با مصوبه کمیسیون تلفیق؛

پرداخت حقوق، مزایا و پاداش به اعضای هیات مدیره شرکت های دولتی ممنوع شد

مجلس

سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی گفت: هرگونه پرداخت حقوق، مزایا و پاداش به کارکنان دولتی شاغل و بازنشسته به عنوان عضو هیات مدیره شرکت ها ممنوع شد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، غلامرضا کاتب سخنگوی کمیسیون تلفیق ظهر چهارشنبه در نشست با خبرنگاران با ارائه گزارش آخرین مصوبات کمیسیون تلفیق از پایان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه خبر داد.

وی گفت: با تصویب تبصره ای ، هر گونه پرداخت حقوق و مزایا و حق حضور و پاداش که به کارکنان دولتی شاغل و بازنشسته که به عنوان عضو هیات مدیره غیر موظف و شرکت های دولتی یا نهادهای عمومی غیردولتی به عنوان اشخاص حقیقی و حقوقی شرکت می کردند در سال 93 ممنوع شد.

وی افزود: در لایحه دولت فقط کارمندان دولت از دریافت هرگونه حقوق و مزایا محروم شده بودند اما در کمیسیون تلفیق کارکنان نهادهای غیردولتی و بازنشسته نیز اضافه شدند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه در تشریح مصوبه دیگر این کمیسیون گفت: مجلس در سال جاری مصوبه ای را گذرانده بود که طبق آن افرادی که ده سال و یا کمتر حق بیمه پرداخت کرده بودند بتوانند بازنشسته شوند و سازمان تامین اجتماعی نیز به میزان همان 10 سال به آنها حقوق بازنشستگی پرداخت کند، اما ردیف خاصی برای اجرای این مصوبه دیده نشده بود که در کمیسیون تلفیق ردیف اعتباری خاصی برای اجرای این بند در نظر گرفته شد.

وی اظهار داشت: در تبصره دیگری دولت مکلف شد علاوه بر دریافت هرگونه عوارض در کالا و محصولات فرهنگی 4 درصد تعرفه واردات نیز اضافه کند و  این درآمد را به توسعه محصولات فرهنگی اختصاص دهد.

نماینده مردم گرمسار اضافه کرد: بر اساس قانون اشتغال زایی زندانیان مالی کارگاه های اشتغالزایی باید برای بکارگیری این افراد ایجاد شود تا در آن کارگاه ها کسب درآمد کنند و بخشی از درآمد برای خانواده و بخشی نیز برای پرداخت بدهی شان اختصاص یابد، در این قانون برای استفاده از تجهیزات این کارگاه ها هر زندانی باید روزانه سه هزار تومان بپردازد.

وی ادامه داد: کمیسیون تلفیق این مبلغ را به گونه ای اصلاح کرد که اگر زندانی نتوانست این سه هزار تومان را بپردازد، بر اساس حکم قاضی بخشی از این مبلغ را پرداخته و از تجهیزات کارگاه استفاده کند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق در تشریح تبصره دیگری از لایحه بودجه گفت: کارگاه های کشاورزی در قانون بودجه 92 از معافیت مالیاتی برخوردار بودند که در لایحه بودجه 93 نیز مقرر شد کارگاه های کشاورزی که تحت پوشش نظام صنفی مالیاتی هستند به شرطی که پنج نفر را مشمول به کار کرده و برای آنها بیمه رد کنند از معافیت مالیاتی برخوردار شود.

کاتب ادامه داد: علاوه بر این به سازمان اوقاف اجازه داده شد به مبلغ 400 میلیارد تومان با تضمین خودش در راستای طرح های انتفاعی و عامل المنفعه اوراق مشارکت به فروش رسانده و برای توسعه موقوفات استفاده کند.

وی اظهار داشت: با الحاق تبصره ای به بندی از لایحه بودجه مقرر شد علاوه بر دستگاه های اجرایی، کارکنان نهادهای عمومی غیردولتی مثل کارگران شهرداری نیز مشمول مالیات 10 درصدی بر درآمد شوند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق افزود: همچنین به وزارت نیرو اجازه داده شد یک هزار و 200 میلیارد تومان صرفا در بخش آب های مرزی اوراق مشارکت بفروشد.

کاتب اظهار داشت: در راستای افزایش درآمدهای مالیاتی به گمرک اجازه داده شد به ازای واردات هر کیلو کود شیمیایی 20 ریال مالیات از واردکنندگان دریافت کرده و به خزانه واریز کند تا وزارت کشاورزی از این درآمد در راستای تحقیقات تولید کودهای عالی و شیمیایی در راستای خودکفایی در این بخش استفاده کند.