گل خواستار ازسرگیری مذاکرات ترکیه و اتحادیه اروپا شد

آمریکا اروپا

رئیس جمهوری ترکیه بر لزوم آغاز دوباره مذاکرات ترکیه و اتحادیه اروپا در سال 2014 تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ترکیش ویکلی، عبدالله گل روز سه شنبه در ششمین کنفرانس آنکارا با حضور سفرای ترکیه تاکید کرد: سال 2014 باید آغاز دوباره در پروسه مذاکرات ترکیه و اتحادیه اروپا باشد.

وی تاکید کرد: هم ترکیه و هم شرکای اتحادیه اروپا باید با مطالبات سیاسی جدید پای میز مذاکرات حاضر شده و باید هرگز فراموش نکنیم آنچه برای این اتحادیه انجام دادیم، تنها به خاطر مردم ترکیه و قوی تر شدن کشورمان بوده است.

رئیس جمهوری ترکیه در ادامه با اشاره به اصلاحات اساسی در این کشور تاکید کرد: نفوذ ترکیه در روابط خارجی به خاطر دموکراسی و بهبود اوضاع اقتصادی بوده است.

درخواست رسمی ترکیه برای پیوستن به جامعه اروپا در ۱۴ آوریل ۱۹۸۷ ارائه شد، از ۱۲ دسامبر ۱۹۹۹ترکیه به طور رسمی به عنوان نامزد عضویت در اتحادیه شناخته شد و مذاکرات برای الحاق ترکیه از ۳ اکتبر ۲۰۰۵  آغاز شود یعنی همان سالی که کرواسی این مذاکرات را آغاز کرد، شروع شد. کرواسی در سال جاری توانست به اتحادیه اروپا بپیوندد، اما ترکیه همچنان در بلاتکلیفی به سر می برد.

در سالهای گذشته مجموعه ای از موارد، روند بررسی عضویت این کشور در اتحادیه اروپا را کند کرد. این موارد عبارت است از اختلافات با قبرس، مخالفت اعضای کلیدی اروپا یعنی آلمان و فرانسه، نحوه تعامل دولت آنکارا با اقلیت های قومیتی و مشخصا کردها و سرکوب اعتراضها در ترکیه.