کارشناس مسایل خاورمیانه: اردن نسبت به دوستان خود در منطقه بازنگری کند

خاورمیانه,موسوی

امان - ایرنا - کارشناس مسایل خاورمیانه گفت که اردن از نظر سیاسی نیاز دارد نسبت به دوستان قدیمی خود در منطقه بازنگری کند و هر چقدر این کشور به ایران نزدیک شود در تعامل با دیگران قدرت مانور بیشتری خواهد داشت.

«امیر موسوی» در گفت و گو با خبرنگار اعزامی ایرنا، با مثبت ارزیابی کردن سفر محمد جواد ظریف به اردن، اظهار داشت: موافقت اردن با سفیر پیشنهادی جمهوری اسلامی قبل از سفر وزیر امور خارجه نشانه خوبی بود که بعد از مدتی باعث امیدواری شد.

وی ادامه داد: استقبال گرم «ملک عبدالله ثانی» پادشاه اردن از ظریف در این سفر حائز اهمیت بود؛ نحوه بدرقه وی حتی خارج از پروتکل بود به گونه ای که با وی قدم زد.

موسوی با اشاره به مذاکرات وزیر امور خارجه با نخست وزیر و وزیر خارجه اردن، گفت: فکر می کنم تفاهم های خوبی صورت گرفته و نحوه انعکاس خبری نشان می دهد که طرف اردنی از انجام این سفر خوشحال است.

موسوی خاطرنشان کرد: اردن از چند جهت تحت فشار قرار دارد که از جمله آن می توان به طرح جان کری برای فلسطینی ها، تندروی، تروریسم و افراطی گری اشاره کرد.

وی افزود: اردن بسیار نگران است که اگر بحران سوریه به شکلی مسالمت آمیز و حل و فصل نشود، آثار منفی خود را بر امنیت ملی اردن نیز نشان دهد که این مساله با توجه به گرایش هایی که در جامعه اردن وجود دارد بسیار حائز اهیمت است.

این کارشناس مسایل خاورمیانه در عین حال بزرگترین مشکل اردن را مشکلات اقتصادی ذکر کرد و گفت: هر چقدر اردن با کشورهای ایران و عراق تفاهم بیشتری داشته باشد، از نظر اقتصادی بسیار تاثیر گذار خواهد بود به ویژه اینکه اردن در تامین سوخت، آب و مسایل نقدینگی با بحران مواجه است.

وی مساله پناهندگان سوری را از چالش های جدی پیش روی دولت اردن ذکر کرد و گفت: هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در صورت برقراری تفاهم می تواند کمک بسیار بزرگی به حل این مشکل کند.

به گزارش ایرنا، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه یکشنبه هفته جاری در ادامه دیپلماسی فعال منطقه ای به کشورهای لبنان، عراق و اردن سفر کرد و امروز برای دیدار با مقامات سوریه، به دمشق رفت و با «بشار اسد» رییس جمهوری سوریه دیدار کرد.

سیام(4)*2021*9189*1535
کد N61727