او اعلام شد ، تهران درخواست خود را تکرار کرد که با استقبال مقامات لبنانی مواجه شد و حتی « عدنان منصور» وزیرخارجه لبنان گفت که پیگیری پرونده این جنایت حق ایران است.

در همین چارچوب حجت الاسلام و المسلمین « مصطفی پورمحمدی» وزیر دادگستری جمهوری اسلامی ایران در نامه ای به همتای لبنانی خود آمادگی تهران را برای مشارکت در بررسی پرونده این جنایت تروریستی گروه تکفیری گردان های عبدالله عزام اعلام کرد.

وزیر دادگستری ایران در این نامه با تشکر از جدیت مقامات لبنانی در پیگیری و دستگیری عاملان عملیات تروریستی مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت، بر تمایل تهران جهت اعزام هیأتی به بیروت به منظور مشارکت در روند پیگرد قضایی این جنایت تروریستی تاکید کرده است.

« محمد جواد ظریف » وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که اوایل هفته جاری به لبنان سفر کرد با تاکید بر اهتمام تهران برای پیگیری این جنایت تروریستی اعلام کرد که بدین منظور بزودی هیاتی از دادگستری ایران به لبنان سفر می کند.

دکتر ظریف از محل وقوع جنایت تروریستی مقابل سفارت ایران در بیروت دیدن کرد و با توضیحات « غضنفر رکن آبادی » سفیر ایران در لنان با ابعاد و جزئیات بیشتر این جنایت تروریستی آشنا شد.

« عدنان منصور» وزیر امور خارجه لبنان هم در کنفرانس خبری مشترک با ظریف تاکید کرد که پرونده انفجارهای تروریستی مقابل سفارت ایران در بیروت برغم مرگ ماجد الماجد تروریست سعودی مختومه نشده و همه دستگاه های امنیتی وقضایی لبنان پیگیرآن هستند.

وی قبلا هم با تاکید بر حق مسلم جمهوری اسلامی ایران برای مشارکت در روند تحقیقات جنایت تروریستی مقابل سفارت ایران در بیروت گفته بود: حضور ایران در روند تحقیقات و بررسی ها در حقیقت به معنای تبادل اطلاعات و تجارب بوده و ایران با توجه به تجارب فراوان خود در مقابله با عملیات های ترویستی می تواند کمک قابل توجهی جهت تسریع در روند تحقیقات و مشخص شدن عاملان جنایت های تروریستی در لبنان ایفا کند.

انفجارهای تروریستی 28 آبان ماه گذشته مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت منجر به شهادت 25 تن از جمله حجت الاسلام و المسلمین « ابراهیم انصاری» رایزن فرهنگی ایران در لبنان، همسر یکی از دیپلمات های ایرانی و 4 تن از محافظان سفارت و همچنین زخمی شدن بیش از 150 تن دیگر شد.

گروه تروریستی تکفیری گردان های « عبدالله عزام» مسئولیت این جنایت تروریستی را برعهده گرفت.

اخیرا « ماجد الماجد» تروریست سعودی در لبنان بازداشت اما بعداز مدتی اعلام شد که در بیمارستان نظامی بیروت مرده است.

بسیاری از محافل سیاسی و رسانه ای در لبنان مرگ الماجد را که جسدش تحویل مقامات سعودی و به ریاض منتقل شد، مشکوک خوانده اند.

خاورم ** 1324
کد N62083