سرپرست حجاج ایران:

تقریب مذاهب اسلامی از هر واجبی ضروری تر است

عراق,قاضی عسکر و خضیر خزاعی

بغداد - ایرنا - نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی در دیدار معاون رییس جمهوری عراق، نسبت به اشاعه خطر افراط گری در منطقه هشدار داد و گفت که در شرایط حساس فعلی تقریب بین مذاهب اسلامی از هر واجبی ضروری تر است.

حجت الاسلام ˈسید علی قاضی عسکرˈ با اشاره به تاکیدات امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص وحدت مسلمانان، به ˈخضیر خزاعیˈ گفت : امروز هرگونه غفلت در این خصوص می تواند مسلمانان را عقب انداخته و جلوی رشد جوامع اسلامی را بگیرد.

وی افزود: با عنایت به منویات امام راحل (ره) و حضرت آیت الله ˈعلی خامنه ایˈ حرکت گسترده ای را بویژه برای مراسم و مناسک حج شروع کرده ایم که باعث وحدت و همدلی هرچه بیشتر بین مسلمانان شود.

قاضی عسکر با توجه به حضور مذاهب و اقوام مختلف در عراق گفت که مردم عراق سالیان طولانی زندگی مسالمت آمیزی داشته اند و امروز نیز باید حساسیت ها برای حفظ وحدت و همبستگی در عراق بالا باشد تا مبادا وحدت و یکپارچگی این کشور صدمه ای ببیند.

وی از انتشار کتابی که حاوی استفائات مراجع بزرگ شیعه درباره رعایت این مسایل است، خبر داد و گفت: در این فتواها هرگونه اهانت به مقدسات اهل سنت، ˈحرام شرعیˈ قلمداد شده و بزودی این کتاب منتشر می شود.

نماینده ولی فقیه از معاون رییس جمهوری عراق خواست در این کشور نیز فضا هرچه بیشتر به سمت نزدیکی بین مذاهب اسلامی هدایت شود، تا شاهد وحدت روزافزون ملت عراق باشیم.

قاضی عسکر در ادامه این دیدار همچنین از علاقه شدید مردم ایران برای سفر به عتبات توضیح داد و اینکه امسال بیش از 500 هزار زائر ایرانی براساس آمار رسمی در مراسم اربعین شرکت کردند.

وی، هدف از سفر این هیات را ایجاد شرایط مناسب برای سرمایه گذاری و فراهم کردن زیر ساخت های زیارتی در عراق اعلام و ابراز امیدواری کرد که با ایجاد این زیر ساخت ها سالانه بین 5 تا 6 میلیون ایرانی بتوانند به عتبات عالیات مشرف شوند.

حجت الاسلام قاضی عسکر همچنین تاکید کرد که باید تلاش کنیم تا ظرفیت زائران عراقی برای سفر به ایران نیز سازماندهی مناسب شده و با نظم بهتری بتوانند به راحتی به ایران سفر کرده و از فرصت های زیارتی، گردشگری و نیز پزشکی و درمانی ایران استفاده کنند.

در این دیدار خضیر خزاعی معاون رییس جمهوری عراق که در غیاب ˈجلال طالبانیˈ، مسوولیت های وی را برعهده دارد، به اهتمام دولت عراق برای ایجاد وحدت میان اهل سنت و شیعیان و نیز با سایر اقوام و مذاهب در این کشور خبر داد و با اشاره به دیدگاه آیت الله ˈعلی سیستانیˈ در زمینه وحدت بین مسلمانان گفت: ایشان تاکید دارند که ˈنگوییم اهل سنت برادران ما هستند، بلکه بگوییم جان ما هستندˈ.

وی در عین حال به وجود دست هایی اشاره کرد که سعی دارند اتحاد میان مسلمانان را خدشه دار کنند و در راس آن رژیم صهیونیستی است که بیشترین سرمایه گذاری را می کند.

خزاعی ، بر صبر و تحمل در برابر کسانیکه بازیچه دست دشمنان اسلام شده اند، تاکید کرد.

وی در بخش دیگری از این گفت وگو ، یادآوری کرد: نقاط مشترک ایران و عراق آنقدر زیاد است که به شمار نمی آید.

معاون رییس جمهوری عراق بر نظم بخشیدن به روند برنامه های زیارتی میان دو کشور تاکید کرد و با بیان اینکه ˈصدام حسینˈ تمام زیرساخت های عراق را نابود کرده بود، تایید کرد که خدمات دولت عراق ، با توجه به افزایش زائران، اندک است.

وی در عین حال گفت که باید تلاش کنیم امکانات افزایش یافته و نظم و ترتیب بیشتری در زمینه های زیارتی برای زائران ایرانی اعمال شود.

نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی سه شنبه شب در راس هیاتی از جمله ˈسعید اوحدیˈ رییس سازمان حج و زیارت وارد بغداد شد و مورد استقبال وزیر جهانگردی و آثار باستانی عراق قرار گرفت.

خاورم**1770**1651
کد N62060