احتمال اختصاص کمک‌ 1.4 میلیارد دلاری آمریکا به مصر

کنگره آمریکا قصد دارد با پرداخت 4 / 1 میلیارد دلار به مصر، کمک‌های مالی خود به دولت این کشور را که در شرایط موقتی و انتقالی به سر می‌برد، از سر بگیرد. این موضوع در لایحه گسترده بودجه 2014 آمریکا گنجانده شده و احتمالا روز جمعه تصویب خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این کمک در صورتی ارائه می‌شود که دولت آمریکا به این نتیجه برسد که مصر با برگزاری همه‌ پرسی قانون اساسی، در جهت حمایت از انتقال دموکراتیک قدرت، گام برداشته است.

پس از سرکوب معترضان اپوزیسیون مصر توسط دولتی که از سوی ارتش این کشور حمایت می‌شود، آمریکا اکثر کمک‌های خود به دولت این کشور را که به صورت پرداخت به تولیدکنندگان تسلیحاتی برای تحویل سلاح به مصر بود، متوقف کرد.

ارائه کمک مالی که مرتبط به لایحه بودجه سال مالی 2014 آمریکا است، دو شرط را در بر می‌گیرد. 975 میلیون دلار در صورتی ارائه می‌شود که جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا به کمیته‌های بودجه تخصیص یافته، در خصوص اینکه مصر در مسیر حمایت از انتقال دموکراتیک قدرت گام بر می‌دارد، اطمینان می‌دهد.

باقی مانده آن به مبلغ 576 میلیون دلار در صورت برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری به مصر پرداخت خواهد شد. همچنین دولت مصر باید در جهت اداره دموکراتیک امور گام بردارد و وزیر امور خارجه آمریکا نیز این موضوع را در کمیته‌های مذکور تصدیق کند.

اما اجرای این لایحه در آخر به تایید باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا نیز نیاز دارد.

انتهای پیام

کد N62037