اظهارات استاد برجسته دانشکده هاروارد که جنجال آفرید؛

عربستان و اسرائیل از نفوذ ایران در منطقه می‎‏هراسند/ ایران دنبال سلاح هسته ای نیست

سیاست خارجی

یک تحلیلگر امریکایی با تاکید بر اینکه ایران به هیچ وجه به دنبال سلاح هسته ای نیست می‎نویسد: " یک ایران مسلح هسته‎ای به طور قابل توجهی به ثبات منطقه خاورمیانه کمک خواهد کرد."

به گزارش خبرگزاری مهر، در حالی که حدود 50 روز از توافق اولیه هسته‎ای میان ایران و گروه 5+1 گذشته است، سیاست‎مداران در پای میز مذاکرات یا در اظهارنظرهای خود به دنبال دستیابی به اهداف خود هستند، کارشناسان و متخصصین آکادمیک نیز همچنان به اظهارنظر درباره قرارداد و پیامدهای آن می‌پردازند که برخی جنجالی نیز بوده‎اند و واکنش گسترده‎ای در پی داشته‎اند.

رابرت کافمن در سایت آمریکایی Orange County Register در این زمینه می‎نویسد: "مباحثات درباره برنامه هسته‎ای ایران شدت می‎گیرد. دولت اوباما و منتقدان درباره چگونگی رسیدن به هدفِ عدم ساخت سلاح هسته‎ای توسط ایران شدت یافته‎اند. رئیس جمهور ترجیح می‎دهد درباره یک تفاهم با ایران مذاکره کند. تحریم‎های سازمان ملل را ملغی کند و در مقابل این قول را بدهد تا آستانه سلاح هسته‎ای عبور نکند. آنهایی که درباره حسن نیت ایران مردد هستند، طرفدار روش قدرتمدارانه‎تری هستند، از جمله اعمال تحریم‎های شدیدتر علیه ایران و تهدیدی معتبر در زمینه استفاده از قوه قهریه در صورت لزوم."

اما یکی از موارد جنجالی فوق، تحلیل استفن والت استاد برجسته دانشگاه هاروارد آمریکا بود. وی در مطلب خود به بررسی موافقین و مخالفین توافق ژنو می‎پردازد و می‎نویسد: "بسیاری از کسانی که حامی قرارداد کنونی هستند اعتقاد دارند 1) رهبران ایران افراد منطقی هستند که به دنبال پیش‎برد منافع ملی ایران هستند، 2) ایران هنوز تصمیمی مبنی بر تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‎ای نگرفته است... و 3) دستیابی به بمب باعث نخواهد شد ایران را یک شبه بدل به یکی از قدرت‎های اصلی دنیا کند و به طور حتم توانایی تهدید اسرائیل یا همسایگانش [به حمله اتمی] را نخواهد داشت."

وی اعتقاد دارد طبق این نظر، دیگر یک توافق نهایی که برنامه هسته‎ای ایران را به عقب براند، دیگر از ارزش چندانی برخوردار نیست زیرا ایران به دنبال سلاح نیست و حتی در صورت داشتن چند بمب هم، تاثیری نخواهد داشت.

والت معتقد است در حالی که عربستان و رژیم صهیونیستی از نفوذ بیشتر ایران در منطقه می‎‏هراسند، "نفع راهبردی اصلی آمریکا در خاورمیانه بزرگ، توازن قوا بدون داشتن یک کشور غالب است."

هراس آمریکا و اسرائیل درباره دستیابی ایران به سلاح هسته‎ای، مشروع نیست

کافمن در ادامه مطلب خود این دیدگاه را مطابق با نظریه استادِ والت یعنی "کنت والتز" که یکی از برجسته‏‎ترین اساتید روابط بین‎الملل زمان خود بود، می‎داند. در حالی که بسیاری از کارشناسان اشاعه سلاح هسته‎ای را خطرناک می‎دانند، وی عکس این نظر را داشت. کافمن می‎نویسد: "از منظر وی، یک ایران مسلح هسته‎ای به طور قابل توجهی به ثبات منطقه خاورمیانه کمک خواهد کرد. پس آمریکا به جای مخالفت، باید از آن استقبال کند. "

والتز و والت هر دو از نحوه تحلیل خود از عواقب برخورداری ایران از سلاح هسته‎ای از پارادایم نو-رئالیسم متابعت می‎کنند. طبق این نظریه تمام کشورها -بدون در نظر گرفتنِ مشخصات نظام و رهبرانی که دارند، در صحنه سیاست بین‎الملل به یک نحو و منطقی عمل می‎کنند.

والتز معتقد است قانون بازدارندگی هسته‎ای درباره ایران هم مصداق دارد و مشابه به بحث آمریکا و شوروی در زمان جنگ سرد است. وی نتیجه‎گیری می‎کند هراس آمریکا و اسرائیل درباره دستیابی ایران به سلاح هسته‎ای، مشروع نیست.